Adam Małysz: Ta sytuacja musi się odbić głośnym echem wśród organizatorów

Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: Adam Małysz
Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: Adam Małysz

- Może nie jestem już tak emocjonalnie nastawiony do tego, co wydarzyło się w sobotę, ale podtrzymuję to, co powiedziałem. Ta sytuacja musi się odbić głośnym echem wśród organizatorów - mówi dyrektor PZN ds. skoków narciarskich Adam Małysz.

W niedzielne popołudnie spotkał się z polskimi dziennikarzami w wiosce olimpijskiej w Pjongczangu i - już na spokojnie - skomentował konkurs olimpijski na skoczni normalnej, w którym Stefan Hula i Kamil Stoch ze względu na warunki pogodowe i przeliczniki wiatru nie zdołali utrzymać pierwszego i drugiego miejsca z pierwszej serii, a konkurs zakończyli poza podium - na czwartym i piątym miejscu.

- Może nie jestem już tak emocjonalnie nastawiony do tego, co wydarzyło się w sobotę, ale podtrzymuję to, co powiedziałem. Myślę, że ten konkurs nie powinien się odbyć. Wiele ekip podzieliłoby moje zdanie. Ta sytuacja musi się odbić głośnym echem wśród organizatorów. Żeby wiedzieli, że zamiast zawodów była loteria. Im więcej ekip o tym głośno mówi, tym lepiej, bo w kolejnych konkursach będzie nad tym większa kontrola. Szkoda tylko, że taki konkurs przytrafił się podczas igrzysk. Cztery lata czeka się na taki konkurs, a potem system potrafi to rozpierniczyć. Przed naszymi zawodami dziewczyny skakały trening. Tam już był wielki paradoks, bo dostawały po -35 punktów za wiatr. To halo! O co tu chodzi? Co to jest za trening? Co to jest za konkurs? - pytał Adam Małysz.

Małysz nie ma wątpliwości, że polscy skoczkowie długo nie zapomną o tym, co wydarzyło się 10 lutego w Pjongczangu.

- Bardzo emocjonalnie podszedł do tego Dawid Kubacki. On naprawdę bardzo dobrze skakał na treningach. Po swoim skoku był bardzo wkurzony. Pytał, jak można skakać w takich warunkach. Wchodząc na belkę miał dużo gorsze warunki od pozostałych zawodników. Dziwiliśmy się, że w ogóle dostał zielone światło. Ciężko było go pocieszać. Parę razy próbowałem, ale wiem, że w takich sytuacjach do zawodnika nic nie dociera. Sam musi to przełknąć i na spokojnie porozmyślać - stwierdził Adam Małysz.

- Cała ta sytuacja jeszcze długo będzie się wlekła za naszymi zawodnikami. Nawet jak stąd wyjadą i zdobędą medale na innej imprezie, to ten konkurs będzie się za nimi ciągnął. Może Kamil i Stefan nie dali tego po sobie poznać, bo odebrali to trochę lepiej, ale w sercu na pewno bardzo trudno było im to przyjąć - przyznał.

ZOBACZ WIDEO To nasz społeczny polski problem? "Nakładamy ogromną presję na zawodników"

Wielkim problemem podczas zawodów była temperatura. Zwłaszcza, kiedy wpuszczano ich na belkę, a następnie z niej zdejmowano. W takich sytuacjach trudno utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

- Właśnie dlatego mocno protestowałem, widząc jak zawodnicy po kilka razy są zdejmowani z belki. W takich sytuacjach mogą zdjąć narty, ale nie mogą rozwiązać butów czy wkładek, bo są już po kontroli. Oczywiście każdy skoczek stara się jak najpóźniej wyjść z ciepłego pomieszczenia w dół, ale kiedy się to przeciąga, pojawia się problem. Zawodnik wychodzi, jest przed nim 2-3 zawodników, a później stoi w mrozie - zauważył Adam Małysz.

- To, że zakładano im koce na plecy, nie ma takiego wpływu jak na nogi, a to właśnie nogi muszą być rozgrzane, żeby mięśnie funkcjonowały tak jak powinny. Biorąc pod uwagę, ile razy zdejmowali z belki Simona Ammanna, można powiedzieć, że oddał naprawdę bardzo dobry skok. Po zbyt długim czasie spędzonym w mrozie nogi robią się jak beton. Mówił o tym Maciek Kot, który czuł się jakby miał twarde kości, bo nie mógł złożyć się na rozbiegu. Każdy z zawodników ma jakieś sposoby na mróz. Na pewno nie można siedzieć w miejscu. Kiedy za długo się siedzi, to zastyga się dużo szybciej. Leciutko podskakując można przez chwilę utrzymać wyższą temperaturę, ale ona i tak cały czas spada - zakończył.

Michał Bugno z Pjongczangu

Autor na Twitterze:
Komentarze (43)
avatar
Manuel
12.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Suma długości skoków Wellingera to 218m i zasłużone złoto, suma skoków Stefana Huli to 216,5 m i dopiero 5 miejsce? Różnica 1,5m Skoki Huli 1,5 m krótsze nie pozwoliły mu zdobyć żadnego medalu? Czytaj całość
avatar
Manuel
12.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Konkurs wyjątkowo niesprawiedliwy i chaotyczny. Jury nie wiedziało co robić a to był konkurs olimpijski a nie jakiś sobie trening. Żenada dla Hofera i jury za ten konkurs . Nie mam na myśli tu Czytaj całość
avatar
Maciej Zawadzki
12.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Polska jest nikim w układance FIS tylko ekstra skoki dałby wygraną. 
avatar
AdamPiła
12.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Każdy kto oglądał był wkur.... raczej. Teraz pretensje mamy ale gdyby nasi zdobyli medal czy dwa to nikt w tym Małysz by nie komentował że konkurs był ble . A już totalna cisza o wietrze i wa Czytaj całość
avatar
yes
11.02.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Niech szykuje się do wypowiedzi w sprawie dwuboju zimowego. Jest dyrektorem do/od tych spraw. 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.