WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Piotr Żyła dostanie nagrodę od PKOl? "Jeśli wpłynie wniosek z PZN-u, to zarząd się nad tym pochyli"

- Doceniamy rolę Piotra Żyły, który był dobrym duchem zespołu, choć regulamin mówi, że nagrody należą się tym, którzy w igrzyskach uczestniczyli. Ostateczną decyzję podejmie zarząd PKOl - mówi rzecznik prasowy PKOl, Henryk Urbaś.
Michał Bugno
Michał Bugno
Newspix / TOMASZ MARKOWSKI / Na zdjęciu: Piotr Żyła

Piotr Żyła nie wystąpił w żadnym z trzech konkursów olimpijskich, ale cały czas towarzyszył polskim skoczkom, którzy w Pjongczangu wywalczyli brązowy medal w konkursie drużynowym. Jego znaczenie dla zespołu znakomicie było widać podczas powitania sportowców na lotnisku w Warszawie. Podczas ceremonii powitalnej Kamil Stoch przyłożył medal do piersi swojego kolegi, kiedy skoczkowie pozowali do zdjęć.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie należy mu się jednak medal, nagroda z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ani olimpijska emerytura. Kibice chcieliby, żeby taką nagrodę otrzymał. Użytkownicy WP SportoweFakty wzięli udział w sondzie, odpowiadając na pytanie: "Czy Piotr Żyła zasłużył na nagrodę za brąz drużyny skoczków na IO w Pjongczangu?". Aż 92 proc., czyli ponad 20 tys. z 22 tys. głosujących głosujących, było na "tak"!

W piątek sekretarz generalny PZN-u, w rozmowie ze sport.pl, przyznał, że związek zajmie się kwestią ewentualnej nagrody dla Żyły. - Po igrzyskach zbierze się zarząd i zdecyduje, czy wystąpić do PKOl-u z wnioskiem o przyznanie nagrody finansowej nie tylko naszym medalistom olimpijskim, ale również Piotrowi Żyle - powiedział.

Czy w tej sytuacji PKOl faktycznie może mu przyznać nagrodę?

- Decyzję w sprawie nagród dla olimpijczyków podejmuje zarząd PKOl po igrzyskach. Regulamin mówi jednak wyraźnie, że nagrody przysługują medalistom igrzysk olimpijskich. Oczywiście dostrzegamy rolę Piotra Żyły, który był gotowy w każdej chwili zastąpić kolegów, ale udziału w igrzyskach nie wziął - mówi nam Henryk Urbaś, rzecznik prasowy PKOl.

- Doceniamy rolę, jaką Piotrek odegrał, będąc cały czas z drużyną. Na pewno był dobrym duchem zespołu. Nagrody wręcza się jednak sportowcom, którzy faktycznie w igrzyskach wystąpili. Decydujący głos będzie jednak należał do zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jeśli w tej sprawie wpłynie jakikolwiek wniosek z PZN-u, to zarząd na pewno się nad tym pochyli - dodaje.

W sobotę skontaktowaliśmy się z sekretarzem generalnym PZN-u, Tomaszem Wieczorkiem. - Sami będziemy to załatwiać. A jeśli ktoś się do tego włączy, np. ministerstwo czy PKOl, to tym lepiej. Bardziej chodzi o aspekt moralny niż finansowy. Na igrzyskach zdobywa się medale, to prawda. Ale proszę też pamiętać, że Piotr Żyła jest częścią drużyny. Jakby nie rywalizował z pozostałymi skoczkami, to nie byłoby tak wysokiego poziomu sportowego. Musimy się do tego odnieść - zapowiada.

Michał Bugno z Pjongczangu

Autor na Twitterze:

ZOBACZ WIDEO: "Kadra Horngachera pisze nową historię polskich skoków narciarskich"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (76):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Pokaż więcej komentarzy (73)
Pokaż więcej komentarzy (76)
Pokaż więcej komentarzy (76)
Pokaż więcej komentarzy (76)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×