Piłka ręczna. ME 2020. Derby Bałkanów dla Chorwatów, Hiszpanie z kompletem zwycięstw po rozbiciu Holendrów

Mecze Chorwatów z Serbami zawsze przynoszą sporo emocji i tak też było tym razem. W poniedziałek ze zwycięstwa 24:21 cieszyli się gracze Hrvatskiej. Z kompletem wygranych rundę eliminacyjną zakończyli też Hiszpanie, którzy pokonali Holendrów 36:25.

Aneta Szypnicka-Staniec
Angel Fernandez Perez PAP/EPA / OLE MARTIN WOLD / Na zdjęciu: Angel Fernandez Perez
Mistrzostwa Europy rozgrywane w roku olimpijskim przynoszą wiele niespodzianek. Nie inaczej jest tym razem - po dwóch kolejkach pakować mogą się już Francuzi, blisko wylotu z imprezy są też Duńczycy - jedne z najbardziej utytułowanych reprezentacji na świecie, zespoły, które typowane były na kandydatów do złotych medali.

Wielu ekspertów przewidywało, że szanse na zwycięstwo w turnieju mają Hiszpanie. Gracze z Półwyspu Iberyjskiego wyłamali się jednak ze schematu i pierwszą fazę zawodów przeszli jak burza. Na początek zmagań rozbili Łotyszy, później siedmioma trafieniami pokonali Niemców, a na deser rozbili Holendrów.

Hiszpanie do spotkania z Oranje podeszli z dużym spokojem. Sennie jednak nie było, gracze La Rioja grali konsekwentnie, pewnie i skutecznie. W całym meczu zepsuli jedynie czternaście rzutów, na dodatek świetnie w bramce spisywał się Rodrigo Corrales, który obronił aż dwadzieścia piłek (dało mu skuteczność na poziomie 45. proc.).

Zawodnicy występujący na co dzień w Kielcach rzucili w sumie dziesięć bramek - Fernandez Perez 4, Aguinagalde 3, Daniel Dujshebaev 2, Alex Dujshebaev 1. Iso Sluijters z Górnika Zabrze tym razem zakończył mecz bez udanego trafienia.

Trzy zwycięstwa w rundzie eliminacyjnej zanotowali też Chorwaci. W ostatnim meczu pierwszej fazy turnieju spotkali się z Serbami w elektryzujących derbach Bałkanów. Serbowie po dwóch wcześniejszych porażkach nie mieli już żadnych szans na awans, ale wiadomo było, że w starciu ze swoimi największymi rywalami nie odpuszczą. Dla nich pojedynek z Hrvatską miał przede wszystkim wymiar honorowy.

Zawody lepiej zaczęli Chorwaci, ich rywalom szybko jednak udało się doprowadzić do remisu - dwa trafienia z rzędu zaliczył Miljan Pusica, chwilę później dwie bramki dodał Lazar Kukić i na tablicy wyników widniało po 6. Przebieg tej połowy przypominał jednak sinusoidę - gracze Hrvatskiej znów odskoczyli na dwie brami, ale końcówka zdecydowanie należała do Serbów i to oni zeszli na przerwę prowadząc 10:8.

Sprawa zwycięstwa rozstrzygnęła się w dziesięć minut. Od 42. minuty Chorwaci rzucili aż dziewięć bramek, podczas gdy ich przeciwnicy zdołali zanotować tylko jedno trafienie. To w ogromnej mierze zasługa bohatera spotkania -  Marina Sego. Golkiper został wybrany MVP pojedynku, obronił aż szesnaście rzutów i był niezwykle mocnym punktem swojej ekipy. Igor Karacić z PGE VIVE Kielce rzucił trzy bramki.