Szymon Kołecki mistrzem olimpijskim z Pekinu

PAP/EPA / RUNGROJ YONGRIT
PAP/EPA / RUNGROJ YONGRIT

Szymon Kołecki został złotym medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie w podnoszeniu ciężarów. Wiadomość oficjalnie potwierdził Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W tym artykule dowiesz się o:

W poniedziałek do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego dotarło pismo z MKOl, w którym poinformowano oficjalnie o korekcie wyników rywalizacji w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 94 kg podczas igrzysk w Pekinie. 9 lat temu najlepszy w tej konkurencji był Ilja Iljin, ale Kazach, po wykryciu w jego organizmie środków dopingujących, został zdyskwalifikowany.

Tym samym złoty medal przypadł w udziale Szymonowi Kołeckiemu. 36-latek, który obecnie walczy w MMA, został przesunięty na pierwszą lokatę. W liście do PKOl Kołecki został poproszony o odesłanie do Lozanny srebrnego medalu, dyplomu za drugie miejsce oraz odznaki wicemistrza olimpijskiego. Wkrótce ma on otrzymać nagrody za pierwsze miejsce.

Dla Kołeckiego to największy sukces w karierze. Po dziewięciu latach przyznano mu olimpijskie złoto. Wcześniej wywalczył srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku.

Kołecki w przeszłości sam miał problemy z dopingiem. W wieku 16 lat został przyłapany na stosowaniu zabronionych substancji i zawieszony. Rok temu "Gazeta Wyborcza" przekazała, że w 2002 roku Kołeckiemu został podany doping przez ukraińskiego lekarza, ale sam sportowiec zaprzeczył tym zarzutom.

To nie pierwszy przypadek, gdy wyniki zawodów w Pekinie zostały zweryfikowane. Na początku lipca informację o przyznaniu brązowego medalu otrzymał Marcin Dołęga.

Tym samym Polska ma 67 złotych medali letnich igrzysk, jednak wkrótce dorobek ten może się powiększyć. Analogicznego pisma co w sprawie Kołeckiego spodziewa się Anita Włodarczyk. Polka pięć lat temu w Londynie w konkursie rzutu młotem przegrała z Tatianą Łysenko, ale z powodu stosowania dopingu Rosjankę pozbawiono zwycięstwa.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: tak śpiewają piłkarze Bayernu. Potrzebują lekcji

Komentarze (5)
avatar
kros
24.07.2017
Zgłoś do moderacji
3
2
Odpowiedz
W tym sporcie wszyscy koksuja zreszta to kazdy wie! 
avatar
Andrzej Iwanek
24.07.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Długo to trwało jeszcze musza mu płytę z hymnem przysłać no i uscisnac dłoń bo pocałować to może go żona Wikipedie trzeba zaktualizować - no i będzie" prawie dobrze" Szymon co ty na to ........ 
avatar
yes
24.07.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A gdyby tak zabrano medale z Monachium 1972 Kirżynowowi i Kuczewowi, to złoto dostałby Kaczmarek?
Żartuję 
avatar
Pottermaniack
24.07.2017
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Gratulacje panie Szymonie! Ale historia kuriozalna i wymowna. Szkoda, że został pozbawiony hymnu na Igrzyskach.