Zajęcia w 6 miastach: Lublinie, Piasecznie, Wałbrzychu, Łodzi, Katowicach i Toruniu poprowadziło łącznie 35 trenerów pływania i przygotowania motorycznego.
Tegoroczna odsłona projektu Otylia Swim Tour trwała 3 miesiące. W okresie od września do listopada odbyło się aż 6 jednodniowych spotkań przygotowanych z myślą o młodych adeptach pływania, ich rodzicach i nauczycielach WF oraz trenerów.
W każdym mieście dzieci mogły wziąć udział w zajęciach na pływalni. Wyjątkowe lekcje prowadzili obecni i byli reprezentanci kraju w pływaniu i znakomici trenerzy współpracujący z Fundacją Otylii Jędrzejczak. Wśród prowadzących znaleźli się m.in.:
Aleksandra Urbańczyk - Olejarczyk, Konrad Czerniak, czy Paulina Barzycka. Uzupełnieniem lekcji pływania i doskonalenia stylu był ogólnorozwojowy trening na hali sportowej, prowadzony przez doświadczonych trenerów przygotowania motorycznego i fizjoterapeutów.
Łącznie, we wszystkich lokalizacjach, w bezpłatnych warsztatach wzięło udział ponad 900 dzieci. Rekord frekwencji został pobity w Łodzi, w której na zajęciach w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej pojawiło się ponad 300 adeptów pływania!
Bogata oferta warsztatów dla rodziców
Nieodłącznym elementem Otylia Swim Tour są warsztaty z psychologiem i dietetykiem, przygotowane z myślą o rodzicach, nauczycielach wychowania fizycznego i trenerach różnych dyscyplin sportowych. W tym roku dorośli mogli spotkać się z psycholog Beatą Mieńkowską oraz Antoni Marczyński i wziąć udział w wykładach dietetyka sportowego, Natalii Główki. Wysoka frekwencja na aż 14 wykładach potwierdziła potrzebę nieustannej edukacji rodziców i trenerów w zakresie psychologii i dietetyki sportowej.
Liczby potwierdzające skalę projektu
- Otylia Swim Tour 2017 to unikalny na skalę kraju projekt. To również ogromne przedsięwzięcie, w którego realizację zaangażowanych jest wiele osób. Oprócz zespołu współpracującego z fundacją, w każdym mieście partnerskim w realizację projektu zaangażowani są przedstawiciele lokalnych władz i obiektów, na których odbywają się zajęcia. Możemy również liczyć na aktywny udział wolontariuszy - podkreśla Otylia Jędrzejczak. Projekt wymaga doskonałej koordynacji i planowania. Dla przykładu Renault Traffic, podarowany mojej fundacji na czas realizacji Otylia Swim Tour, przejechał łącznie ponad 10 000km, a uczestnicy i trenerzy wypili łącznie 1500l wody dostarczonej przez jednego z naszych partnerów, firmę Cechini Muszyna - dodaje.
#ZostanMistrzemZycia
Choć projekt 2017 oficjalnie się zakończył, na profilu Fundacji Otylii Jędrzejczak na Facebooku uczestnicy mogą znaleźć dodatkowe materiały edukacyjne i motywacyjne. Wśród nich znajdują m.in. przepisy na zdrowe przekąski przygotowane przez dietetyk projektu. - Organizując warsztaty chcemy docierać do młodych adeptów pływania, ich rodziców, nauczycieli WF i trenerów. Wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki pokazujemy, że warto realizować swoje pasje i sportowe marzenia. Dorosłych instruujemy, jak towarzyszyć uzdolnionym dzieciom w ich pływackim rozwoju - tłumaczy Otylia Jędrzejczak. Jestem świadoma, że nie każdy zdobędzie najwyższe trofea, ale absolutnie każdy może zostać mistrzem życia. Jak? Tego właśnie uczestnicy dowiedzieli się podczas naszych warsztatów - podsumowuje.
Projekt Otylia Swim Tour 2017 współfinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami edycji 2017 byli: Zott, VILLA GLASS Studio, Renault, Cechini Muszyna, HMS, TEEKANNE Polska i Electrolux. Patronami medialnymi projektu byli Wirtualna Polska i Radio Eska.