PKOl odpowiada na zarzuty kibiców. "Czy wolno odbierać szansę udziału w igrzyskach?"

Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w Pjongczangu
Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w Pjongczangu

Przy okazji zakończonych niedawno zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, na sporą grupę polskich sportowców spadło sporo hejtu, ze względu na osiągane przez nich wyniki. Pojawiły się zarzuty, że Polska wysyła na igrzyska "turystów".

Dwa medale (złoty i brązowy) - taki był dorobek polskich sportowców w Pjongczangu. Oba krążki wywalczone zostały przez skoczków narciarskich. Wynik ten był znacznie słabszy od osiągniętego cztery lata wcześniej w Soczi.

Niezadowoleni z takiego obrotu spraw kibice zaczęli głośno dopytywać o sens wysyłania na igrzyska sportowców, którzy nie gwarantują walki o czołowe lokaty. Spora część z nich łączy starty w zawodach z pracą zawodową, o czym szerzej pisaliśmy na łamach WP Sportowe Fakty TUTAJ.

Ponieważ w Pjongczangu wystartowała wyjątkowo liczna reprezentacja, zaczęto mówić o tzw. turystyce olimpijskiej. Zdaniem sporej grupy osób, polscy sportowcy wybrali się do Korei na wycieczkę, a nie żeby rywalizować o jak najlepsze pozycje. Głos w tej sprawie postanowił zabrać Polski Komitet Olimpijski.

- To fakt, że mieliśmy w Korei ekipę pokaźną, ale już znacznie wcześniej - w uzgodnieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki (które, jak wiadomo, ponosi zdecydowaną większość kosztów związanych ze szkoleniem, a więc także przygotowaniami olimpijskimi) - Sztab Przygotowań Olimpijskich, a później Zarząd PKOl, ustalił, że miejsce w reprezentacji powinni mieć ci sportowcy, którzy wywalczą kwalifikacje międzynarodowe - tłumaczy Henryk Urbaś, rzecznik prasowy PKOl, w rozmowie z portalem WP Sportowe Fakty.

ZOBACZ WIDEO: Denis Urubko będzie chciał wrócić na K2. Na razie stawia sobie inne cele

W Pjongczangu zaprezentowało się 61 sportowców z 11 dyscyplin. Henryk Urbaś zapewnia, że zostali oni wybrani w drodze eliminacji. - Na pewno więc na igrzyska pojechali nasi najlepsi w poszczególnych dyscyplinach. Pewnie, że w niektórych konkurencjach były to pojedyncze osoby i o większej konkurencji w walce o miejsce w ekipie olimpijskiej trudno było mówić. Jednak czy wolno nam odbierać szansę udziały w igrzyskach zawodnikowi, którzy walczy o to cztery lata albo i dłużej, jest najlepszy w kraju i kiedy ową międzynarodową kwalifikację zdobędzie, powiedzieć mu: "Sorry, ale nie..."? Czy byłoby to fair?

Podczas igrzysk w Vancouver i Soczi polscy sportowcy zdobyli po sześć medali. Mało kto liczył na powtórkę tych sukcesów, jednak dwa krążki wywalczone przez Biało-Czerwonych spotkały się ze sporym rozczarowaniem. Pewnie, że chcielibyśmy mieć w reprezentacji samych przyszłych medalistów, tylko - czy to jest w ogóle realne? - pyta rzecznik PKOl.

Część reprezentantów naszego kraju, aby móc uprawiać swoją dyscyplinę, musi podejmować pracę zawodową. Bez możliwości skupienia się wyłącznie na sporcie, trudno o osiąganie dobrych wyników. PKOl zaznacza jednak, że sportowcy nie pozostają bez wsparcia.

- Regulamin stypendialny resortu sportu premiuje zawodników zajmujących w imprezach rangi mistrzowskiej lokaty od pierwszej do ósmej. Pozostali mogą liczyć na wsparcie macierzystego klubu, związku sportowego (np. ze środków sponsorskich) lub sponsorów indywidualnych. W niektórych sytuacjach zawodników do lat 26. wspierają samorządy.

Choć sam PKOl bezpośrednio nie może wspierać sportowców, to stara się o to, aby olimpijczycy nie pozostali sami. - PKOl nie ma możliwości bezpośredniego wsparcia zawodników, ale w ramach programów pomocowych MKOl stara się popierać wystąpienia polskich związków sportowych o stypendia z funduszu "Solidarności olimpijskiej". Są one dedykowane konkretnym zawodnikom, z perspektywą udziału w kolejnych igrzyskach i później szczegółowo rozliczane. Warto też wspomnieć o programie tzw. dwutorowości kariery sportowej, w którym uczestnicy m.in. Komisja Zawodnicza PKOl - mówi Henryk Urbaś.

- Chodzi o to, by uprawianie sportu na możliwie wysokim poziomie łączyć ze zdobyciem wykształcenia lub zawodu. Współpracujące z tym programem agencje starają się kojarzyć sportowców z firmami gotowymi przyjąć ich do pracy i - co ważne - stworzyć im warunki pozwalające łączyć aktywność zawodową ze sportem - zakończył rzecznik prasowy PKOl.

61 polskich olimpijczyków przeszło długą drogę, aby móc wziąć udział w zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Każdy z nich spełnił międzynarodowe wymogi, a następnie dołożył wszelkich starań, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik.

Komentarze (6)
avatar
Polta
9.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A Grzegorz Schetyna zapytany przez Konrada Piaseckiego w audycji " piaskiem po oczach " stwierdził , że Polska ma ok 10 szans medalowych a przywiezie ok 5-6 medali. I taki fachowiec od koszyków Czytaj całość
avatar
jotwu
9.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Panie rzeczniku,jeśli nie masz innych wyjaśnień to podaj się do dymisji lub zamilcz.Głupot nie wolno wypowiadać.To,że ktoś przez cztery lata przygotowuje się do igrzysk nie oznacza,że musi tam Czytaj całość
avatar
Nyctereutes
8.03.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Pieprzenie. Jakie minima? Alpejczycy w ogóle nie startują w PŚ, nawet w tym Europa Cupie, a pojechali. Męscy biathloniści zdobywają punkty raz na 4 lata, tak samo 3/4 kadry biegów narciarskich. Czytaj całość
avatar
yes
8.03.2018
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Uważam, że na igrzyska olimpijskie, jako imprezę szczególną, powinni być zgłaszani zawodnicy gwarantujący dobre pozycje/wyniki. Nie powinien być to rodzaj pospolitego ruszenia.
Niektórzy zawo
Czytaj całość
avatar
przemop33
8.03.2018
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Trzeba dodać , że iluś tam olimpijczyków załapało się tylko dlatego , że są ograniczenia co do uczestników z jednego kraju w jednej konkurencji . 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.