Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

IO w Pjongczangu: MKOL nie ugiął się. 13 rosyjskich sportowców nie poleci do Korei!

Rosyjski Komitet Olimpijski zwrócił się z prośbą o umożliwienie startu na IO w Pjongczangu 13 sportowcom, uniewinnionym przez Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski jednak nie ugiął się i nie dopuścił Rosjan.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
flagi olimpijska i rosyjska Getty Images / Paul Gilham / Na zdjęciu: flagi olimpijska i rosyjska

Po złożeniu wniosku przez naszych wschodnich sąsiadów MKOL powołał specjalną komisję, która miała przeanalizować całą sytuację i podjąć ostateczną decyzję. Uznano, że podejrzenia wobec Rosjan o stosowanie dopingu podczas igrzysk olimpijskich w Soczi są na tyle poważne, że nie można ich dopuścić do startu w Korei Południowej. 

Podobno pojawiły się nowe dowody, które nadal budzą duże wątpliwości co do uczciwości gospodarzy podczas igrzysk olimpijskich w Soczi. MKOL mówi m. in. o danych ze specjalnej bazy - przekazanej WADA (światowa agencja antydopingowa) - gdzie znajdują się ślady substancji zabronionych i dowody manipulacji profilem sterydowym. 

Wcześniej Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu anulował 28 rosyjskim sportowcom dożywotni zakaz startu w igrzyskach olimpijskich. Według CAS-u dowody na stosowanie przez Rosjan dopingu podczas najważniejszej imprezy czterolecia w Soczi były niewystarczające. To właśnie po tej decyzji Rosyjski Komitet Olimpijski zdecydował się poprosić MKOL, by umożliwił start w Pjongczangu 13 sportowcom z ich kraju i dwóm byłym zawodnikom, którzy obecnie są w sztabach szkoleniowych. 

Po decyzji komisji powołanej przez MKOL w Korei Południowej nie będą mogli wystartować: Aleksander Legkow, Maksim Wylegżanin, Jewgienij Biełow, Aleksander Bessmertnych, Natalia Matwiejewa, Jewgienia Szapowałowa (wszyscy biegi narciarskie), Aleksander Tretjakow, Jelena Nikitina, Maria Orłowa (skeleton), Olga Fatkulina, Artjom Kuzniecow, Aleksander Rumiancew (łyżwiarstwo szybkie) oraz Tatiana Iwanowa (saneczkarstwo).

Wykluczeni zostali także trenerzy: Albert Demczenko (saneczkarstwo) i Siergiej Czudinow (skeleton).

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu rozpoczną się już w piątek 9 lutego.

ZOBACZ WIDEO: Dziennikarze WP SportoweFakty: Rosjanie absolutnie zasłużyli na wyrzucenie z igrzysk

Czy MKOL podjął słuszną decyzję, odrzucając wniosek Rosjan?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/olympic.org
Komentarze (2):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×