Pjongczang 2018. Bródka najlepszym z Polaków, Nuis ze złotem

Trzech Polaków stanęło na starcie wyścigu na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Niestety żaden z naszych reprezentantów nie zameldował się w ścisłej czołówce. Złoto igrzysk olimpijskich w Pjongczangu trafiło do Kjelda Nuisa z Holandii.

Marcin Karwot
Zbigniew Bródka PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Zbigniew Bródka
Największe szanse na dobry wynik dawaliśmy Zbigniewowi Bródce. Reprezentant Polski bronił na tym dystansie złotego medalu sprzed czterech lat, kiedy to w Soczi pokonał Holendra Koena Verveija o trzy tysięczne sekundy. Od tego czasu forma strażaka z Łowicza jednak znacząco spadła i przestał być zaliczany do światowej czołówki. Także we wtorek na torze w Pjongczangu nie liczono na jego podium. 33-latek zajął ostatecznie 12. miejsce.

Komentator TVP, Piotr Dębowski zdradził w trakcie transmisji, że Bródka krótko przed wyjazdem na igrzyska olimpijskie miał wypadek na torze, po którym miał kontuzję kostki oraz rozbitą głową. Trzeba więc docenić, że mimo tego, były mistrz olimpijski pokazał się z przyzwoitej strony.

W dwunastej parze wystartował z kolei Jan Szymański, który z czasem 1:46,48 został sklasyfikowany na 16. pozycji. Chwilę potem na lodzie zobaczyliśmy Konrada Niedźwiedzkiego, który spisał się najsłabiej spośród Polaków, kończąc zawody w Pjongczangu na 20. miejscu.

Tym razem medalu nie zdobył Holender Koen Verweij, który cztery lata temu przegrał o włos ze Zbigniewem Bródką. Złoto w wyścigu na 1500 metrów powędrowało do jego rodaka, Kjelda Nuisa, który zanotował fantastyczny czas - 1:44,01. Drugi był kolejny reprezentant Holandii, Patrick Roest, a trzeci przedstawiciel gospodarzy, Kim Min Seok.