Rio 2016. Pływanie: polski faworyt odpadł w eliminacjach!

Jan Świtkowski, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata na 200 metrów stylem motylkowym, odpadł w eliminacjach na swoim koronnym dystansie podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Marcin Górczyński
PAP / Marcin Bielecki

Świtkowski, który legitymował się czwartym rekordem życiowym spośród zgłoszonych zawodników, wystąpił w ostatnim wyścigu eliminacyjnym. Na półmetku Polak był trzeci i nic nie zapowiadało dramatu. Brązowy medalista MŚ 2015 osłabł w drugiej części dystansu i zajął dopiero szóste miejsce.

Wynik 1:56.73 był o ponad 2,5 sekundy gorszy od jego najlepszego wyniku w karierze. Świtkowski zajął w eliminacjach 17. miejsce i nie zakwalifikował się do półfinału. Do awansu zabrakło 0,01 s.

Dość niespodziewanie triumfował 19-letni Tamas Kenderesi. Wysoką formą pokazał też jego rodak, Laszlo Cseh. Doświadczony Węgier ma apetyt na złoty medal na tym dystansie. Osiem lat temu w Pekinie przegrał tylko z Michaelem Phelpsem. Wielki Amerykanin tym razem przeciętnie - do półfinału wszedł z piątym rezultatem.