Pjongczang 2018. Bolesna porażka Koreańczyków. Szwajcarzy nie mieli litości

Szwajcaria odniosła pierwsze zwycięstwo w turnieju hokeja na lodzie igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Helweci nie mieli litości dla gospodarzy, których rozgromili 8:0.

Rafał Smoliński
Szwajcarzy cieszą się z bramki Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: Szwajcarzy cieszą się z bramki
Po minimalnej porażce z Czechami 1:2 Koreańczycy liczyli, że uda im się postraszyć Szwajcarów. Zaczęło się nieźle. Rywale mieli przewagę, ale hokeiści gospodarzy walczyli ambitnie i potrafili wyprowadzić kilka kontr. Ostatecznie w 12. minucie Helweci otworzyli wynik, gdy Denis Hollenstein dobił krążek po ładnym ominięciu bramki przez Gaetana Haasa.

Będący zazwyczaj mocnym punktem koreańskiej defensywy bramkarz Matt Dalton zaczął uważnie, ale z czasem okazało się, że nie był to jego najlepszy dzień. W 28. minucie nie zatrzymał "gumy" po strzale Feliciena du Boisa. Pod koniec drugiej tercji popełnił jeszcze jeden błąd, pozwalając Piusowi Suterowi wepchnąć krążek do bramki tuż przy słupku. Niewiele brakowało, a w ostatnich sekundach Szwajcarzy podwyższyliby na 4:0.

Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. Czwartego gola w pierwszej fazie trzeciej odsłony zdobył Thomas Rüfenacht, zaś piątego Suter. Wówczas cierpliwość trenera Koreańczyków się skończyła i Daltona zastąpił Sungje Park. On wpuścił jeszcze trzy bramki - po strzałach Reto Schaeppiego, Enzo Corviego oraz Sutera, który skompletował tym samym hat-tricka. Helweci rozgromili więc gospodarzy 8:0, dzięki czemu Jonas Hiller zachował czyste konto.

Szwajcaria wygrała pierwszy mecz w Pjongczangu i zdobyła trzy punkty do tabeli grupy A. W ostatnim spotkaniu fazy grupowej spotka się z Czechami. Z kolei Korea Południowa będzie miała na koniec trudne zadanie, gdyż zmierzy się z Kanadą. Bezpośredni awans do ćwierćfinału uzyskają tyko zwycięzcy trzech grup oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca. Pozostałe osiem zespołów powalczy w barażach.

Korea Południowa - Szwajcaria 0:8 (0:1, 0:2, 0:5)