Wstrząsające wspomnienia łyżwiarki. Głód i bicie

- Były zawody, na których byliśmy głodni. W sekrecie pytaliśmy o jedzenie w stołówce, kradliśmy coś i jedliśmy w ukryciu - mówi we wstrząsającym wywiadzie z Eurosportem mistrzyni igrzysk olimpijskich w łyżwiarstwie figurowym Alona Sawczenko.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Alona Sawczenko i Bruno Massot Getty Images / Jean Catuffe / Na zdjęciu: Alona Sawczenko i Bruno Massot
Niemiecka łyżwiarka Alona Sawczenko to mistrzyni olimpijska z Pjongczangu w rywalizacji par sportowych. Zawodniczka urodziła się wprawdzie na Ukrainie i jako młoda kobieta reprezentowała ten kraj. W wieku 18 lat zdecydowała się jednak na zmianę barw i największe sukcesy odnosiła już dla Niemiec.

Sawczenko zdecydowała się podzielić z Eurosportem swoimi tragicznymi przeżyciami z trenowania na Ukrainie. - Miałam trenerów, którzy mnie bili, gdy wykonywałam źle jakikolwiek element. Miałam trenerów którzy strzelali z pistoletów wodnych na zimne lodowisko. Miałam trenerów, którzy dawali nam mało jedzenia - wyliczała w wywiadzie.

38-latka zdradza, jakie były wtedy zwyczaje. - Wstawaj rano, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest zważenie się. Później zjedz trochę, sałatkę na obiad i nic wieczorem. Były zawody, na których byliśmy głodni. W sekrecie pytaliśmy o jedzenie w stołówce, kradliśmy coś i jedliśmy w ukryciu - dodała Sawczenko.

Miała również trenera, który ją zmuszał do wykonywania skoków, mimo że jej ciało nie mogło ich zrobić. Na zawodach w Rosji trener poprosił ją, by straciła wagę poprzez włożenie sobie placów do ust i wymiotowanie.

Sawczenko również popiera podwyższenie wieku seniorskiego, który obecnie wynosi 15 lat. To pokłosie sprawy Kamili Walijewej. - 15 lat to wciąż za mało. Kiedy masz 17 lub 18 lat podchodzisz do rzeczy inaczej i możesz za siebie decydować, co zrobić - zakończyła Sawczenko.

Czytaj więcej:
Ostra krytyka szefa MKOl. "Pokłonił się chińskiemu systemowi"
"Następnym krokiem atak na Ukrainę". Legenda łyżwiarstwa nie zostawia suchej nitki na MKOL

ZOBACZ WIDEO: Świetne igrzyska w wykonaniu Stocha. "Do medalu mało brakowało"
Wiek seniorski w łyżwiarstwie figurowym powinien wynosić...

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×