Rio 2016: Nigeria odprawiona z kwitkiem. Niemcy w finale!

Reprezentacja Niemiec będzie rywalem Brazylii w piłkarskim finale igrzysk olimpijskich w Rio. Nasi zachodni sąsiedzi pokonali Nigerię 2:0.

Michał Piegza
PAP/EPA / JESSICA SANTANA/FRAMEPHOTO

Faworytem meczu byli Niemcy, którzy od początku przeważali na boisku. Nasi zachodni sąsiedzi długo i konsekwentnie budowali swoje akcje. Z kolei rywale z Afryki postawili na kontry lub też nietuzinkowe zagrania.

Niemcy szybko ustawili sobie mecz. W 9. minucie padł pierwszy gol. Prostopadłe zagranie w pole karne otrzymał Max Meyer i dograł wzdłuż linii piątego metra do Lukasa Klostermanna, a ten trafił do pustej bramki. Emmanuel Daniel starał się chwilę wcześniej przeciąć tor lotu piłki, ale to mu się nie udało. Kilkadziesiąt sekund później Nigeria powinna wyrównać. Błąd popełnił Timo Horn, który nie trafił w piłkę. Doszedł do niej Sadiq Umar, ale Niemiec zrehabilitował się i obronił.

W kolejnych minutach z boiska często wiało nudą. Gra była szarpana, zawodnicy sporadycznie zagrażali rywalom. W 20. minucie na 2:0 powinien podwyższyć Lars Bender, ale dobrze zachował się Daniel, który obronił strzał z siedmiu metrów.

Nigeryjczycy dobrą okazję stworzyli sobie w 31. minucie. Wówczas uderzenie Sadiqa Umara odbił Horn, a poprawka Johna Obi Mikela po nodze obrońcy wyszła na korner. W pierwszej części gola dla Niemców mógł zdobyć Max Meyer, który uderzając sprzed pola karnego pomylił się o centymetry.

Po przerwie mecz był jeszcze słabszy. Drużyna z Europy kontrolowała przebieg gry, a Nigeryjczycy nie potrafili jej zagrozić. Aktywny wśród Niemców był Serge Gnabry, ale nie miał wsparcia kolegów.

Przez długie minuty Europejczycy rozgrywali piłkę w okolicach środka boiska. Podsumowaniem rozpaczliwej gry Nigeryjczyków w ofensywie był rzut wolny w wykonaniu Stanley'a Amuzi'ego, który z dobrej pozycji uderzył kilka pięter ponad poprzeczką.

W końcówce zespół z Afryki postawił wszystko na jedną kartę i został skontrowany. David Selke dograł w polu karnym do wprowadzonego chwilę wcześniej Nilsa Petersena, a ten z ostrego kąta ustalił wynik gry.

W finale Niemcy na Maracanie zmierzą się z Brazylią.

Nigeria - Niemcy 0:2 (0:1)
0:1 - Klostermann 9'
0:2 - Petersen 89'

Nigeria: Emmanuel Daniel - Stanley Amuzie, Muenfuh Sincere, William Ekong, Abdullahi Shehu - Udo Ndifreke (71' Popoola Saliu), Muhammed Usman - Aminu Umar, Mikel John Obi, Imoh Ezekiel - Sadiq Umar (64' Oluwafemi Ajayi).

Niemcy: Timo Horn - Jeremy Toljan, Matthias Ginter, Niklas Suele, Lukas Klostermann - Sven Bender, Lars Bender (76' Grischa Proemel) - Julian Brandt, Max Meyer (85' Nils Petersen), Serge Gnabry (77' Phillip Max) - Davie Selke.

Żółte kartki: Udo (Nigeria) oraz Gnabry, L. Bender, Ginter (Niemcy).

Sędzia: Nestor Pitana (Argentyna).

Niemcy wywalczą złoty medal igrzysk olimpijskich w Rio?