PGNiG Superliga Kobiet: druga połowa nadal problemem Energi AZS-u. Ważny sukces MKS-u Perły

Energa AZS była bliska sprawienia niespodzianki. Przez większość zawodów prowadziła w meczu 23. kolejki PGNiG Superligi Kobiet z MKS-em Perłą Lublin, by ostatecznie przegrać 21:24. Znowu problemem dla koszalinianek okazała się gra po zmianie stron.

Krzysztof Kempski
Monika Michałów WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: Monika Michałów
Obie drużyny po nieudanych środowych starciach (27 marca) w Pucharze Polski mogły już skupić uwagę na rywalizacji w grupie mistrzowskiej PGNiG Superligi Kobiet. Ewentualna wygrana Energi AZS-u nad MKS-em Perłą dawała temu pierwszemu zespołowi nadzieję nawet na walkę o tytuł najlepszego teamu w kraju.

Choć początek należał zdecydowanie do obrończyń trofeum, tak jeszcze przed upływem kwadransa lublinianki zaczęły popełniać banalne wręcz błędy w ofensywie, które słono je kosztowały. Zdecydowanie częściej lądowały także na ławce kar. Trener Robert Lis miał o czym myśleć. Gra jego podopiecznych w pewnym momencie przypominała tę sprzed kilku dni. Marna skuteczność i niezbyt dobra defensywa dość dobrze oddawały wynik na tablicy świetlnej (7:4).

Co ciekawe, czas wzięty przez Anitę Unijat bardziej pomógł drużynie przyjezdnej. MKS Perłę stać jednak było tylko na wyrównanie. Nie za dobrze wyglądała pierwsza linia, w której niespecjalnie radziła sobie choćby Marta Gęga. Poprawnie za to wykonywała rzuty karne, które "trzymały" jej drużynę przy życiu. Nie za dużo dawały z siebie lubelskie bramkarki. Akademiczki za to idealnie wykorzystały ostatni fragment przed przerwą, dzięki czemu wypracowały sobie trzybramkową zaliczkę.

Koszalinianki w ostatnim czasie niezbyt dobrze prezentowały się po zmianie stron. I rzeczywiście, taki scenariusz znowu zaczął się powtarzać. Przez ponad 12 minut miejscowe potrafiły dorobić się raptem 3 celnych rzutów, przy 5 po stronie gości. W pewnym momencie straciły całą swoją przewagę, nad którą tak ciężko pracowały w pierwszej części zawodów. W 48. minucie po kolejnej stracie przy próbie podania na prawe rozegranie Gęga dała MKS-owi prowadzenie 17:16.

Dosłownie chwilę potem doszło do dość nietypowej sytuacji. Karę dwóch minut po wcześniejszej żółtej kartce za dyskusje z sędziami otrzymał Lis. Parkiet z musu opuściła Agnieszka Kowalska. Tymczasem ładnych akcji mieliśmy jak na lekarstwo. Za to emocje rosły z każdą kolejną minutą. W ważnym momencie karę dwóch minut otrzymała Hanna Rycharska. Nieco krytykowana wcześniej Gęga po ładnym rzucie z dystansu wprowadziła względny spokój (19:21). Ale dopiero Patrycja Królikowska postawiła kropkę nad "i".

Energa AZS Koszalin bez finału w Pucharze Polski już od dekady. Zobacz więcej!