MŚ 2018 w pływaniu: Alicja Tchórz ósma na 50 metrów stylem grzbietowym

Alicja Tchórz zajęła w Hangzhou ósme miejsce w rywalizacji na 50 metrów stylem grzbietowym podczas 14. mistrzostw świata na krótkim basenie.

Piotr Ziemka
Alicja Tchórz Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Alicja Tchórz
W finale Alicja Tchórz uzyskała czas 26.42. Jedyna Polka występująca w MŚ w Hangzhou w półfinałach miała szósty rezultat. Na podium stanęły: Amerykanka Olivia Smoliga (25.88), Austriaczka Caroline Pilhatsch (25.99) oraz Australijka Holly Barratt (26.04).

Złoty medal w wyścigu na 50 metrów stylem motylkowym zdobył 38-letni Nicholas Santos (21.81). Jego rekord świata z października 2018 roku to 21.75. Brazylijczyk poprawił natomiast rekord mistrzostw świata. Poprzedni najlepszy wynik w historii czempionatu wynosił 21.95. Z takim rezultatem w 2014 roku wygrał Chad Guy Bertrand Le Clos (Santos był wówczas drugi). W Chinach to Le Clos zdobył srebro ((21.97). Trzecie miejsce zajął Dylan Carter z Trynidadu i Tobago (22.38).

Do finału konkurencji 1500 metrów kraulem nie zakwalifikował się Wojciech Wojdak. Brązowy medalista poprzednich mistrzostw świata na 25-metrowej pływalni został sklasyfikowany na trzynastym miejscu. Awans uzyskała czołowa ósemka. Ostatnią polską nadzieją na medal jest trzykrotny mistrz świata na krótkim basenie w konkurencji 200 metrów stylem grzbietowym - Radosław Kawęcki. Eliminacje i finał odbędą się w niedzielę. Po pięciu dniach rywalizacji w Chinach najlepszym polskim osiągnięciem jest piąta lokata Pawła Juraszka ze sprintu kraulem.

Czołowe trójki pozostałych sobotnich finałów:

4x50 metrów stylem zmiennym mężczyzn: 1. Rosja 1:30.54, 2. Stany Zjednoczone 1:30.90, 3. Brazylia 1:31.49

200 metrów stylem zmiennym kobiet: 1. Katinka Hosszu (Węgry) 2:03.25, 2. Melanie Margalis (Stany Zjednoczone) 2:04.62, 3. Kathleen Baker (Stany Zjednoczone) 2:05.54

400 metrów stylem zmiennym mężczyzn: 1. Daiya Seto (Japonia) 3:56.43, 2. Thomas Fraser-Holmes (Australia) 4:02.74, 3. Brandonn Almeida (Brazylia) 4:03.31

100 metrów stylem klasycznym kobiet: 1. Alia Atkinson (Jamajka) 1:03.51, 2. Catherine Meili (Stany Zjednoczone) 1:03.63, 3. Jessica Hansen (Australia) 1:04.61

4x200 metrów stylem dowolnym kobiet: 1. Chiny 7:34.08, 2. Stany Zjednoczone 7:35.30, 3. Australia 7:36.40

Czy Radosław Kawęcki zajmie najwyższe miejsce z grona Polaków podczas mistrzostw świata w Hangzhou?