KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Będzie lepiej? Superliga i ZPRP rozpoczynają program szkolenia sędziów

Podniesienie jakości sędziowania oraz czerpanie z najlepszych europejskich praktyk - taka idea przyświeca cyklom szkoleń dla sędziów piłki ręcznej, które zorganizuje Superliga sp. z.o.o. oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

MB
Tomasz Pietruszko Materiały prasowe / PGNiG Superliga / Na zdjęciu: Tomasz Pietruszko
[h2] Superliga sp. z.o.o. oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce zorganizują cykl szkoleń dla par sędziowskich przy współpracy z ekspertami Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Pierwsze z nich już 18-19 grudnia w Warszawie.[/h2] W dwudniowym szkoleniu weźmie udział 26 par sędziowskich uprawnionych do pracy przy meczach PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet. Będą oni uczestniczyć w specjalnych panelach prowadzonych przez doświadczonych i cenionych lektorów Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej.

W gronie zagranicznych szkoleniowców znaleźli się sędziowie z sukcesami i wieloletnim doświadczeniem. 18-19 grudnia w Warszawie pojawią się m.in.: Norweg Øyvind Togstad, który ma na swoim koncie pracę sędziowską przy aż 310 międzynarodowych meczach, w tym przy sześciu finałach European Cup czy Mistrzostwach Świata.

Sędziował również na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Togstad od 2017 roku jest członkiem Technical Refereeing Committee oraz lektorem EHF. Kolejnym ekspertem będzie Portugalczyk Antonio Mareiros, który od 2012 roku jest przewodniczącym Komisji Portugalskich Sędziów Piłki Ręcznej. Mareiros to międzynarodowy sędzia z ponad 20-letnim doświadczeniem. Z Europejską Federacją Piłki Ręcznej związany od 2016 roku jako lektor i delegat.

- Idea nowoczesnych i komplementarnych szkoleń dla sędziów w polskiej piłce ręcznej pojawiła się już dużo wcześniej. Przed pandemią zorganizowaliśmy pierwsze z nich. Niestety, z uwagi na okoliczności związane z COVID-19, musieliśmy wstrzymać ten proces. Odkąd dołączyłem do ZPRP, wraz z Piotrem Należytym, Prezesem Superligi, intensywnie pracujemy nad kompleksowym programem szkoleń dla sędziów. Chcemy położyć duży nacisk na najwyższy poziom szkolenia, bo on w bezpośredni sposób przełoży się na jakość decyzji podejmowanych na parkiecie. Ogromnie się cieszę, że możemy czerpać z wiedzy i doświadczeń cenionych ekspertów EHF i wspólnie wypracowywać nowe standardy - mówi Marek Janicki, Dyrektor Biura ZPRP.
Materiały prasowe / PGNiG Superliga Materiały prasowe / PGNiG Superliga
Szkolenie będzie miało charakter pracy warsztatowej. Zaproszeni eksperci EHF będą prezentować materiał wideo, a następnie omawiać go z uczestnikami. Podczas dwóch dni sędziowie przeanalizują i szczegółowo omówią zagadnienia związane z faulami ofensywnymi, rzutami karnymi czy karaniem progresywnym. Nie zabraknie również analizy gry obrotowych, praktyk związanych z komunikacją pomiędzy sędziami oraz mową ciała. Celem szkolenia jest adaptacja najlepszych, europejskich standardów na parkiety Superligi i Superligi Kobiet.

- Jednym z filarów podnoszenia poziomu sędziowania jest cykl szkoleń, nad którym od dłuższego czasu pracowaliśmy wspólnie ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. Podczas cyklu spotkań sędziów lig zawodowych piłki ręcznej, wymienimy doświadczenia i najlepsze praktyki z ekspertami EHF. Jako Superliga chcemy osiągać najwyższe światowe standardy w każdym obszarze funkcjonowania, a wysoki poziom sędziowania jest bardzo ważnym elementem meczów piłki ręcznej. Naszym celem jest wyrównanie poziomu pomiędzy parami sędziowskimi oraz wprowadzenie w życie najlepszych europejskich praktyk w tym obszarze. To będzie długotrwały proces, jednak systematyczna praca, którą planujemy z pewnością przyniesie efekty - mówi Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z.o.o.

---> Zawodnicy Górnika nie pomagają zdrowiu trenera. "Ja to się cieszę, że w ogóle jeszcze żyję"
---> Czy KPR Gminy Kobierzyce wraca już na właściwe tory? Trenerka odpowiedziała na ważne pytanie

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Messi sprzedaje luksusowy apartament. Zrobi niezły interes
Jak oceniasz poziom sędziowania w PGNiG Superlidze i PGNiG Superlidze Kobiet?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • Legionowiak 3.0 Zgłoś komentarz
  Może w końcu sędziowie przestaną sędziować pod Kielce i pomagać Kielcom! Parę razy Orlen Wisła Płock była krzywdzona przez złe sędziowanie! Płock, Płock, Orlen Wisła Płock!
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×