Karuzela transferowa PGNiG Superligi: Azoty czają się na Wisłę, utalentowana młodzież ściąga do Opola

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Osiem dni pozostało do startu nowego sezonu PGNiG Superligi. Przedstawiamy drugą część zestawienia ruchów transferowych klubów. Tym razem pod lupę bierzemy zespoły z grupy pomarańczowej - m.in. Orlen Wisłę Płock, KS Azoty Puławy i KPR Gwardię Opole.

1
/ 8
Przemysław Krajewski zajmie w zespole miejsce Adama Wiśniewskiego
Przemysław Krajewski zajmie w zespole miejsce Adama Wiśniewskiego

Burzliwe było to lato w Płocku, choć na takie się nie zapowiadało, bo Wisła o swoich transferach informowała jeszcze w trakcie minionego sezonu. I gdy wydawało się, że trener Piotr Przybecki będzie mógł pracować w spokoju, pojawiły problemy - najpierw z Tiago Rochą, a później z Nemanją Obradoviciem.

Ten pierwszy chciał wrócić do ojczyzny ze względów osobistych, co zbiegło się w czasie z ofertą, którą złożył mu Sportingu CP Lizbona. Wisła nie chciała utrudniać mu życia i przystała na jego prośbę, w jego miejsce awaryjnie sprowadzając grającego wcześniej właśnie w Sportingu Igora Źabicia. Stratna na tym nie będzie, bo Słoweniec słabszym graczem nie jest, a że gra też w obronie i ma mniejsze wymagania finansowe od Portugalczyka, to tylko lepiej dla klubu.

Gorzej jednak ma się sytuacja z Obradoviciem, bo nie tylko spadła na klub kilkanaście dni przed startem ligi, ale też trudniej ją rozwiązać. Serb, zakontraktowany przez Wisłę już w styczniu, ma ponoć ważną umowę ze swoim poprzednim klubem, Metalurgiem Skopje. Sam rozgrywający twierdzi, że jest inaczej, ale Macedończycy żądają za niego 50 tys. euro. A, że obie strony nie potrafią się dogadać, to sprawa trafiła do EHF. I Wisła czeka.

Czeka i to odbija się na jej przygotowaniach, bo Obradović był przecież sprowadzany w miejsce podstawowego playmakera Dmitrija Żytnikowa, a dodatkowo miał grać na środku obrony - za Miljana Pusicę, który wyjechał do Minden. Wisła straciła w lecie nie tylko tę dwójkę, ale też Rodrigo Corralesa, Zbigniewa Kwiatkowskiego i Adama Wiśniewskiego, który zakończył bogatą karierę, a kilka dni później został prezesem klubu. Początek urzędowania ma co najmniej trudny.

Przyszli: Adam Borbely (B, Telekom Veszprem, Węgry) Przemysław Krajewski (LS, KS Azoty Puławy) Aleksander Olkowski (ŚR, Orlen Wisła II Płock) Krystian Wołowiec (LR, Orlen Wisła II Płock) Igor Źabić (K, Sporting CP Lizbona, Portugalia)

W trakcie załatwiania: Nemanja Obradović (ŚR/LR, Metalurg Skopje, Macedonia)

Odeszli: Rodrigo Corrales (B, Paris Saint-Germain HB, Francja) Zbigniew Kwiatkowski (K, MKS Kalisz) Miljan Pusica (LR, TSV GWD Minden, Niemcy) Tiago Rocha (K, Sporting CP Lizbona, Portugalia) Adam Wiśniewski (LS, koniec kariery) Dmitrij Żytnikow (ŚR, MOL Pick Szeged, Węgry) Jakub Moryń (ŚR, Meble Wójcik Elbląg) - wypożyczenie Tomasz Wiśniewski (B, SPR Stal Mielec) - wypożyczenie

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

2
/ 8
Król strzelców PGNiG Superligi dołączył do Azotów
Król strzelców PGNiG Superligi dołączył do Azotów

Wydaje się, że za to w Puławach wszystko przebiegło po myśli tamtejszego prezesa, Jerzego Witaszka. No, może prawie wszystko, bo w tej beczce miodu łyżką dziegciu mogą być dopingowe oskarżenia dla drugiego bramkarza Walentyna Koszowego. Ale poza tym - Azoty dokonały takich ruchów, że trudno nie być pod wrażeniem.

Zważywszy na możliwe wykluczenie Koszowego, prezes Witaszek do bramki sprowadził byłego reprezentanta Macedonii, Daniela Dupjacaneca. Głównym celem było jednak wzmocnienie drugiej linii. I to się udało. Na lewą połówkę przyszedł Paweł Podsiadło, które przez ostatnie pięć lat rzucił we Francji ponad 600 bramek. Po prawej stronie zagrają natomiast Marko Panić i Witalij Titow. Pierwszy - reprezentant Bośni i Hercegowiny - błyszczał w meczach sparingowych. Drugi to z kolei król strzelców Superligi. W skrócie - ma kto rzucać.

Ci dwaj ostatni zastąpią w zespole Rafała Przybylskiego, który wyjechał do francuskiej Tuluzy. Razem z nim z zespołu odszedł też Przemysław Krajewski (do Wisły). Obaj byli w ostatnich latach liderami zespołu, ale mimo ich odejścia Azoty wcale słabsze nie będą. Na lewym skrzydle wystąpią były kadrowicz Wojciech Gumiński i utalentowany Piotr Jarosiewicz. Na drugim - Mateusz Seroka - czołowy strzelec ligi w barwach klubu z Kwidzyna. A gdy dodamy do tego, ze obronę wzmocni jeszcze Tomasz Kasprzak, to mamy dowód, że w Puławach mierzą wysoko.

O to, by gra zespołu zaskoczyła, ma zadbać Daniel Waszkiewicz, którego Witaszek sprowadził z Gdańska. Cele postawione przed nowym trenerem będą pokaźne - nie tylko awans do fazy grupowej Pucharu EHF, ale też przeskoczenie Wisły. To w ostatnich latach było poza zasięgiem, ale kto wie czy teraz nie jest to choć odrobinę bardziej realne.

Przyszli: Daniel Waszkiewicz (T, bez klubu) Zbigniew Markuszewski (T, bez klubu) Daniel Dupjacanec (B, Kadetten Schaffhausen, Szwajcaria) Wojciech Gumiński (LS, KPR Legionowo) Piotr Jarosiewicz (LS, SMS ZPRP Gdańsk) Tomasz Kasprzak (K, KPR Legionowo) Marko Panić (PR, Chambery Savoie HB, Francja) Paweł Podsiadło (LR, USAM Nimes Gard, Francja) Mateusz Seroka (PS, MMTS Kwidzyn) Witalij Titow (PR, KPR Legionowo)

Odeszli: Marcin Kurowski (T, dyrektor sportowy) Przemysław Krajewski (LS, Orlen Wisła Płock) Michał Kubisztal (LR, SPR PWSZ Tarnów) Leos Petrovsky (K, Bergischer HC, Niemcy) Rafał Przybylski (PR, Fenix Toulouse HB, Francja) Jan Sobol (PS, Dijon Bourgogne HB, Francja) Przemysław Urbaniak (LS, AZS AWF Biała Podlaska) Sebastian Zapora (B, Sandra Spa Pogoń Szczecin)

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

ZOBACZ WIDEO: Gorzkie słowa polskiego alpinisty. "Ci ludzie nie zachowują się jak ludzie gór"

3
/ 8
Patryk Mauer to jeden z większych talentów w swoim roczniku
Patryk Mauer to jeden z większych talentów w swoim roczniku

W Opolu myślą przewodnią na wakacje było nie zepsuć tego, co udało się osiągnąć w poprzednim sezonie. Dlatego też priorytetowo potraktowano podpisanie nowych umów z liderami zespołu - Adamem Malcherem, Michałem Lemaniakiem i Mateuszem Jankowskim. Wszystkich udało się w klubie zatrzymać, tak jak i trenera Rafała Kuptela, który również zawarł z Gwardią nowy kontrakt.

Zeszłoroczne transfery młodych graczy były na tyle trafione, że w Opolu postanowili podążać tą ścieżką. Do klubu sprowadzono reprezentantów Polski juniorów Michała Milewskiego, Macieja Zarzyckiego, Patryka Mauera i Jana Klimkowa. Duży talent ma zwłaszcza dwóch ostatnich. Mauer w kadrze rzucił już ponad 500 bramek, a 18-letni Klimków dostał niedawno powołanie do seniorskiej kadry. Dla Gwardii może to być inwestycja na lata.

Nieco bardziej doraźnym ruchem jest transfer Siergieja Diemientjewa, który na lewym rozegraniu ma wesprzeć Antoniego Łangowskiego. Problemem Gwardii w zeszłym sezonie była wąska kadra. Teraz trener Kuptel będzie miał zdecydowanie więcej opcji.

To o tyle istotne, że klub wystartuje w tym roku w europejskich pucharach. Oczekiwań wielkich w związku z tym nie ma, ale na każdym kroku słychać w Opolu - to dla nas kolejna szansa rozwoju. A ten postępuje. Kuptel sprowadza młodzież i daje jej szansę gry, klub notuje coraz lepsze wyniki, a teraz przeniósł się jeszcze do nowej pięknej hali. Oby tak dalej!

Przyszli: Siergiej Diemientjew (LR, SPR Stal Mielec) Jan Klimków (K, UKS Olimp Grodków) Patryk Mauer (PS, SMS ZPRP Gdańsk) Michał Milewski (LS, SMS ZPRP Gdańsk) Maciej Zarzycki (LR/ŚR, SMS ZPRP Gdańsk)

Odeszli: Kacper Adamski (ŚR, KPR Legionowo) Ignacy Bąk (PR, MMTS Kwidzyn) Maciej Stańko (K, KSZO Odlewnia Ostrowiec Św.) Damian Zając (B, KSZO Odlewnia Ostrowiec Św.)

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

4
/ 8
Sprawa Pawła Niewrzawy wciąż jest niewyjaśniona
Sprawa Pawła Niewrzawy wciąż jest niewyjaśniona

Zeszłoroczny sezon Wybrzeże mogło uznać za udany. Zespół wrócił do Superligi i nie tylko pokazał ciekawy handball, ale też awansował do Rundy Finałowej i przyzwoicie w niej wypadł. A skoro przed rokiem było dobrze, to nie warto zmieniać zbyt wielu rzeczy.

I tak jak w Opolu, w Gdańsku zatrzymało cały trzon zespołu. Propozycję z Puław miał Łukasz Rogulski, ale mimo tego został w klubie. Drużyny nie zmienili też Artur Chmieliński, Mateusz Wróbel i Hubert Kornecki, na prawym rozegraniu grać wciąż będzie Ramon Oliveira, a niewykluczone że w zespole pozostanie również Paweł Niewrzawa, któremu choć wygasł kontrakt, to wciąż trenuje w klubie.

Funkcję szkoleniowca przejął natomiast Marcin Lijewski. Legenda polskiego szczypiorniaka w ostatnich latach pracował jako asystent Damiana Wleklaka. Ten będzie teraz menedżerem zespołu, a Lijewski samodzielnie poprowadzi zespół.

Klub jednocześnie nie zapomniał o uzupełnieniu składu i zdecydował się na kolejne posiłki w postaci młodych graczy. Tych do drużyny dołączyło pięciu. Szczególną uwagę warto zwrócić na Krzysztofa Komarzewskiego i Kamila Adamczyka. Ten drugi na początku sierpnia wystąpił z kadrą juniorów na mistrzostwach świata w Gruzji i wypadł tam przyzwoicie.

Przyszli: Kamil Adamczyk (PR, Wybrzeże II Gdańsk) Maciej Gauden (K, Wybrzeże II Gdańsk) Krzysztof Gądek (LR, SMS ZPRP Gdańsk) Krzysztof Komarzewski (R, SMS ZPRP Gdańsk) Marek Marciniak (PS, GKS Żukowo)

Odeszli: Damian Wleklak (T, został menedżerem) Patryk Abram (LS, SG VTB/Altjuehrden, Niemcy)

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

5
/ 8
Piotr Frelek wrócił do Szczecina po latach
Piotr Frelek wrócił do Szczecina po latach

W Szczecinie rewolucja. Ale trudno było oczekiwać innego obrotu spraw, skoro rok w rok słychać było o problemach finansowych klubu. Póki liga jest zamknięta, Pogoń może oszczędzać i dać szansę młodzieży. I tak zrobiła tego lata.

Budżet wymusił zmiany. I to duże, bo z drużyny odszedł jej trzon - Michal Bruna wrócił do Czech, Edin Tatar i Kirył Kniaziew przenieśli się do Kalisza, a Bartosz Konitz po raz kolejny wyjechał do Niemiec. Ci, którzy zostali - Mateusz Zaremba, Paweł Krupa, Arkadiusz Bosy i Wojciech Zydroń - będą teraz ciągnąć grę drużyny.

Nowym twarzom - tych jest aż siedem - trudno stawiać wygórowane oczekiwania. Dla pięciu z nich nadchodzący sezon będzie debiutem w Superlidze i niech to świadczy o skali zmian w Pogoni. Większe wymagania będą natomiast z pewnością względem ogranego już Sebastiana Zapory, który z ławki/trybun w Puławach ma na stałe wejść między słupki bramki. Wspierać go będzie potężnie utalentowany Marek Bartosik.

Nie sposób nie wspomnieć też o zmianie na ławce trenerskiej - Rafała Białego, który na kilka miesięcy objął zespół w poprzednim sezonie, zastąpił Piotr Frelek - legenda ligi, jej król strzelców sprzed dekady. Dotychczas pracował w Niemczech, gdzie swój klub - HSV Insel Usedom - wprowadził na chwilę do 3. Ligi. Teraz dostanie szansę w Polsce i łatwego zadania mieć nie będzie.

Przyszli: Piotr Frelek (T, HSV Insel Usedom, Niemcy) Patryk Biernacki (LR, HSV Insel Usedom, Niemcy) - powrót z wypożyczenia Marek Bartosik (B, Zagłębie Lubin) - wypożyczenie Seweryn Gryszka (ŚR/LR, Stal Gorzów Wlkp.) Konrad Koselski (K, SMS ZPRP Gdańsk) Marcin Teterycz (B, MKS Żagiew Dzierżoniów) Amin Yusefinezhad (LR, Metalurg Skopje, Macedonia) Sebastian Zapora (B, KS Azoty Puławy)

Odeszli: Rafał Biały (T, bez klubu) Michal Bruna (ŚR, HC Banik Karwina, Czechy) Kirył Kniaziew (LR/ŚR, MKS Kalisz) Bartosz Konitz (LR, VfL Eintracht Hagen, Niemcy) Paweł Matkowski (B, ?) Edin Tatar (B, MKS Kalisz) Tomasz Grzegorek (K, Meble Wójcik Elbląg?)

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

6
/ 8
Tomasz Wiśniewski został w Mielcu na kolejny rok
Tomasz Wiśniewski został w Mielcu na kolejny rok

W Mielcu opcję wschodnią zamienili na bałkańską i do Stali sprowadzili chorwacki duet Rudolf Cuzić - Matej Sarajlić. Trudniejsze zadanie czeka tego pierwszego, bo będzie miał zastąpić dotychczasowego lidera zespołu, Ołeksandra Kyrylenkę.

Ukrainiec odszedł z Mielca, bo chciał zarabiać więcej, ale klub i tak starał się o jego zatrzymanie. Wolną rękę dał natomiast rosyjskiemu rozgrywającemu Siergiejowi Diemientjewowi, który ostatecznie trafił do Opola. W Stali płakać po nim nie będą, bo Rosjanin miał problemy z kolanami i w ostatnim czasie grał poniżej oczekiwań.

Odejście Diemientjewa, ale też i Marcina Miedzińskiego (do Elbląga) równoważą poniekąd powroty Wiktora Kawki i Michała Wypycha. Dwaj młodzi rozgrywający w zeszłym sezonie stracili sporą część grania przez poważne kontuzje. Teraz wracają (ten drugi w połowie września) i mają zapewniać Stali bramki z lewej połówki.

Swoje trzy grosze z rozegrania ma też dorzucić wracający do Mielca po latach Tomasz Mochocki. On akurat będzie bezcenny dla trenerów Lipki i Sondeja, bo tak naprawdę może zagrać na każdej pozycji w drugiej linii. A gdy dodamy do tego ponowne wypożyczenie Tomasza Wiśniewskiego i uzupełnienie skrzydła Hubertem Skucińskim, Stal wydaje się być solidniejsza niż przed rokiem.

Przyszli: Rudolf Cuzić (ŚR, RKHM Dubrownik, Chorwacja) Tomasz Mochocki (LR/ŚR/PR, KPR Legionowo) Matej Sarajlić (PR, Zrinjski Mostar, Bośnia i Hercegowina) Hubert Skuciński (LS, AZS AWF Biała Podlaska) Tomasz Wiśniewski (B, Orlen Wisła Płock) - wypożyczenie

Odeszli: Siergiej Diemientjew (LR, KPR Gwardia Opole) Michał Krygowski (PR, ASPR Zawadzkie) Dariusz Kubisztal (K, bez klubu) Ołeksandr Kyrylenko (ŚR, Spójnia Gdynia) Marcin Miedziński (LR, Meble Wójcik Elbląg)

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

7
/ 8
Dmytro Zinczuk będzie teraz dyrygował zespołem z ławki
Dmytro Zinczuk będzie teraz dyrygował zespołem z ławki

Jaki tu spokój, na na na naaaaa... Nic się nie dzieje, na na na naaaaa... W Piotrkowie Trybunalskim w lecie działo się niewiele, bo klub kwestie transferowe rozstrzygnął jeszcze w maju. W skrócie - było skromnie i spokojnie.

Chyba najważniejszy ruch dotyczył przejęcia zespołu przez Dmytro Zinczuka, który wraz z poprzednim sezonem skończył boiskową karierę. Ukrainiec już przed rokiem prowadził drużynę, ale też pojawiał się na parkiecie. Teraz będzie dyrygował grą ekipy wyłącznie z ławki.

W swoim zespole ma czterech nowych zawodników. To młodzi Mateusz Kaźmierczak i Piotr Rutkowski oraz jeszcze nastoletni Artur Urbański i Kacper Pyrka. Ten ostatni, reprezentant Polski juniorów, w bramce stworzy duet z powołanym ostatnio do kadry Marcinem Schodowskim.

Pyrka zajmie w drużynie miejsce Artura Banisza, który zdecydował się odejść z klubu i szukać zatrudnienia w niższych ligach w Niemczech. Oprócz niego zespół opuścili też Jewgen Krawczenko i Krystian Wędrak. Obaj nie grali zbyt wiele i klub raczej nie odczuje ich nieobecności.

Przyszli: Mateusz Kaźmierczak (K, MKS Wieluń) Kacper Pyrka (B, SMS ZPRP Gdańsk) Piotr Rutkowski (R, KSSPR Końskie) Artur Urbański (R, ChKS Łódź)

Odeszli: Artur Banisz (B, ?) Jewgen Krawczenko (K, Spójnia Gdynia) Krystian Wędrak (PS, KSZO Odlewnia Ostrowiec Św.) Dmytro Zinczuk (R, koniec kariery)

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

8
/ 8
Kirył Kniaziew powinien być liderem MKS-u
Kirył Kniaziew powinien być liderem MKS-u

Drugi z beniaminków wejście do ligi zaliczył imponujące, choć na razie tylko w kwestii transferów. W Kaliszu nie bawiono się w półśrodki i z marszu ściągnięto kilku znanych ligowców. I ruchy te należy oceniać jako wzmocnienia.

Najpoważniejszym będzie zagraniczny duet z Pogoni - Edin Tatar i Kirył Kniaziew. Pierwszy to ograny już w lidze golkiper, a drugi przez dwa lata rzucił w Superlidze ponad 200 bramek. W Kaliszu będą na nich mocno liczyć.

Trener Paweł Rusek (zastąpił Bartłomieja Jaszkę) nastawia się zresztą nie tylko na bramki Białorusina, ale też na dobrą współpracę z innym sprowadzonym do klubu graczem, Chorwatem Paulo Grozdkiem. W nim widzi nawet jedno z potencjalnych odkryć rozgrywek. Drugą linię wesprze jeszcze doświadczony Paweł Adamczak, który wrócił do Kalisza po epizodzie w Elblągu.

Atak to jedno, ale w Kaliszu pomyśleli też o defensywie. Za tę odpowiedzialny będzie wicemistrz świata z 2007 roku Zbigniew Kwiatkowski, którego do ataku będzie zmieniał sprowadzony z SKA Mińsk Białorusin Dzianis Krycki. Ruchy MKS-u robią wrażenie. Teraz istotne jest, by zespół potwierdził to na boisku. A z taką kadrą może spokojnie powalczyć i o Rundę Finałową.

Przyszli: Paweł Adamczak (ŚR, Meble Wójcik Elbląg) Paulo Grozdek (LR, HC Zamet Rijeka, Chorwacja) Kirył Kniaziew (LR/ŚR, Sandra Spa Pogoń Szczecin) Dzianis Krycki (K, SKA Mińsk, Białoruś) Zbigniew Kwiatkowski (K, Orlen Wisła Płock) Edin Tatar (B, Sandra Spa Pogoń Szczecin) Łukasz Zakreta (B, Warmia Traveland Olsztyn)

Odeszli:  Bartłomiej Jaszka (T/ŚR, Zagłębie Lubin) Maciej Adamczyk (B, ?) Grzegorz Gomółka (PS, MKS Wieluń?) Krzysztof Książek (LR, MKS Wieluń) Michał Marciniak (B, ?) Kamil Mosiołek (R, MSPR Siódemka Miedź Legnica) Paweł Piosik (K, Ostrovia Ostrów Wlkp.) Łukasz Sieg (K, ?)

B - bramkarz, LS - lewoskrzydłowy, LR - lewy rozgrywający, ŚR - środkowy rozgrywający, PR - prawy rozgrywający, PS - prawoskrzydłowy, K - kołowy, T - trener

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (5)
avatar
0101010
25.08.2017
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Władze Sandra SPA Pogoni zawarły w czerwcu umowę z irańskim rozgrywającym Aminem Yousefinejadem. Jak się okazało zawodnik podpisał także umowę z innym klubem. Chodzi o tunezyjski Esperance Spo Czytaj całość
wiesiek87
25.08.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Siergiej pod koniec sezonu rzucał dla Stali bramki i to okazale, gdy z gry wypadli Kawka i Wypych, więc myślę, że to co jest napisane w artykule mija się z tym co było  
avatar
Mariusz7
24.08.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Azoty od trzech sezonów robią kapitalną robotę jeśli chodzi o transfery. Dwa poprzednie sezony w moim 'rankingu' zostawali królami polowania w tym zaś umieszczę ich na drugim miejscu tuż za klu Czytaj całość
avatar
Cbc
24.08.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Bardzo jestem ciekaw czy Azoty w końcu "nadgryzą" Wisłę. Zasadzają się na to od kilku sezonów, póki co bezskutecznie. Wydaje się, że jak nie teraz, to kiedy? Fajne transfery Gwardii. Dobrze, że Czytaj całość