Puchar Polski: ostrzeżenie przed Superligą. Górnik wymęczył awans z Zagłębiem

Zagłębie Lubin to bardzo niewygodny rywal dla Górnika Zabrze. Po niedawnym wyrównanym meczu w Superlidze zespół Bartłomieja Jaszki postawił się faworytom w 1/8 finału Pucharu Polski, przegrał 26:28 dopiero po końcówce.

Marcin Górczyński
Bartłomiej Tomczak Materiały prasowe / Grzegorz Jedrzejewski / 058sport.pl / Na zdjęciu: Bartłomiej Tomczak
W grudniowym spotkaniu Miedziowi naciskali zabrzan, a zważając na nieobecności w Górniku (Ignacy Bąk, Łukasz Gogola, Hubert Kornecki, Patryk Gluch, Jan Czuwara), spodziewano się jeszcze bardziej zaciętego boju.

Wiceliderzy tabeli Superligi musieli się napocić, by wyrwać Zagłębiu zwycięstwo. Niemiłosiernie pudłowali, brakowało wyraźnego lidera w ataku, piłki przyciągał Jakub Skrzyniarz. Różnicę zrobiła dopiero wysunięta obrona, przed przerwą Rastislav Trtik postawił na nową taktykę i trafił w dziesiątkę, dzięki temu Górnik doprowadził do remisu.

Zabrzanom we znaki dawali się Krystian Bondzior i będący ostatnio w wysokiej formie Roman Czyczykało, wciąż zadanie utrudniał Skrzyniarz. Przez większość spotkania to Miedziowi prowadzili i kroiła się niespodzianka. Na cztery minuty przed końcem Aleksandr Buszkow doprowadził do upragnionego remisu, kluczową piłkę odbił Martin Galia, w kontrach nie pomylili się Iso Sluijters i Bartłomiej Tomczak. Drugi z nich zapewnił zwycięstwo 28:26.

Górnicy czekają na ćwierćfinałowego rywala, losowanie 21 stycznia.

Puchar Polski, 1/8 finału:

NMC Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin 28:26 (11:11)

NMC Górnik: Kornecki, Galia, Kazimier - Daćko 4, Tomczak 6, Gromyko 1, Sluijters 3, Pawelec, Buszkow 6, Tatarincew 3, Gliński 2, Sićko, Adamuszek 3
Kary: 16 minut (Daćko, Tomczak - po 4 min., Gliński, Buszkow, Tatarincew, Sićko - po 2 min.)

Zagłębie: Małecki, Skrzyniarz - Stankiewicz 1, Bondzior 7, Kuźdeba, Mrozowicz 2, Pawlaczyk 3, Gębala, Szymyślik, Sroczyk, Pietruszko 1, Moryń 4, Dawydzik 3, Chychykalo 5
Kary: 14 minut (Szymyślik - po 4 min., Mrozowicz, Pawlaczyk, Dawydzik, Gębala, Chychykało)

Czy Górnik Zabrze zagra w półfinale Pucharu Polski?