Szymon Kołecki i Marcin Dołęga odbiorą we wtorek medale za igrzyska w Pekinie

Polscy ciężarowcy Szymon Kołecki i Marcin Dołęga otrzymają we wtorek złoty i brązowy medal za występ na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. To pokłosie dopingowych wpadek ich ówczesnych rywali.


Maciej Wojs
Maciej Wojs
Szymon Kołecki PAP / Bartłomiej Zborowski / Na zdjęciu: Szymon Kołecki

Kołecki na igrzyskach w Pekinie wywalczył srebro w kategorii 94 kg. Lepszy od niego okazał się wtedy Kazach Ilia Ilin, który jednak został przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków i któremu odebrano medal.

Dołęga z kolei był czwarty w kategorii 105 kg. Medal otrzyma dlatego, że trzeci wówczas Rosjanin Dmitrij Łapikow został niedawno zdyskwalifikowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za doping.

Procedura weryfikacji wyników trwała od sierpnia 2016 roku. W poniedziałek medale dotarły do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a we wtorek zostaną wręczone obu ciężarowcom.

Kołecki będzie piątym w historii Polakiem, który wywalczył złoty medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów. Taki sukces święcili ponadto Ireneusz Paliński, Waldemar Baszanowski, Zygmunt Smalcerz i złapany na dopingu podczas igrzysk w Rio Adrian Zieliński.

ZOBACZ WIDEO Jacek Kasprzyk: Trener De Giorgi nie widział swojej winy, tego mi zabrakło
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×