Koniec monopolu na Ligę Mistrzów. Francuzi i Niemcy bez dodatkowego miejsca

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News / PATRIK STOLLARZ / Na zdjęciu: piłkarze ręczni HBC Nantes
East News / PATRIK STOLLARZ / Na zdjęciu: piłkarze ręczni HBC Nantes
zdjęcie autora artykułu

Koniec z trzema zespołami z jednego kraju w Lidze Mistrzów. Europejska Federacja Piłki Ręcznej nie przyznała dodatkowego miejsca Francuzom i Niemcom.

Akurat obecność dwóch zespołów z Bundesligi zamiast trzech nie powinna specjalnie dziwić, bo już w ostatniej edycji wystartowały "tylko" Flensburg i Rhein-Neckar Loewen. To efekt konfliktu interesów między Bundesligą a Ligą Mistrzów. Kalendarz piłkarzy ręcznych jest tak przeładowany, że dwa lata temu RNL musiało dokonać wyboru między spotkaniem fazy TOP 16 Ligi Mistrzów a hitem własnej ligi. Do Kielc pojechały zatem rezerwy, z THW Kiel zagrał pierwszy skład, czego nie mogła zdzierżyć Europejska Federacja Piłki Ręcznej.

Wydawało się, że w tym roku EHF może zmienić zdanie, do Ligi Mistrzów aplikował SC Magdeburg, ale sternicy europejskiej piłki ręcznej podtrzymali swoje zeszłoroczne decyzje - dla Bundesligi tylko dwa miejsca. Gladiatorów ponownie czeka rywalizacja w Pucharze EHF.

Perła w Lidze Mistrzyń!

Z rozgrywkami pożegnał się też finalista sprzed roku, HBC Nantes. Przez ostatnie dwa sezonu Francuzi mieli aż trzy miejsca w Lidze Mistrzów, w poprzedniej edycji do Final4 dostali się wszyscy przedstawiciele LNH. Tym razem EHF postanowiła wyrównać szanse - "dzikiej karty" nie dostało ani Nantes, ani starające się o powrót do elity Chambery Savoie HB.

Dzięki temu do grona najlepszych w Europie dostał się m.in. macedoński Eurofarm Rabotnik czy drugi reprezentant Szwecji, IFK Kristianstad. Odrzucono też kandydatury Metalurga Skopje, norweskiego OFI Arendal i, zgodnie z przewidywaniami, luksemburskiego Handball Esch. Nieco kontrowersji wzbudził sposób potraktowania mistrzów Islandii. Selfoss liczyło chociaż na miejsce w turnieju kwalifikacyjnym, tymczasem EHF... w ogóle zrezygnowała z eliminacji.

Zobacz pełną listę uczestników Ligi Mistrzów

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Prezes ZPRP? Sławomir Szmal

Źródło artykułu:
Czy Francuzi i Niemcy powinni mieć po trzy zespoły w Lidze Mistrzów?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)