Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Romana Roszak bez klubu. Piłka Ręczna Koszalin rozwiązała umowę z zawodniczką

Prawa rozgrywająca Romana Roszak nie będzie reprezentować Piłki Ręcznej Koszalin w sezonie 2019/2020 w PGNiG Superlidze Kobiet. Zarząd klubu podjął decyzję o rozwiązaniu obowiązującej umowy.
Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski
Romana Roszak WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: Romana Roszak

- Potwierdzam fakt, że kontrakt Romany Roszak z naszym klubem został rozwiązany - powiedział w rozmowie z WP SportoweFakty Roman Granosik, prezes Piłki Ręcznej Koszalin. - Nie doszliśmy do porozumienia w sytuacji, w której się znaleźliśmy po wycofaniu się sponsora tytularnego (firmy Energa S.A. - dop. red.) - dodał działacz.

Z informacji przekazanej naszej redakcji przez klub z województwa zachodniopomorskiego wynika, że poszło dokładnie o reformę, którą wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości z datą obowiązywania od 1 sierpnia 2019 roku. Dotyczy ona zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.

Pewny awans Zagłębia do kolejnej rundy pucharu EHF. Czytaj więcej!

Aby móc skorzystać z nowej preferencji podatkowej, pracownik winien złożyć u pracodawcy stosowne oświadczenie. Wówczas płatnik (pracodawca) będzie zwolniony z obowiązku poboru zaliczek na podatek. Takie zwolnienie obarczone jest jednak limitem kwotowym, określonym w roku 2019 na poziomie 35 636,67 zł (bo dotyczy okresu od 1 sierpnia do 31 grudnia). W przyszłym roku będzie on wynosić już 85 528 zł.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio. Marta Walczykiewicz: Kajakarstwo to sport dla twardzieli


Niespełna 25-letnia Roszak (urodziny będzie obchodzić 1 października) nie podpisała wspomnianego oświadczenia, co w tej sytuacji wymuszało na klubie odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy na dotychczasowych zasadach. Zdaniem działaczy było to niekorzystne dla budżetu, gdyż generowałoby dodatkowe koszty, które zniosła wprowadzona zmiana (do jej wynagrodzenia nadal należałoby doliczać wszystkie składniki pensji). Dodajmy, że w umowie z zawodniczką wpisano kwotę netto, a nie brutto. Niezłożenie podpisu stało się powodem do rozwiązania z nią kontraktu.

Zobacz także ambitna postawa koszalinianek w Lublinie nie wystarczyła

Jak udało nam się ustalić, rozgrywająca reprezentacji Polski (obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim po urodzeniu dziecka) jako jedyna spośród koszalińskich szczypiornistek w wieku do 26 lat nie zdecydowała się na ten krok. Reforma obejmie za to: Aleksandrę Sach, Natalię Filończuk, Adriannę Nowicką, Martynę Borysławską, Marcelinę Budnicką, Annę Mączkę (27 września skończy już 26 lat), Gabrielę Haric, Lesię Smolich, Gabrielę Urbaniak, Julię Zagrajek i Kamilę Kaczanowską.

Wedle nowo ustanowionego prawa reforma rzeczywiście ma spowodować, że pracownik będzie zarabiał więcej (kwotę o niepobrany podatek). Złożenie wspomnianych oświadczeń przez osoby do 26. roku życia będzie dla nich oznaczać większy zwrot w rocznym rozliczeniu podatkowym (PIT) pod warunkiem, że ich zarobki nie przekroczą kwot określonych w/w limitami. Spowoduje to także uproszczenie procedury, którą do tej pory stosował płatnik (pracodawca), gdyż nie będzie on już fizycznie odprowadzał takiego podatku.

Czy klub z Koszalina postąpił słusznie zwalniając Romanę Roszak?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6):
 • paracetamol Zgłoś komentarz
  Dziwne zachowanie zawodniczki o ile oczywiście wersja klubu jest prawdziwa. Z artykułu wynika, iż Romana kontrakt miała na kwotę netto więc podpisanie klauzuli nie zmienia tego co wpływa
  Czytaj całość
  na jej konto. Zyskuje klub więc trudno się dziwić, że w trudnym czasie szuka oszczędności.
  • Pepe12 Zgłoś komentarz
   Nie kumam, czyli generalnie rozchodzi się o to, że Romka woli rozliczać się z PIT-a niż być z niego zwolnionym? Czy o co, bo się totalnie zamotałem. Pożegnanie faktycznie słabe, bo
   Czytaj całość
   słabe. Coś ta zawodowa liga na razie gorzej wygląda niż kiedy była "amatorska".
   • Grzymisław Zgłoś komentarz
    Profesjonalizm w tej lidze zawodowej pełną gębą. Najpierw z dupy ogłosili tuż przed rozpoczęciem sezonu, że ostatnia drużyny będzie spadała do niższej ligi, zamiast zamrozić spadki
    Czytaj całość
    na 2 lata i sukcesywnie rozszerzać rozgrywki min. do 10 zespołów, a może do 12-tu. Już pomijam, że kilka drużyn mając znacznie większy budżet nie wzmocniła się kadrowo. Potem wyszły znaczne problemy w Koszalinie, a teraz jeszcze taki paskudny manewr. Tak kobietę w ciąży zwolnić w ten sposób. Dałoby się pewnie porozumieć, w końcu podpisanie takiego dokumentu nie wiązałoby się chyba z żadnymi stratami? A tak, to klub się totalnie kompromituje i jeszcze na dodatek może grożą im jakieś konsekwencje prawne? Nawet jeśli musieliby dopłacić jakieś pieniądze z powodu takiego oporu Romany Roszak, to takim manewrem stracili więcej. Nie mam co do tego wątpliwości.
    • Mistrz z Lublina Zgłoś komentarz
     Przecież ona jest na macierzyńskim! na jej miejscu skontaktowałbym się z prawnikiem (no chyba, że za porozumieniem stron rozwiązali kontrakt). U nas jakoś z Ewką się dogadano...brak
     Czytaj całość
     słów ŻENADA
     • Wielbuond Zgłoś komentarz
      Chciałoby się znaleźć jakiś sens w działaniach klubu, może jakiś klucz logiczny. Ale gdzie tam, Panie. Wykolegowanie zawodniczki z kontraktu, że aż żal patrzeć. Aż się odezwały
      Czytaj całość
      duchy, bo to przecież nie pierwsze takie "pożegnanie" w Koszalinie. Powodzenia Romka.
      • vrc Zgłoś komentarz
       Piękny samobój sportowy i marketingowy na rozpoczęcie sezonu. Wielu kibiców przychodziło aby oglądać popisy Romki na boisku ale jak zwykle najlepiej wszystko spierd.... Jak nam Polakom
       Czytaj całość
       łatwo przychodzi krzywdzenie innych osób ale w Niedzielę do kościółka i wszystko jest cacy. Katolicy pełną gębą Obłuda w tym kraju nie zna granic a jeden drugiego utopil by w łyżce wody. Romka po urodzeniu dziecka i w czasie kontuzji dostała "piękny" prezent za poświęcenie się dla klubu przez ostatnie ładne kilka lat. W przeciwieństwie do niektórych ja dziękuję Ci za piękne bramki i niezapomniane akcję które mogłem oglądać przez ostatnie sezony. A ten klubik stracił w moich oczach resztki szacunku.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×