Piłka ręczna. Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2020: zwycięstwa Norwegii i Macedonii. Show Sagosena, Łazarow jak wino

Zwycięska inauguracja mistrzostw Europy w wykonaniu reprezentacji Norwegii i Macedonii Północnej. W piątek Norwegowie rozprawili się z Bośnią i Hercegowiną (32:26), zaś Macedończycy minimalnie pokonali Ukrainę (26:25).

Tomasz Rosiński
Stojancze Stoiłow (z lewej) i Dmytro Doroszczuk (z prawej) PAP/EPA / VALDRIN XHEMAJ / Na zdjęciu: Stojancze Stoiłow (z lewej) i Dmytro Doroszczuk (z prawej)
Macedońscy szczypiorniści byli faworytami starcia z ukraińskim zespołem, który jednak zamierzał postawić rywalowi trudne warunki gry.

Przez dłuższy czas zgodnie z planem warunki rywalizacji dyktowali Kirył Łazarow i spółka. Macedończycy poczynali sobie agresywnie w defensywie i byli skuteczni w ataku. Dzięki temu po pierwszej połowie konfrontacji podopieczni Danilo Brestovaca prowadzili 13:10.

Kiedy w 44. minucie po trafieniu Filipa Taleskiego ekipa z Macedonii Północnej wygrywała 21:17, wydawało się, że ma wszystko pod kontrolą i już nic nie wydarzy się podczas tego spotkania.

Jednakże w ostatnim kwadransie Ukraińcy podjęli rękawicę i napędzili stracha przeciwnikowi. Sprawy w swoje ręce wziął duet Władisław Ostrouszko - Andrij Akimenko, a w 59 minucie i 10 sekundzie na tablicy świetlnej widniał remis 25:25. To nie był jednak finisz, bo decydujący cios równo z końcową syreną zadał niesamowity, blisko 40-letni Łazarow!

Zdecydowanie mniej emocji było podczas meczu Norwegii z Bośnią i Hercegowiną. Co prawda do 18. minuty Nikola Prce oraz jego reprezentacyjni koledzy dotrzymywali kroku współgospodarzom Euro (9:9), ale później na boisku dzielili i rządzili Skandynawowie.

Głównym aktorem tej potyczki był Sander Sagosen, który raz za razem rzucał do bośniackiej bramki, a konfrontację zakończył z dorobkiem 12 goli (na 14 prób). Natomiast Norwegowie do przerwy prowadzili z BiH 17:12, zaś ostatecznie zwyciężyli 32:26.