Rio 2016. Zapasy: ósmy medal na igrzyskach! Brąz Moniki Michalik

Monika Michalik wywalczyła brązowy medal w zapasach w stylu wolnym. Nasza reprezentantka w kategorii do 63 kg pokonała 6:3 Rosjankę Innę Trażukową.
Marcin Górczyński
Monika Michalik po repasażu zapasów w stylu wolny 63kg Rio 2016 WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Monika Michalik po repasażu zapasów w stylu wolny 63kg Rio 2016

Polka fatalnie rozpoczęła turniej, przegrywając z Japonką Risako Kawai. Azjatka awansowała do finału i tym samym Monika Michalik mogła walczyć w repasażach. Pokonała w nich mistrzynię Europy, Łotyszkę Anastazję Grigorjewą i stanęła do walki o brąz z Rosjanką Inną Trażukową.

Reprezentantka Biało-Czerwonych była nieco pasywna w pierwszej rundzie i sędziowie nałożyli na Polkę karę. Michalik musiała zatem wykonać akcję punktową w ciągu 30 sekund. Nasza zapaśniczka nie podjęła jednak ryzyka i to Trażukowa zdobyła punkt.

Rosjanka nie nacieszyła się prowadzeniem zbyt długo, bowiem Michalik wykonała obejście nagrodzone dwoma punktami. Z rytmu nie wytrąciło ją nawet oczko dla reprezentantki Sbornej. Polka ciągle nacierała. Już pod koniec pojedynku dorzuciła cztery kolejne oczka i stało się jasne, że upragnionego krążka nikt nie zabierze.

W trzecim starcie w igrzyskach naszej zawodniczce udało się stanąć na podium. 36-latka szansę miała już cztery lata temu. Wówczas przegrała pojedynek o brąz i skończyła rywalizację na miejscach 5-6.

Poprzednią polską medalistką w zapasach była Agnieszka Wieszczek-Kordus, która zdobyła brąz w Pekinie w 2008 roku.

W tej kategorii triumfowała Japonka Risako Kawai, pogromczyni Michalik w pierwszej rundzie. Srebro dla Białorusinki Marii Mamaszuk.