MŚ 2015: Prezentacja grupy B

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Chorwaci są zdecydowanymi faworytami do wygrania grupy B podczas mistrzostw świata w Katarze. Za ich plecami będzie trwać ciekawa walka między pozostałymi drużynami.

1
/ 7

Od zdobycia tytułu mistrzów świata w 2003 roku Chorwaci nie opuszczają absolutnego topu światowego szczypiorniaka. Ekipa z Bałkanów grała w każdej kolejnej wielkiej imprezie, była wymieniana w gronie zespołów, które będą bić się o medale. Tylko w przypadku mistrzostw globu przed czterema laty nie udało im się awansować do półfinału zmagań, zajmując wówczas piąte miejsce w turnieju. Niepowodzenie powetowali na kolejnej imprezie, zdobywając brązowy medal.

W Katarze Chorwaci będą absolutnymi kandydatami do wygrania swojej grupy, a co wiąże się z tym także powalczyć o mistrzowski tytuł. Trener Slavko Goluza podczas selekcji mógł wybierać pośród wielu znakomitych nazwisk. Wielu dobrych zawodników nie znalazło uznania w jego oczach, a Denis Buntić zrezygnował ze względów rodzinnych. Mając niezwykle szeroki wachlarz możliwości chorwacki selekcjoner mógł zdecydować się na pozostawienie w domu graczy takich jak Renato Sulić czy Drago Vuković. Problemów z wywalczeniem miejsca w kadrze nie miała za to trójka graczy Vive Tauronu Kielce. Manuel Strlek oraz Ivan Cupić pokazali się z dobrej strony w ostatnich grach kontrolnych. Chorwaccy kibice liczą również na ich dobry występ podczas imprezy. Podobnie sprawa ma się z filarem defensywy - Zeljko Musą.

Droga do MŚ 2015: 4. miejsce na Mistrzostwach Europy w 2014 roku

Karda: Bramkarze: Mirko Alilović, Ivan Pesić, Filip Ivić Rozgrywający: Ilija Brozović, Luka Stepancić, Sandro Obranović, Josip Valcić, Damir Bicanić, Marko Kopljar, Igor Karacić, Domagoj Duvnjak, Ivan Slisković  Skrzydłowi: Manuel Strlek, Ivan Cupić, Ivan Nincević, Zlatko Horvat  Obrotowi: Zeljko Musa, Jakov Gojun, Igor Vori

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy2. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie4. miejsce
2009Mistrzostwa Świata2. miejsce
2010Mistrzostwa Europy2. miejsce
2011Mistrzostwa Świata5. miejsce
2012Mistrzostwa Europy3. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie3. miejsce
2013Mistrzostwa Świata3. miejsce
2014Mistrzostwa Europy4. miejsce
2
/ 7

Bośniacy sprawili ogromną niespodziankę kwalifikując się do turnieju w Katarze. Ekipa Dragana Markovicia jest jedną z dwóch ekip, które zagrają w Azji, a musiałby przejść przez grupowe zmagania jeszcze przed decydującym o awansie dwumeczu. Pierwszą niespodzianką było ogranie Portugalii. W decydujących konfrontacją sensacyjnie zakończyły się mecze z Islandczykami, którzy ostatecznie również zagrają o tytuł najlepszej ekipy drużyny świata.

Team z Bałkanów to absolutny debiutant na imprezie rangi mistrzowskiej. Wcześniej nie występował nawet w głównym turnieju o prymat na Starym Kontynencie. Nie oznacza to wcale, że brakuje tam graczy znanych z europejskich parkietów. Najbardziej doświadczonym i jednocześnie najlepszym strzelcem w obecnej kadrze jest Mirsad Terzić, gracz Veszprem. Tuż za nim w hierarchii najbardziej doświadczonych kadrowiczów znajduje się były gracz Orlen Wisły Płock Muhamed Toromanović. W kadrze Bośniaków znalazło się również dwóch obecnych przedstawicieli Superligi - Nikola Prce (na zdjęciu) oraz Kosta Savić.

Droga do MŚ 2015: Estonia - Bośnia i Hercegowina 26:29 Bośnia i Hercegowina - Portugalia 31:29 Bośnia i Hercegowina - Łotwa 27:26 Łotwa - Bośnia i Hercegowina 21:23 Bośnia i Hercegowina - Estonia 28:26 Portugalia - Bośnia i Hercegowina 27:26

Play-off Bośnia i Hergegowina - Islandia 33:32 Islandia - Bośnia i Hercegowina 29:29

Kadra:

Bramkarze: Nebojša Grahovac, Benjamin Burić, Peđa Dejanović Rozgrywający: Kosta Savić, Dejan Malinović, Ivan Karačić, Stefan Janković, Josip Perić, Nikola Prce, Duško Čelica, Mirsad Terzić, Ivan Milas Skrzydłowi: Muhamed Zulfić, Faruk Vražalić, Alen Ovčina, Mirko Mikić Obrotowi: Muhamed Toromanović, Senjamin Burić, Vladimir Vranješ, Elmir Gradan

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy-
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata-
2010Mistrzostwa Europy-
2011Mistrzostwa Świata-
2012Mistrzostwa Europy-
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata-
2014Mistrzostwa Europy-
3
/ 7

Przed Kiriłem Lazarovem i spółką spora szansa na zaistnienie na poważnej imprezie. Szczęście dopisało im w losowaniu. Teraz wszystko w rękach Macedończyków, którzy już nie raz pokazywali, że są w stanie rywalizować z najsilniejszymi zespołami. Doskonałym przykładem tego są mistrzostwa Starego Kontynentu przed trzema laty, kiedy to drużyna zajęła wysokie piąte miejsce.

Do tej pory za ekipą Ivicy Obrvana podążała spora grupa fanatycznych kibiców. Czy znajdą się oni także w odległym Katarze? Pewne jest, że po raz kolejny odpowiedzialność za grę zespołu będzie spoczywać na barkach doświadczonego Lazarova, choć Macedończycy to już nie ten sam zespół bazujący na jego umiejętnościach. Występ w Katarze będzie pierwszym na tego typu imprezie dla Renato Vugrinca, który zdecydował się opuścić reprezentację Słowenii. Niewątpliwym atutem Macedończyków będzie zgranie. Team opiera się na szczypiornistach z dwóch klubów ze stolicy kraju - Metalurga oraz Vardaru. Oprócz najskuteczniejszego strzelca tylko Borce Ristovski występuje poza granicami swojej ojczyzny. Zespół mający w swoich szeregach wielu doświadczonych szczypiornistów staje przed ogromną szansą sprawienia niespodzianki.

Droga do MŚ 2015: Grecja - Macedonia 25:27 Macedonia - Grecja 35:23

Kadra: Bramkarze:

Borce Ristovski, Petar Angelov, Nikola Mitrevski  Rozgrywający: Kiril Lazarov, Filip Lazarov, Nemanja PribakRenato Vugrinec, Naumce Mojsovski, Ace Jonoski, Velko Markovski, Filip Mirkulovski  Skrzydłowi: Dejan Manaskov, Goce Georgievski, Vlado Nedanovski, Zlatko Mojsoski  Obrotowi: Vancho Dimovski, Nikola Markoski, Stojanche Stoilov  Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy-
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata11. miejsce
2010Mistrzostwa Europy-
2011Mistrzostwa Świata-
2012Mistrzostwa Europy5. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata14. miejsce
2014Mistrzostwa Europy10. miejsce
4
/ 7

Czasów, w których Austriacy byli potęgą handballa już prawie nikt nie pamięta. Była tak jeszcze przed drugą wojną światową, jednak powoli tradycje piłki ręcznej w kraju Europy Środkowej są odbudowywane. Wydatnie pomogła w tym organizacja mistrzostw Europy w 2010 roku. W XXI wieku Austria nie odniosła żadnych spektakularnych sukcesów. Najlepszym wynikiem drużyny było 9. miejsce na "własnym" turnieju o prymat na Starym Kontynencie.

W tym samym czasie udało się osiągnąć spory sukces indywidualny. Robert Weber został pierwszym w historii królem strzelców Bundesligi z Austrii. Podporą drużyny narodowej jest do dnia dzisiejszego, o czym świadczy chociażby 10 bramek rzuconych w ostatnim sprawdzianie przed wylotem na mistrzostwa świata (porażka z Francją 28:30). Trener Patrekur Jóhannesson jako cel stawia awans do II rundy turnieju i podkreśla, że byłoby to łatwiejsze, gdyby nie absencja Victora Szylagyi, najskuteczniejszego i najbardziej doświadczonego szczypiornisty w jego kadrze. Skład Austriaków został oparty na graczach występujących na co dzień w najlepszej lidze świata, co pozwala realnie myśleć o spełnieniu założeń szkoleniowca na zbliżającą się imprezę.

Droga do MŚ 2015: Austria - Norwegia 28:26 Norwegia - Austria 28:28

Kadra:

Bramkarze: Thomas Bauer, Nikola Marinovic Rozgrywający: Alexander Hermann, Maximilian Hermann, Vytautas Žiūra, Janko Bozovic, Lucas Mayer, Roland Schlinger, Romas Kirveliavičius Skrzydłowi: Raul Santos, Robert Weber, Marian Klopcic, Dominik Ascherbauer Obrotowi: Dominik Bammer, Markus Wagesreiter, Fabian Posch

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Europy-
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata-
2010Mistrzostwa Europy9. miejsce
2011Mistrzostwa Świata18. miejsce
2012Mistrzostwa Europy-
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata-
2014Mistrzostwa Europy11. miejsce
5
/ 7

Największa niewiadoma spośród wszystkich zespołów w grupie B. Iran nie prezentował się szerszej publiczności od lat. Ze zmiennym szczęściem radził sobie nawet na własnym kontynencie. Po latach w końcu udało mu się wskoczyć na podium. Czy dobra passa z poprzedniego roku zostanie podtrzymana również w Katarze? Przed rozpoczęciem rozgrywek Iranowi daje się najmniejsze szanse na awans do kolejnej rundy.

Niewiele można powiedzieć również o reprezentantach Iranu, którzy w znacznej większości grają w rodzimej lidze. W szerokim składzie znalazło się tylko dwóch zawodników, którzy grają w Europie. W węgierskim Tatabánya KC występują bramkarz Mohsen Babasafari oraz obrotowy Alireza Mousavi. Gwiazdą zespołu jest Mohammad Reza Rajabi, który w 145 meczach zdobył 662 bramek.

Droga do MŚ 2015: 3. miejsce na Mistrzostwach Azji w 2014 roku

Kadra:

Bramkarze: Saeid Heidarirad, Mohsen Babasafari, Mohsen Babasafari, Saeid Barkhordari Rozgrywający: Mohammad Reza Rajabi, Sajjad Esteki, Pouya Norouzinejad, Allahkaram Esteki, Sajjad Nadri, Afshin Sadeghi, Jalal Kiani Skrzydłowi: Mojtaba Heidarpour, Milad Masaeli, Ehsan Abouei, Amin Kazemi, Omid Sekenari Obrotowi: Alireza Mousavi, Mehdi Bijari, Mojtaba Karamian

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Azji4. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata-
2010Mistrzostwa Azji7. miejsce
2011Mistrzostwa Świata-
2012Mistrzostwa Azji5. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie-
2013Mistrzostwa Świata-
2014Mistrzostwa Azji3. miejsce
6
/ 7

W walce o prymat w Afryce Tunezyjczycy walczą z Egipcjanami oraz Algierią. Podczas ostatnich mistrzostw swojego kontynentu ekipa z północy okazała się słabsza od drugiej z wymienionych drużyn. Wydawało się, że zespół ma szansę na stałe zaistnieć w światowym handballu, kiedy to zajął 4. miejsce na mistrzostwach świata w 2005 roku przed własną publicznością. Rozwój kadry nie poszedł jednak w oczekiwaną stronę.

Kadra oparta jest na doświadczonych graczach, który występują w lidze francuskiej, a Wael Jallouz broni barw FC Barcelony. O tym, że Tunezyjczycy potrafią grać świadczą chociażby listopadowe potyczki z reprezentacją Polski, kiedy to team z Afryki napsuł sporo krwi drużynie Michael Bieglera i wygrywając jeden z meczów. W kadrze zespołu nie ma "żółtodziobów". Wszyscy gracza mają na swoim koncie przynajmniej 30 występów w narodowych barwach. Najwięcej Issam Tej, który w 230 potyczkach trafiał do bramki rywala aż 770 razy.

Droga na MŚ 2015: Drugie miejsce w Mistrzostwach Afryki w 2014 roku

Kadra: Bramkarze:

Marouen Maggaiz, Wassim Helal, Majed Hamza Rozgrywający: Heykel Megannem, Selim Hedoui, Mosbah Sanaï, Wissem Hmam, Wael Jallouz, Aymen Hammed, Amine Bannour, Kamel Alouini, Abdelhak Ben Salah Skrzydłowi: Oussama Boughanmi, Jaleleddine Touati, Aymen Toumi, Obrotowi: Mahmoud Gharbi, Issam Tej, Marouan Chouiref

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach:

RokWydarzenieMiejsce
2008Mistrzostwa Afryki2. miejsce
2008Igrzyska Olimpijskie-
2009Mistrzostwa Świata17. miejsce
2010Mistrzostwa Afryki1. miejsce
2011Mistrzostwa Świata20. miejsce
2012Mistrzostwa Afryki1. miejsce
2012Igrzyska Olimpijskie8. miejsce
2013Mistrzostwa Świata11. miejsce
2014Mistrzostwa Afryki2. miejsce
7
/ 7

Terminarz grupy B:

1. kolejka - 16 stycznia Bośnia i Hercegowina - Iran godz. 13:00 Macedonia - Tunezja godz. 15:00 Chorwacja - Austria godz. 17:00

2. kolejka - 17 stycznia Tunezja - Chorwacja godz. 17:00 Iran - Macedonia godz. 17:00 Austria - Bośnia i Hercegowina godz. 19:00

3. kolejka - 19 stycznia Bośnia i Hercegowina - Macedonia godz. 17:00 Chorwacja - Iran godz. 17:00 Austria - Tunezja godz. 19:00

4. kolejka - 21 stycznia Iran - Austria godz. 15:00 Bośnia i Hercegowina - Tunezja godz. 17:00 Macedonia - Chorwacja godz. 17:00

5. kolejka - 23 stycznia Tunezja - Iran godz. 15:00 Macedonia - Austria godz. 17:00 Chorwacja - Bośnia i Hercegowina godz. 17:00

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1
5
5
0
0
158:124
10
2
5
4
0
1
153:138
8
3
5
2
1
2
147:140
5
4
5
2
1
2
132:133
5
5
5
1
0
4
118:128
2
6
5
0
0
5
127:172
0
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)