Rajd Finlandii: Ott Tanak odsadził rywali na inaugurację

Ott Tanak w Fordzie Fiesta WRC zwyciężył na trasie pierwszego odcinka specjalnego, otwierającego Rajd Finlandii. Kolejne miejsca zajęli najpoważniejsi pretendenci do tytułu - Thierry Neuville i Sebastien Ogier.

Rafał Lichowicz
Ott Tanak na torze Mikołajki Arena PAP / Tomasz Waszczuk / Ott Tanak na torze Mikołajki Arena
Pierwszy oes imprezy nazywanej w rajdowym środowisku "GP Finlandii" niespodziewanie padł łupem Otta Tanaka, który na krótkiej nieco ponad 2-kilometrowej trasie pokonał najbliższego rywala o ponad sekundę.

- Mam respekt dla tak szybkich tras, ale gdy czujesz się dobrze w samochodzie, jazda jest czystą przyjemnością - komentował na mecie zwycięzca 1. OS.

Estończyk wyjechał na trasę przed trójką liderów cyklu WRC, lecz żaden z nich nie zbliżył się do wyniku kierowcy M-Sportu. Drugie miejsce zajął Thierry Neuville z Hyundaia, a trzecie Sebastien Ogier, korzystający z podwozia Forda podobnie jak Tanak.

Słabo wypadli fińscy kierowcy, którzy najlepsze mogą pokazać dopiero w kolejnych dniach rajdu. Najwyżej sklasyfikowany Jari-Matti Latvala z Toyoty uzyskał piąty czas ze stratą 2,2 sekundy do zwycięzcy. - Nie zachowałem się najlepiej w pierwszym zakręcie, ale jestem zadowolony z tego jak spisuje się auto. Teraz czas na prawdziwą walkę - mówił Latvala.

Dokończenie pierwszego etapu w piątek, gdzie na kierowców czekać będzie 145 kilometrów podzielonych aż na dwanaście odcinków specjalnych. Dzień zakończy podobnie jak w czwartek przejazd po krótkim oesie Harju (2,31 km).