Gospodarka miała zarobić 300 mln euro. Politycy nie byli zainteresowani

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Mikołaj Marczyk
Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Mikołaj Marczyk
zdjęcie autora artykułu

Podczas gdy trwają przygotowania do ORLEN 80. Rajdu Polski, promotorzy rajdowych mistrzostw świata WRC pracują nad kalendarzem na sezon 2025. Wiadomo już, że zabraknie w nim Rajdu Irlandii. Wszystko przez brak wsparcia polityków i sponsorów.

Rajd Polski

W tym artykule dowiesz się o:

W tym roku ORLEN 80. Rajd Polski ponownie zagościł w kalendarzu WRC. Impreza w Mikołajkach potrwa od 27 do 30 czerwca, a według nieoficjalnych informacji za prawa do jej organizacji trzeba było zapłacić ok. 5 mln zł. Zdecydowaną część tej kwoty wyłożył sponsor tytularny rajdu, doceniając potencjał marketingowy tego wydarzenia. Na organizacji rajdu zyskać mają też Mikołajki, które szykują się na szturm kibiców.

WRC bez Rajdu Irlandii

Równocześnie trwają już prace nad kalendarzem WRC na sezon 2025. Powrotem do mistrzostw świata zainteresowani byli Irlandczycy. Tamtejsi działacze przedstawili plany organizacji zawodów w trzech lokalizacjach Waterford, Kerry i Limerick. Byli gotowi podpisać trzyletnią umowę z promotorem rajdowych mistrzostw świata.

Trzyletni kontrakt na organizację Rajdu Irlandii miał opiewać na kwotę 15 mln euro (ponad 65 mln zł), równocześnie zapewniając lokalnej gospodarce zysk rzędu 300 mln euro (1,3 mld zł). Okazało się jednak, że państwowe władze oraz prywatni sponsorzy nie są gotowi wziąć na siebie koszty związane z nabyciem praw do rundy WRC.

ZOBACZ WIDEO: Jaki będzie ORLEN 80. Rajd Polski? Opowiada Mikołaj Marczyk

"Z głębokim żalem informujemy, że Irlandia nie jest już rozważana jako gospodarzy rundy rajdowych mistrzostw świata WRC w sezonie 2025. W poniedziałek (15 kwietnia) otrzymaliśmy potwierdzenie od ministra sportu, że jego departament będzie potrzebował 'co najmniej sześciu miesięcy' na zamówienie kolejnych i niezależnych ocen ekonomicznych, aby przeanalizować naszą propozycję" - czytamy w oświadczeniu irlandzkiej federacji motorsportowej.

Irlandzki minister sportu Thomas Byrne odbył "owocne spotkanie" z działaczami na początku 2023 roku i zadeklarował wsparcie dla organizacji Rajdu Irlandii. Na deklaracji polityka się jednak skończyło. "Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnych pytań ani opinii na temat żadnego z przesłanych przez nas dokumentów, pomimo wielokrotnych zapytań kierowanych do ministerstwa, czy konieczne są dodatkowe informacje" - dodano w oświadczeniu.

"Bardzo frustrująca jest informacja z ministerstwa, w ostatnim dniu wyznaczonym przez promotora mistrzostw świata na podjęcie decyzji, że potrzebują kolejnych sześciu miesięcy na przeprowadzenie dalszych niezależnych ocen i analiz. Od początku wskazywaliśmy, że marzec 2024 roku to ostateczny termin potwierdzenia tego, czy nasz wniosek o finansowanie został zaakceptowany" - podsumowano.

Jaki będzie sezon 2025 w WRC?

Organizator mistrzostw świata WRC oczekiwał od Irlandczyków konkretnej decyzji do końca marca. Rozmowy na szczeblu państwowym sprawiły, że działacze wnioskowali o wydłużenie tego terminu i tak też się stało. Brak jasnej deklaracji sprawił, że promotor cyklu nie mógł dłużej zwlekać z decyzją i jest już pewne, że Rajdu Irlandii nie zobaczymy w kalendarzu w sezonie 2025.

W przyszłym roku mistrzostwa WRC mają rozrosnąć się do 14 rund. W kalendarzu ponownie pojawi się Hiszpania - Rajd Wysp Kanaryjskich zostanie przeniesiony z mistrzostw Europy do mistrzostw świata. O miejsce w terminarzu walczą też Paragwaj i Argentyna, gdyż działaczom zależy na organizacji rundy w Ameryce Południowej.

Na debiut w mistrzostwach świata liczy też Arabia Saudyjska, która w ostatnich latach mocno promuje się poprzez sport i wydaje na ten cel miliony euro.

Czytaj także: - Red Bull zadecydował? Oto kolejny element układanki w F1 - Współpracowali z Kubicą i Orlenem. Włoski gigant ponownie myśli o F1

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Rajd Polski pozostanie na dłużej w kalendarzu WRC?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)