Ściany pomagają gospodarzom? Niekoniecznie!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Złoto i cztery srebra - to dorobek medalowy dotychczasowych gospodarzy mistrzostw Europy. Za osiem dni ruszy w Polsce dwunasta edycja imprezy, Biało-Czerwoni będą więc mieli okazję by dołączyć do utytułowanego grona i wyrównać statystyki.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 12

Rok: 1994  Gospodarz: Portugalia  Miejsce: 12

Historia mistrzostw Europy w męskiej piłce ręcznej jest krótka i sięga roku 1994. Po raz pierwszy turniej został rozegrany w Portugalii, a dokładniej w dwóch miastach - Porto oraz Almadzie i trwał tylko dziewięć dni. W przeciwieństwie do przyjętego teraz terminarza - zawody odbyły się na początku czerwca.

Bezkonkurencyjni okazali się Szwedzi, którzy odnieśli pięć pewnych zwycięstw w fazie grupowej, w półfinale pokonali Chorwatów, a w meczu o złoto dosłownie rozbili Rosjan, wygrywając z nimi trzynastoma bramkami.

Zgoła inaczej radzili sobie gospodarze. Portugalczycy rywalizowali w tej samej grupie, co Skandynawowie, ale w przeciwieństwie do nich nie udało im się zwyciężyć w ani jednym spotkaniu i swój udział w turnieju zakończyli z zerowym dorobkiem punktowym i dwudziestoma oczkami na minusie w bilansie bramkowym.

Premierowy czempionat Starego Kontynentu nie okazał się łaskawy dla pierwszych gospodarzy.

2
/ 12

Rok: 1996 Gospodarz: Hiszpania  Miejsce: 2

Druga edycja turnieju znów zawitała na Półwysep Iberyjski. Mecze odbywały się w dwóch miastach - Ciudad Real i Sewilli. Tym razem goszczący imprezę Hiszpanie poradzili sobie zdecydowanie lepiej niż ich poprzednicy i zachodni sąsiedzi. Gospodarze już w pierwszym meczu pokonali wielkich Szwedów i mimo porażki w ostatnim grupowym spotkaniu z Francuzami zakończyli ten etap rozgrywek na pozycji lidera.

W półfinale Hiszpanie dowodzeni przez Talanta Dujszebajewa, zdobywcę siedmiu trafień, pokonali Serbów 27:23. W finale zawodnik CB Cantabrii Santander ponownie rzucił siedem bramek, ale to nie wystarczyło na będących w bardzo dobrej formie Rosjan. Ostatecznie Sborna wygrała tylko jedną bramką 23:22 i mogła się cieszyć z tytułu.

3
/ 12

Rok: 1998 Gospodarz: Włochy  Miejsce: 11

Trzecie z kolei i ostatnie rozgrywane wiosną mistrzostwa Europy odbyły się we Włoszech. Gospodarze trafili do grupy A razem z Francuzami, Serbami, Niemcami, Litwinami oraz Szwedami. W czterech pierwszych spotkaniach musieli uznać wyższość rywali, chociaż w pojedynkach z Trójkolorowymi oraz Litwinami byli bardzo blisko zdobycia punktów. Przegrali te spotkania tylko jedną bramką, kolejno 22:23 i 18:19. W ostatnim meczu fazy grupowej zaskakująco pokonali Szwedów, późniejszych triumfatorów zawodów.

Dzięki wygranej ze Skandynawami gospodarze uniknęli zajęcia ostatniego miejsca w tabeli.

4
/ 12

Rok: 2000 Gospodarz: Chorwacja  Miejsce: 6

W roku 2000 mistrzostwa Europy zawitały do Chorwacji. W stosunku do poprzednich turniejów zmieniła się data - styczeń zastąpił przełom maja i czerwca. Dokonano także korekty w systemie rozgrywek, ale dotyczyło to tylko miejsc poza strefą medalową. Do poprzedniego rozkładu dodano jedynie mecze między zespołami, które w grupie zajęły odpowiednio trzecie, czwarte, piąte i szóste lokaty.

Gospodarze trafili do grupy A, tak samo jak reprezentacje Francji, Hiszpanii, Norwegii, Niemiec i Ukrainy. Ten etap turnieju przyniósł im trzy zwycięstwa, jeden remis i porażkę. Zdobyli siedem punktów, ale w tabeli wyprzedzili ich zarówno Francuzi, jak i Hiszpanie. Chorwaci musieli zadowolić się meczem o piąte miejsce. W nim ulegli jednak reprezentacji Słowenii po turnieju pozostał spory niedosyt.

5
/ 12

Rok: 2002 Gospodarz: Szwecja  Miejsce: 1

Po ośmiu latach mistrzostwa po raz pierwszy przeniesiono z południa na północ Europy. Organizacja imprezy przypadła Szwedom, którzy na swoim koncie mieli już trzy triumfy w tych zawodach oraz byli aktualnymi wicemistrzami olimpijskimi i świata.

Po raz pierwszy w turnieju wzięło udział szesnaście ekip. Najpierw rywalizowały one w czterech grupach, z których trzy najlepsze drużyny z zachowaniem punktów awansowały do drugiej rundy. Tam rozegrały kolejne trzy spotkania i w ten sposób wyłoniono cztery drużyny, które zmierzyły się ze sobą w półfinałach.

Szwedzi okazali się bezkonkurencyjni w pierwszej rundzie, w drugiej ulegli tylko Duńczykom, przez co zostali przez nich wyprzedzeni w tabeli,. Mimo to, awansowali do półfinału, a tam rozbili jedenastoma bramkami Islandczyków.

W spotkaniu o złoty medal pokonali Niemców i byli pierwszą ekipą w historii, która ana własnym parkiecie sięgnęła po mistrzostwo Europy. Dwoma najskuteczniejszymi zawodnikami w finale byli Stefan Lövgren i Staffan Olsson.

6
/ 12

Rok: 2004 Gospodarz: Słowenia  Miejsce: 2

Słoweńcy byli prawdziwym objawieniem mistrzostw, które odbyły się w ich kraju w dniach 22 stycznia - 1 lutego. Gospodarze rok wcześniej na czempionacie globu zajęli 11. pozycję i chociaż do swojego turnieju przystępowali z wielkimi nadziejami, to nie w roli faworytów.

Już od pierwszego spotkania radzili sobie jednak bardzo dobre. Najpierw pokonali Islandczyków, później Czechów, a na koniec pierwszej rundy zremisowali z Węgrami i dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu uplasowali się na pierwszej pozycji w tabeli.

Druga runda przyniosła im dwa zwycięstwa i tylko jedną porażkę - z Niemcami. Ta przegrana kosztowała ich wygraną grupy II, ale w półfinale Słoweńcy pokonali Chorwatów i po raz pierwszy w swojej historii awansowali do finału imprezy rangi mistrzowskiej.

W meczu o złoto ponownie ulegli jednak Niemcom, tym razem 25:30. Mimo porażki w ostatnim spotkaniu i tak osiągnęli wynik, którego nie udało im się poprawić do dzisiaj. W najlepszej siódemce turnieju znalazł się prawoskrzydłowy Vid Kavticnik, a w drużynie był doskonale znany polskim kibicom z występów w PGNiG Superlidze Uros Zorman.

7
/ 12

Rok: 2006 Gospodarz: Szwajcaria  Miejsce: 14

Po dwóch turniejach szczęśliwych dla gospodarzy przyszedł czas na rozegranie imprezy w Szwajcarii, państwie, które nie mogło pochwalić się sukcesami w męskiej piłce ręcznej.

Szwajcarzy trafili do grupy A, gdzie spotkali się ze Słoweńcami, Polakami i Ukraińcami. W meczu inauguracyjnym przegrali z wicemistrzami Europy tylko czterema trafieniami, a w drugim pojedynku zremisowali z reprezentacją Polski. W trzecim starciu zdecydowanie jednak przegrali z Ukraińcami i z dorobkiem jednego puntu zajęli ostatnie miejsce.

Remis z Biało-Czerwonymi sprawił, że gospodarze ostatecznie uplasowali się na 14. pozycji, ponieważ ani Portugalczycy, ani Słowacy nie zdołali zdobyć żadnego punktu.

8
/ 12

Rok: 2008 Gospodarz: Norwegia  Miejsce: 6

Apetyty na dobry wynik wśród norweskich kibiców rozbudziła bardzo dobra pierwsza część turnieju w wykonaniu ich reprezentantów. Gospodarze ósmych mistrzostw Europy z kompletem punktów wygrali grupę B, w której pokonali Duńczyków, Rosjan i Czarnogórców.

Drugą rundę Norwegowie zaczęli jednak od remisu z Polakami, później przyszła porażka ze Szwedami, a w meczu ostatniej szansy podzielili się punktami z Chorwatami, którzy dzięki temu wyprzedzili ich w tabeli i awansowali do półfinału.

Rozgoryczeni gospodarze nie zdążyli pozbierać się przed meczem o 5. miejsce i ulegli w nim Szwedom 34:36.

9
/ 12

Rok: 2010 Gospodarz: Austria Miejsce: 9

Dla Austrii organizacja mistrzostw Europy była sporym wydarzeniem. Męska reprezentacja piłki ręcznej dzięki temu zagrała po raz pierwszy w imprezie tej rangi. Gospodarze poradzili sobie z debiutem nadspodziewanie dobrze.

Dzięki zwycięstwu z Serbią i remisowi z Islandią Austriacy awansowali do drugiej rundy. Tam ulegli jednak Norwegom i Chorwatom, ale pokonali Rosjan i w grupie I uplasowali się na piątej pozycji, co w ostatecznym rozrachunku dało im dziewiąte miejsce.

10
/ 12

Rok: 2012 Gospodarz: Serbia  Miejsce: 2

Po ośmiu latach od awansu do finału europejskiego czempionatu reprezentacji Słowenii w 2012 roku znów organizatorzy mogli cieszyć się z gry o złoty medal tej prestiżowej imprezy.

Tym razem niesieni dopingiem swoich kibiców w ostatnim meczu imprezy zagrali Serbowie. I podobnie jak Słoweńcom także im nie udało się zwyciężyć. Na drodze gospodarzom stanęli rozpędzeni Duńczycy i po emocjonującym pojedynku wygrali dwiema bramkami 21:19. Stawką meczu było nie tylko złoto ME, ale także bezpośredni awans do Igrzysk Olimpijskich.

Serbowie przekonali się jednak, że co się odwlecze, to nie uciecze. W kwietniu zawodnicy z Bałkanów wywalczyli przepustki do Londynu w turnieju w Alicante, gdzie po drodze pokonali reprezentację Polski.

11
/ 12

Rok: 2014 Gospodarz: Dania  Miejsce: 2

Dwa lata po triumfie w Belgradzie reprezentanci Danii mieli wielką szansę by obronić tytuł. Tym razem to oni byli organizatorami mistrzostw i w trakcie trwania imprezy wszystko układało się po ich myśli. Zarówno pierwszą, jak i drugą rundę zakończyli z kompletem zwycięstw i pewnie awansowali do półfinału. Tam wygrali z Chorwatami i wydawało się, że w spotkaniu finałowym z Francją stworzą niesamowite widowisko.

Zdziwienie i rozpacz duńskich kibiców były więc ogromne, gdy w hali w Herning oglądali bezradność swoich graczy i jednostronne widowisko stworzone przez niesamowitych Francuzów.  Trójkolorowi rozbili Skandynawów różnicą dziesięciu trafień.

12
/ 12

Rok: 2016 Gospodarz: Polska

W jedenastu turniejach o czempionat Starego Kontynentu gospodarze dotarli do finału pięć razy, ale tylko raz triumfowali. Czterokrotnie musieli uznać wyższość swoich gości i przełknąć gorycz porażki na oczach tysięcy zawiedzionych kibiców. Przegrać w ostatnim meczu turnieju to spore rozczarowanie, ale wiele musiało poradzić sobie z większym - nie dotarciem podczas imprezy w swojej ojczyźnie do strefy medalowej. W historii mistrzostw Europy najwyżej sklasyfikowanymi drużynami, które nie grały w finale były Chorwacja i Norwegia i uplasowały się dopiero na szóstej pozycji.

15 stycznia kolejny turniej rozpocznie się w Polsce. Biało-Czerwoni będą rywalizowali w Krakowie.

- Mistrzostwa Europy to najtrudniejsza impreza. Doskonale wiemy, że jest dziesięć a nawet jedenaście drużyn, które mogą zdobyć tytuł i nikt nie będzie zdziwiony, bo poziom jest tak wyrównany. Gospodarzom zawsze gra się trochę trudniej, bo ciąży na nich większa presja, ale my chcemy dołączyć do tego grona i zdobyć szósty medal - powiedział Bartosz Jurecki.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
Marcin Jurecki
7.01.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No dobra może i nie pomagają ale też nie wymieniajmy takich drużyn jak Włochy, Portugalia, Szwajcaria czy Austria do grona faworytów tak wielkiej imprezy. Moim zdanie nie musimy się oglądać na Czytaj całość
endriu122
7.01.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Czyli mamy liczyć na ściany a nie grę naszych zawodników?