W tym artykule dowiesz się o:
Z wyglądu niepozorna i filigranowa, a w rzeczywistości to prawdziwy norweski dynamit. Prawa rozgrywającą grająca na co dzień w Larvik HK nie jest zbyt wysoka, ale brak wzrostu nadrabia szybkością, walecznością i świetnym wyszkoleniem technicznym. Jej rzuty są ozdobą każdego meczu. Ma parcie na bramkę, a na boisku wszędzie jej pełno. Nora Mørk może występować również na prawym skrzydle. To prawdziwka fighterka.
Katarina Bulatović to największa gwiazda Czarnogóry i Buducnostu Podgorica. Leworęczna rozgrywająca niejednokrotnie potrafiła poprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa i zakończyć mecz z dwucyfrową zdobyczą bramkową. Jej gablota pęka od nagród indywidualnych. Bez wątpienia najcenniejsze są te sprzed trzech lat. Szczypiornistka została najlepszą prawą rozgrywającą i królową strzelczyń Igrzysk Olimpijskich. Ten sam wyczyn powtórzyła podczas mistrzostw Europy.
Hiszpańska rozgrywająca jest rozpoznawalna na świecie, nie tylko ze względu na charakterystyczną fryzurę. Marta Mangue to już uznana marka. Dla reprezentacji swojego kraju rzuciła blisko tysiąc bramek. Chociaż w składzie nie brakuje doskonałych zawodniczek, takich jak Macarena Aguilar, Alexandrina Cabral Barbosa czy bramkarka Silvia Navarro, trudno sobie bez niej wyobrazić Hiszpanię na mistrzostwach świata.
Alexandra do Nascimento jest ikoną brazylijskiej reprezentacji oraz Hypo Wiedeń, w którym spędziła aż jedenaście lat. W sezonie 2014/2015 postanowiła zmienić kierunek i dołączyła do rumuńskiego HCM Baia Mare. Trzydziestoczteroletnia szczypiornistka ma na świecie wielu fanów. Nie tylko swej urody, ale także ponadprzeciętnych umiejętności i stylu gry. Trzy lata wstecz została okrzyknięta najlepszą piłkarką ręczną na świecie.
Ta środkowa rozgrywająca wyśmienicie rzuca nawet pod presją czasu. Bramka z biodra z odległości dziesięciu metrów? To dla niej żaden problem. Francuska playmakerka może pochwalić się dobrym przeglądem boiska i często asystuje swoim koleżankom. Gdy sama znajduje się w dogodnej pozycji, skacze, zawisa w powietrzu i wpisuje się na listę strzelców. Oprócz tego, niejedna szczypiornistka dała się nabrać na jej zwody, co jest jej kolejnym atutem. Wraz z Alexandrą Lacrabere, Sirabą Dembele i bramkarką Amandine Leynaud stanowi o sile Trójkolorowych.
Norweska reprezentantka jest wzorem dla wielu zawodniczek, grających na pozycji obrotowej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ szczypiornistkę Gyori Audi Eto KC uznaje się za najlepszą kołową na świecie. Legendarna Heidi Loke ma trzydzieści dwa lata i dużo wartościowych, indywidualnych wyróżnień na swoim koncie. Norweżka trzykrotnie została najlepszą obrotową mistrzostw Europy, raz świata, a w sezonie 2014/2015 najlepszą kołową w Lidze Mistrzyń.
Mistrzostwa Europy ominęły ją ze względu na ciążę, ale na turniej MŚ jest już świetnie przygotowana i gotowa do walki. To właśnie na Anicie Görbicz opiera się reprezentacja Węgier. W swojej sportowej karierze aż czterokrotnie została wybrana najlepszą środkową rozgrywającą mistrzostw świata, a dziesięć lat temu zawodniczkę okrzyknięto piłkarką ręczną numer jeden na całym globie.
Sympatycy Rumunki nazywają ją Leo Messim piłki ręcznej. Cristina Neagu jest gwiazdą rumuńskiej reprezentacji i kluczową szczypiornistką Buducnostu Podgorica, w którym występuje od sezonu 2013/2014. Dwudziestopięciolatka za świetną postawę zgarnęła już sporo nagród indywidualnych. Ostatnie wyróżnienia to najlepsza lewa rozgrywająca Mistrzostw Europy i LM 2014/2015, a także królowa strzelczyń w Lidze Mistrzyń.
To miłośniczka tatuaży, duńska twarz firmy Adidas, a przede wszystkim liderka kadry narodowej, w której występuje. Ta filigranowa zawodniczka łatwo wchodzi w posiadanie piłki i potrafi na boisku na zdziałać cuda. Podobnie jak Nora Mørk, brak wzrostu typowej rozgrywającej nadrabia szybkością, walecznością i świetnym wyszkoleniem technicznym. "Mulle" wraz z bramkarką Sandrą Toft i Line Jorgensen jest siłą napędową ekipy Dunek. Na minionych Mistrzostwach Europy, Kristinę Kristiansen wybrano najlepszą playmakerką turnieju.
Na parkiecie zawodniczki zwracają na nią szczególną uwagę. Wiedzą, że jej dyspozycja i doświadczenie istotnie wpływa na rezultaty polskiej reprezentacji. Swoimi występami w HC Lipsk, Karolina Kudłacz-Gloc zapracowała sobie na status gwiazdy nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Urodzona w Wąbrzeźnie rozgrywająca broni barw topowego, bundesligowego klubu nieprzerwanie od sezonu 2006/2007.