Rio 2016: Serbki rozbite, Hiszpanki pierwszymi finalistkami!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JORGE ZAPATA /
PAP/EPA / JORGE ZAPATA /

Brązowe medalistki mistrzostw Europy lepsze od mistrzyń! W półfinale turnieju olimpijskiego w Rio hiszpańskie koszykarki bardzo pewnie pokonały Serbki, a kluczową rolę odegrała była zawodnika Wisły Can-Pack Kraków, Laura Nicholls.

W tym artykule dowiesz się o:

Hiszpanki po raz pierwszy w historii wywalczą olimpijski medal na turnieju koszykówki kobiet - to już pewne, a wszystko dzięki pewnej wygranej w półfinale nad rywalkami z Serbii.

Koszykarki z Bałkanów fatalnie weszły w mecz i od początku musiały gonić wynik. Po niezłej drugiej kwarcie mogły mieć jednak nadzieje, że po przerwie zdołają nawiązać walkę z podopiecznymi Lucasa Mondelo.

Tak się jednak nie stało, a wszystko przez fatalną skuteczność. Serbki dopiero po sześciu minutach gry drugiej połowy zdobyły swoje pierwsze punkty. Co gorsza w ich grze było widać sporo indywidualności i frustracji, jak u Sonji Petrovic, która po kolejnej stracie swojej drużyny wyładowała złość dwoma soczystymi kopnięciami w reklamy, za co ukarana została przewinieniem technicznym.

W decydującej części spotkania Hiszpanki grały mądrze, a nad wszystkim czuwała doświadczona Laia Palau. W końcówce ciężar prowadzenia gry zdjęła z niej Sylvia Dominguez i wielki triumf stał się faktem.

Po mistrzyń Europy zabrakło skuteczności liderek. Jelena Milovanović punktować zaczęła dopiero w ostatnich minutach, a Petrovic pomimo niesamowitej woli walki i zaangażowania, zagrała po prostu słabo.

Wśród triumfatorek z bardzo dobrej strony pokazała się Laura Nicholls, która pochwalić mogła się double-double. Palau rozdała 7 asyst, a po 14 punktów uzyskały Alba Torrens i Astou Ndour.

Była to już druga konfrontacja Hiszpanek z Serbkami na turnieju w Rio. W fazie grupowej również lepsze okazały się te pierwsze, które wygrały wówczas 65:59.

W innym meczu półfinałowym zmierzą się ze sobą reprezentacje USA i Francji. Spotkanie to rozpocznie się o północy naszego czasu.

Hiszpania - Serbia 68:54 (20:9, 13:19, 20:10, 15:16)

Hiszpania: Alba Torrens 14, Astou Ndour 14, Laura Nicholls 13 (11 zb), Sylvia Dominguez 10, Marta Xargay 6, Anna Cruz 6, Laia Palau 5, Leticia Romero 0, Laura Gil 0.

Serbia: Sasa Cado 12, Sonja Petrović 12, Danielle Page 10, Jelena Milovanovic 10, Ana Dabović 8, Nevena Jovanovic 2, Tamara Radocaj 0, Dajana Butulija 0, Dragana Stankovic 0, Milica Dabovic 0.

{"id":"","title":""}

Czy Hiszpanki sięgną po olimpijskie złoto w Rio?