Do trzech razy sztuka! Jakub Majerski wreszcie z medalem

Jakub Majerski zdobył brązowy medal w finale na 100 metrów stylem motylkowym podczas mistrzostw Europy Kazań 2021 na krótkiej pływalni.

PZ
Jakub Majerski PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Jakub Majerski
Podczas majowych mistrzostw Europy 2021 na 50-metrowym basenie Polak zajął czwartą lokatę. Na igrzyskach olimpijskich Jakub Majerski był piąty. W trzecim podejściu 21-latek zdobył wreszcie medal wielkiej międzynarodowej imprezy w sezonie 2021.

W fazie półfinałowej Majerski uzyskał trzeci czas. We wtorek wyżej zostali sklasyfikowani tylko Tomoe Zenimoto Hvas oraz Kristof Milak. W finale na podium z tego grona stanął jedynie Polak. Norweg nie przystąpił do finału z powodu choroby. Z kolei Węgier finiszował jako czwarty.

Majerski prowadził po 50 metrach z rezultatem 22.79. W drugiej połowie uzyskał szósty wynik i do końca walczył o utrzymanie pozycji w czołowej trójce. Zmierzono mu czas 49.86, podczas gdy Milak osiągnął 49.88.

Z piątego miejsca po 50 metrach na pierwsze awansował Szebasztian Szabo (49.68). Drugi był Michele Lamberti (49.79).

W 2019 roku brązowy medal mistrzostw Europy w zmaganiach na 100 metrów stylem motylkowym zdobył Marcin Cieślak. Natomiast w sezonie 2011 tę konkurencję wygrał Konrad Czerniak.

Z drugim czasem do finału 50 metrów kraulem zakwalifikował się Paweł Juraszek (20.91). Polaka minimalnie pokonał jedynie Szabo (20.87). Zwycięzca wcześniejszego półfinału - Władimir Morozow - uzyskał 20.98. Rywalizacja o medale rozpocznie się w czwartek o godzinie 16:37 polskiego czasu.

Siedem minut wcześniej wystartuje finał 200 metrów stylem grzbietowym kobiet z udziałem dwóch Polek. Czwarty rezultat fazy półfinałowej miała Laura Bernat (2:05.61), piąty zaś - Paulina Peda (2:05.78). Z kolei szósta w 1/2 finału na 100 m zmiennym była Alicja Tchórz.

100 metrów żabką najszybciej przepłynęła Martina Carraro (1:04.01). Drugie miejsce ex aequo zajęły Jewgienia Czikunowa i Eneli Jefimowa (1:04.25). Na podium po zmaganiach na 800 m kraulem stanęły: Anastazja Kirpicznikowa (8:04.65), Simona Quadrella (8:10.54) i Isabel Gose (8:10.60).

Rekord świata w sztafecie 4x50 metrów stylem zmiennym poprawili Włosi. Lamberti, Nicolo Martineghi, Marco Orsi, Lorenzo Zazzeri osiągnęli 1:30.14. Wcześniejszy najlepszy wynik w historii tej konkurencji należał do pływaków rosyjskich, wynosił 1:30.44. W 2017 roku w składzie triumfatorów byli Kliment Kolesnikow i Morozow, którzy wystąpili również tym razem w Kazaniu - zdobyli srebrne medale (1:30.79).

Czy Paweł Juraszek zdobędzie medal mistrzostw Europy 2021?