Pjongczang 2018. Czesi skuteczniejsi w rzutach karnych. Pierwsza porażka Kanadyjczyków

Reprezentacja Czech po serii rzutów karnych pokonała Kanadę w meczu na szczycie w grupie A igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Obie drużyny występują w Korei Południowej bez zawodników grających w NHL.

Rafał Smoliński
Czesi cieszą się po zdobyciu bramki Getty Images / Richard Heathcote / Na zdjęciu: Czesi cieszą się po zdobyciu bramki
Kanada i Czechy przystąpiły do sobotniego spotkania z kompletem punktów na koncie. Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia rozgromili w pierwszej kolejce Szwajcarów, natomiast reprezentanci naszych południowych sąsiadów byli nieznacznie lepsi od Koreańczyków. Mecz Czechów z Kanadyjczykami mógł zatem rozstrzygnąć kwestię zwycięstwa w grupie A.

Wynik otworzył już w 2. minucie Mason Raymond, który wykorzystał okres gry w przewadze. Wyrównał Dominik Kubalik, ale na przerwę to Kanadyjczycy schodzili z prowadzeniem, bowiem gola zdobył Rene Bourque. Aktualni mistrzowie olimpijscy wykorzystali kolejny okres gry w przewadze.

Na początku drugiej odsłony na 2:2 wyrównał Michal Jordan i od tego momentu oba zespoły grały bardzo uważnie w obronie. W regulaminowym czasie gry oraz dogrywce gole już nie padły, dlatego potrzebna była seria rzutów karnych. Pierwszy "najazd" skutecznie wykonał urodzony w Polsce Wojtek Wolski. Jego koledzy nie poszli jednak za przykładem i nie byli w stanie odpowiedzieć na trafienia Petra Koukala i Jana Kovara. Hokeiści naszych południowych sąsiadów zwyciężyli więc w całym spotkaniu 3:2.

Czechy mają teraz na koncie pięć punktów, natomiast Kanada cztery, zatem w grupie A wszystko jeszcze może się zdarzyć. Bezpośredni awans do ćwierćfinału uzyskają tyko zwycięzcy trzech grup oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca. Pozostałe osiem zespołów powalczy w barażach.

Kanada - Czechy 2:3 po karnych (2:1, 0:1, 0:0, 0:0, 0:1)