Dakar 2019. Dramat lidera. Motocykliści Orlen Team ze zmiennym szczęściem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / ORLEN Team / Na zdjęciu: Adam Tomiczek
Materiały prasowe / ORLEN Team / Na zdjęciu: Adam Tomiczek

Xavier de Soultrait wygrał 3. etap Rajdu Dakar wśród motocyklistów. Z powodu wypadku wycofał się dotychczasowy lider, Joan Barreda. Z grona zawodników Orlen Team dobrze wypadł Adam Tomiczek, nieco problemów na trasie miał Maciej Giemza.

Tegoroczny Rajd Dakar rozpoczął się udanie dla Joana Barredy, który w poniedziałek wygrał pierwszy etap i znalazł się na czele "generalki". Jednak już w środę Hiszpan musiał zapomnieć o zwycięstwie w prestiżowej imprezie. Zawodnik wpadł w dziurę na 143 km środowej trasy.

Wprawdzie Barreda nie doznał poważniejszych obrażeń, ale uszkodzenia w jego Hondzie okazały się zbyt poważne, aby mógł on kontynuować jazdę w rajdzie. Motocyklista został zabrany helikopterem do San Juan de Marcona.

To już drugi rok z rzędu, gdy Barreda musi wycofać się z Dakaru wskutek wypadku. Większych problemów w środę nie miał Xavier de Soultrait, który wygrał pierwszy dakarowy etap w swojej karierze. Francuz skorzystał na wpadce faworytów. Matthias Walkner i Ricky Brabec zjechali z trasy, tracąc w ten sposób ponad 20 minut. W ten sposób Dakar doczekał się nowego lidera klasyfikacji generalnej. Został nim Pablo Quintanilla.

Środowy etap był najtrudniejszym w pierwszym tygodniu rywalizacji i jednym z najdłuższych w całej imprezie. Trudy jazdy w wymagających warunkach dały się we znaki młodym zawodnikom Orlen Team. Tym razem szybszy okazał się Adam Tomiczek, który wjechał na linię mety niemal półtorej godziny za etapowym zwycięzcą. Polak w klasyfikacji generalnej rajdu jest 30.

Drugi z wychowanków Akademii Orlen Team, Maciej Giemza ukończył etap na 51. miejscu, przez co w "generalce" spadł na 39. pozycję.