Rio 2016. Pchnięcie kulą: Biało-Czerwoni bez medalu

Tomasz Majewski zajął szóste miejsce w rywalizacji kulomiotów, a Konrad Bukowiecki odpadł z konkursu po trzech próbach. Mistrzem olimpijskim został Amerykanin - Ryan Crouser.

Piotr Szarwark
Piotr Szarwark
Na zdjęciu Tomasz Majewski PAP/EPA / DIEGO AZUBEL / Na zdjęciu Tomasz Majewski

Tomasz Majewski po raz drugi z rzędu przystąpił do rywalizacji kulomiotów jako obrońca złotego medalu olimpijskiego. Nasz zawodnik w 2016 roku nie prezentował jednak zbyt dobrej formy (miał dopiero 17. wynik na świecie), ale liczyliśmy, że jej szczyt przygotował na najważniejszą imprezę. Oprócz Majewskiego do wielkiego finału awansował też mistrz świata juniorów z tego roku - Konrad Bukowiecki. Ten chcąc myśleć o medalu igrzysk, musiał znacznie poprawić swój rekord życiowy.

Obaj Biało-Czerwoni fatalnie weszli w finałowy konkurs, bowiem spalili swoje rzuty zarówno w pierwszej, jak i w drugiej kolejce. Od samego początku karty rozdawał natomiast Ryan Crouser, który w swojej drugiej próbie pchnął kulę na odległość 22,22 m., a w trzeciej jeszcze poprawił się o cztery centymetry.

W trzeciej kolejce Bukowiecki pchnął kulę na odległość, która mogła dać mu miejsce w ścisłym finale, ale znów nie utrzymał się w kole i zakończył igrzyska na trzech spalonych próbach. Na całe szczęście Majewski uratował honor Polaków. W trzecim podejściu zaliczył odległość 20,72 m., co dało mu szóste miejsce w stawce.

W ścisłym finale mistrz olimpijski z Pekinu i Londynu nie zdołał poprawić swojego rezultatu. Rywalizację zakończył na szóstej pozycji, bowiem żaden z rywali nie zdołał go przerzucić.

Znakomicie dysponowany tego dnia Crouser nie pozostawił natomiast złudzeń przeciwnikom. W ścisłym finale jeszcze się poprawił - pchnął kulę na odległość 22,52 m., dzięki czemu przypieczętował złoty medal olimpijski, bijąc przy tym rekord igrzysk. Srebrny medal trafił do innego Amerykanina - Joe Kovacsa, natomiast brąz zdobył Nowozelandczyk - Tomas Walsh.

Wyniki finału pchnięcia kulą mężczyzn:

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Wynik
1 Ryan Crouser USA 22,52 m
2 Joe Kovacs USA 21,78 m
3 Tomas Walsh Nowa Zelandia 21,36 m
4 Frank Elemba Kongo 21,20 m
5 Darlan Romani Brazylia 21,02 m
6 Tomasz Majewski Polska 20,72 m
7 David Storl Niemcy 20,64 m
8 O’Dayne Richards Jamajka 20,64 m

ZOBACZ WIDEO Ostatni olimpijski rzut Tomasza Majewskiego Ostatni olimpijski rzut Tomasza Majewskiego

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×