PGNiG Superliga w liczbach: Królowie, mistrzowie i outsiderzy

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W weekend na dobre wystartują rozgrywki PGNiG Superligi. Kto w ostatnich dziesięcioleciu rządził w elicie, jak radzili sobie beniaminkowie, kto sięgał po koronę króla strzelców? - oto łyk historii.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 5

Mapa PGNiG Superligi Mężczyzn 

W sezonie 2015/2016 najwięcej swoich przedstawicieli w PGNiG Superlidze będzie miało województwo Dolnośląskie. W elicie wystąpią trzy zespoły w tego regionu: Chrobry Głogów, Śląsk Wrocław oraz Zagłębie Lubin. Dwoma przedstawicielami w rozgrywkach najwyższej klasy może pochwalić się Mazowsze: to KPR RC Legionowo oraz Orlen Wisła Płock.

Analizując geograficzny rozkład zespołów występujących w PGNiG Superlidze wyraźnie widać, że pod tym względem dominuje południe Polski. Z tej części kraju pochodzi aż ośmiu przedstawicieli najwyższej klasy rozgrywek. Pomorze w PGNiG Superlidze reprezentują dwie drużyny: Pogoń Szczecin oraz MMTS Kwidzyn. W elicie swoich przedstawicieli nie mają tak rozwinięte województwa jak Małopolska czy Wielkopolska.

2
/ 5

Medaliści mistrzostw Polski 

W ostatnich latach rozgrywki PGNiG Superligi zostały zdominowane przez Vive Tauron Kielce. Zespół ze stolicy województwa Świętokrzyskiego w minionych dziesięciu sezonach wywalczył sześć złotych medali mistrzostw Polski. Trzykrotnie z tytułu najlepszej drużyny w Polsce cieszyli się szczypiorniści Orlen Wisły Płock, jeden tytuł przypadł natomiast Zagłębiu Lubin.

Najwięcej złotych medali w swoim dorobku posiada Śląsk Wrocław, który piętnastokrotnie został mistrzem Polski. Po piętach wrocławianom depcze jednak Vive Tauron Kielce, które w swojej kolekcji posiada dwanaście złotych krążków. Trzecie w tej klasyfikacji jest Wybrzeże Gdańsk z dziesięcioma trofeami, poza podium znajduje się Orlen Wisła Płock, która do tej pory siedmiokrotnie tryumfowała w najwyższej klasie rozgrywek.

Śląsk Wrocław to także klub, który w swojej kolekcji posiada zdecydowanie najwięcej medali mistrzostw Polski - trzydzieści sześć. Na drugim miejscu znajduje się Orlen Wisła Płock z dwudziestoma sześcioma krążkami. Nafciarze mogą pochwalić się znakomitą serią, pierwszy medal wywalczyli w sezonie 1989/1990 i od tego czasu nieprzerwanie plasują się na podium. Trzecie w klasyfikacji jest Wybrzeże Gdańsk - dwadzieścia dwa medale, czwarte Vive Tauron Kielce - dwadzieścia jeden medali.

3
/ 5

Spadkowicze

W ostatnich latach w rozgrywkach jest kilka zespołów, o których można powiedzieć, że są za mocne na I ligę, a za słabe na PGNiG Superligę. W efekcie drużyny te wędrują pomiędzy dwoma klasami rozgrywek. W takiej sytuacji znajdowała się m.in. Stal Mielce, która zanim na dobre zadomowiła się w elicie zaliczyła dwa spadki. Na dłużej w PGNiG superlidze w ostatnim dziesięcioleciu nie potrafiły także zadomowić się Nielba Wągrowiec, Miedź Legnica, Śląsk Wrocław czy Piotrkowianin Piotrków Tryb.

Zajęcie w PGNiG Superlidze 10. miejsca związane jest z koniecznością gry w barażu o utrzymanie. Z uwagi na przepaść dzielącą najwyższą klasę rozgrywek od I ligi zdecydowanym faworytem tych pojedynków są zespoły z elity. Trzykrotnie jednak przedstawicielom niższej ligi udało się ograć faworyta i wywalczyć awans. W sezonie 2008/2009 KPR Miedź-96 Legnica niespodziewanie musiała uznać wyższość Śląska Wrocław. W rozgrywkach 2011/2012 szeregi PGNiG Superligi opuściła Nielba Wągrowiec, która uległa Czuwajowi Przemyśl. Zespół z Wągrowca niespodziewanie do elity powrócił w 2014 roku, ogrywając w barażu Piotrkowianina Piotrków Trybunalski.

4
/ 5

Beniaminkowie 

Beniaminkowie nigdy nie mają łatwego zadanie. Stwierdzenie to doskonale pasuje do drużyn debiutujących w PGNiG Superligi. Z roku na rok podnosi się poziom polskiej ligi, nad Wisłę trafią coraz lepsi zagraniczni zawodnicy. To sprawia, że pogłębia się przepaść pomiędzy rozgrywkami PGNiG Superligi a I ligi.

W minionym sezonie w PGNiG Superlidze występowało trzech beniaminków, zespoły te zakończyły rywalizację na trzech ostatnich miejscach. Nie lepiej było rok wcześniej, wówczas dwóch debiutantów uplasowało się na końcu stawki i pożegnało się z elitą. Los beniaminka jest niezwykle ciężki, w ostatnich dziesięciu latach zespoły debiutujące w PGNiG Superlidze w 46 procent przypadków zaliczyły spadek w premierowym sezonie.

W sezonie 2015/2016 w PGNiG Superlidze występować będą Gwardia Opole i KPR Legionowo. Taki sam duet beniaminków debiutował w elicie w rozgrywkach 2013/2014, wówczas oba zespołu zmagania zakończyły degradacją do I ligi. Debiutanci potrafią jednak czasem pokazać pazur. Doskonałym tego przykładem jest Stal Mielec, która w sezonie 2010/2011 otarła się o medal. Mocne wejście do PGNiG Superligi zaliczyły także Pogoń Szczecin oraz NMC Powen Zabrze.

5
/ 5

Królowie strzelców

W ostatnich dziesięciu latach jedynym zawodnikiem, który zdołał dwukrotnie wywalczyć tytuł króla strzelców jest Michał Kubisztal, który dokonał tego grając w barwach dwóch klubów Zagłębia Lubin oraz Górnika Zabrze. "Kubeł" w swoim dorobku ma więcej tytułów, tryumfował w klasyfikacji najlepszych strzelców ligi także w sezonie 2003/2004 i 2004/2005.

W ostatnich dziesięciu latach koronę króla strzelców tylko raz zdobył zawodnik zespołu, który wystąpił w finale mistrzostw Polski. Jest to wspomniany Michał Kubisztal, który w w 2007 roku wywalczył z miedziowym klubem pamiętny tytuł mistrza Polski. W najmocniejszych polskich zespołach Vive Tauron Kielce oraz Orlen Wiśle Płock znajduje się wielu znakomitych zawodników i zdobywanie bramek rozłożonych jest na wielu graczy, podobnie jak egzekwowanie rzutów karnych.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
Maxi-102
4.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Do boju Wisełka....po kolejne MP....:)  
avatar
Maxi-102
4.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wisełka do boju....:)