Rajd Szwecji: Superoes dla Otta Tanaka. Wolny początek Sebastiena Ogiera

Inauguracyjny odcinek specjalny Rajdu Szwecji, drugiej rundy cyklu WRC, wygrał duet Ott Tanak i Martin Jarveoja. Załoga Toyoty pokonała jadącego w bliźniaczym samochodzie Jariego-Mattiego Latvalę.
Rafał Lichowicz
Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Ott Tanak za kierownicą Forda Fiesty WRC

Fabryczny zespół Toyoty zgodnie z oczekiwaniami rozpoczął od mocnego uderzenia występ w Szwecji, gdzie przed rokiem sięgnął po jedno ze swoich dwóch zwycięstw w rajdowych mistrzostwach świata. Pierwszy odcinek specjalny padł łupem lidera zespołu po pierwszej rundzie w Monte Carlo - Otta Tanaka.

Estończyk pilotowany przez Martina Jarveoję pokonał krótką 2-kilometrową trasą superoesu w Karlstad jako jedyny w czasie poniżej minuty i 33 sekund. Niewielką stratę wynoszącą ledwie 0,3 sekundy do Tanaka miał drugi na mecie Jari-Matti Latvala.

- Będę tutaj zaciekle walczył. To jeden z moich ulubionych rajdów, w dodatku trafiliśmy na świetne zimowe warunki. Piątek będzie kluczowy dla losów całej imprezy - zapowiedział zwycięzca pierwszego oesu Ott Tanak.

Trzecie miejsce w czwartek zajął wracający do Citroena Mads Ostberg. Norweg, który ma na koncie aż pięć podiów w Rajdzie Szwecji, przegrał na pierwszym superoesie w bezpośrednim pojedynku na torze z Latvalą. Czwarty ze stratą 0,3 sekundy do swojego rodaka był lider Hyundaia - Andreas Mikkelsen,który zajął miejsca ex quo z Krisem Meeke.

Odległą dziewiątą lokatę zajął aktualny mistrz świata i zwycięzca Rajdu Monte Carlo, Sebastien Ogier. Kierowca M-Sport Ford po pierwszym odcinku traci do lidera 2,5 sekundy. - Zły początek w naszym wykonaniu. Nie pojechałem dobrze. W piątek postaramy się o lepszą jazdę - zapowiedział pięciokrotny mistrz WRC.

Szesnaste miejsce w szerokiej stawce kierowców rywalizujących w klasie WRC2 zajął Łukasz Pieniążek. Kierowca Skody Fabii R5 pilotowany przez Przemysława Mazura stracił do lidera Pontusa Tidemanda prawie 6 sekund.

W piątek dokończenie pierwszego etapu na trasie siedmiu odcinków specjalnych o łącznej długości 140 kilometrów. Kierowcy nie powinni narzekać na warunki, zaś rywalizacja będzie się odbywać na w pełni ośnieżonych drogach.