WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Piotr Żyła dostanie nagrodę od PKOl? "Jeśli wpłynie wniosek z PZN-u, to zarząd się nad tym pochyli"

- Doceniamy rolę Piotra Żyły, który był dobrym duchem zespołu, choć regulamin mówi, że nagrody należą się tym, którzy w igrzyskach uczestniczyli. Ostateczną decyzję podejmie zarząd PKOl - mówi rzecznik prasowy PKOl, Henryk Urbaś.
Michał Bugno
Michał Bugno
Newspix / TOMASZ MARKOWSKI / Na zdjęciu: Piotr Żyła

Wejdź na TYPER.WP.PL i obstawiaj wyniki meczów MŚ!

Piotr Żyła nie wystąpił w żadnym z trzech konkursów olimpijskich, ale cały czas towarzyszył polskim skoczkom, którzy w Pjongczangu wywalczyli brązowy medal w konkursie drużynowym. Jego znaczenie dla zespołu znakomicie było widać podczas powitania sportowców na lotnisku w Warszawie. Podczas ceremonii powitalnej Kamil Stoch przyłożył medal do piersi swojego kolegi, kiedy skoczkowie pozowali do zdjęć.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie należy mu się jednak medal, nagroda z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ani olimpijska emerytura. Kibice chcieliby, żeby taką nagrodę otrzymał. Użytkownicy WP SportoweFakty wzięli udział w sondzie, odpowiadając na pytanie: "Czy Piotr Żyła zasłużył na nagrodę za brąz drużyny skoczków na IO w Pjongczangu?". Aż 92 proc., czyli ponad 20 tys. z 22 tys. głosujących głosujących, było na "tak"!

W piątek sekretarz generalny PZN-u, w rozmowie ze sport.pl, przyznał, że związek zajmie się kwestią ewentualnej nagrody dla Żyły. - Po igrzyskach zbierze się zarząd i zdecyduje, czy wystąpić do PKOl-u z wnioskiem o przyznanie nagrody finansowej nie tylko naszym medalistom olimpijskim, ale również Piotrowi Żyle - powiedział.

Czy w tej sytuacji PKOl faktycznie może mu przyznać nagrodę?

- Decyzję w sprawie nagród dla olimpijczyków podejmuje zarząd PKOl po igrzyskach. Regulamin mówi jednak wyraźnie, że nagrody przysługują medalistom igrzysk olimpijskich. Oczywiście dostrzegamy rolę Piotra Żyły, który był gotowy w każdej chwili zastąpić kolegów, ale udziału w igrzyskach nie wziął - mówi nam Henryk Urbaś, rzecznik prasowy PKOl.

- Doceniamy rolę, jaką Piotrek odegrał, będąc cały czas z drużyną. Na pewno był dobrym duchem zespołu. Nagrody wręcza się jednak sportowcom, którzy faktycznie w igrzyskach wystąpili. Decydujący głos będzie jednak należał do zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jeśli w tej sprawie wpłynie jakikolwiek wniosek z PZN-u, to zarząd na pewno się nad tym pochyli - dodaje.

W sobotę skontaktowaliśmy się z sekretarzem generalnym PZN-u, Tomaszem Wieczorkiem. - Sami będziemy to załatwiać. A jeśli ktoś się do tego włączy, np. ministerstwo czy PKOl, to tym lepiej. Bardziej chodzi o aspekt moralny niż finansowy. Na igrzyskach zdobywa się medale, to prawda. Ale proszę też pamiętać, że Piotr Żyła jest częścią drużyny. Jakby nie rywalizował z pozostałymi skoczkami, to nie byłoby tak wysokiego poziomu sportowego. Musimy się do tego odnieść - zapowiada.

Michał Bugno z Pjongczangu

Autor na Twitterze:

ZOBACZ WIDEO: "Kadra Horngachera pisze nową historię polskich skoków narciarskich"Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (76):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Pokaż więcej komentarzy (73)
Pokaż więcej komentarzy (76)
Pokaż więcej komentarzy (76)
Pokaż więcej komentarzy (76)