Rio 2016: Ding Ning odegrała się za porażkę z Londynu

Chinka Ding Ning zdobyła złoty medal olimpijski w tenisie stołowym w turnieju singlowym. W finale pokonała swoją rodaczkę Li Xiaoxię, z którą cztery lata temu w finale przegrała mecz o złoto.

Krzysztof Sędzicki
Tenis stołowy Getty Images / David Ramos / Tenis stołowy

Obie pingpongistki z Chin bez większych kłopotów pokonały swoje rywalki w półfinałach. Li Xiaoxia pozwoliła swojej przeciwniczce, Ai Fukuharze z Japonii, ugrać w czterech setach tylko dziewięć punktów. Z kolei Ding Ning pokonała w pięciu setach Kim Song I, reprezentantkę Korei Północnej.

Pogromczyni Katarzyny Grzybowskiej-Franc w II rundzie wyjedzie jednak z Rio de Janeiro z brązowym medalem. Koreanka z Północy pokonała w meczu o trzecie miejscę Fukuharę 4:1.

W finale z udziałem dwóch Chinek kibice zgromadzeni w Riocentro - Pavilion 3 obejrzeli fenomenalne widowisko. Ding dwukrotnie obejmowała w nim prowadzenie (1:0 i 2:1), ale później przegrała dwie kolejne partie. Gdy wydawało się, że Li Xiaoxia jest bliska obrony złota z igrzysk w Londynie, zaczęła seriami popełniać błędy i uległa 7:11. Podobnie działo się w siódmym, decydującym secie, którego Ding Ning również wygrała do 7, a następnie popłakała się z radości.