Rio 2016: Jade Jones z Wielkiej Brytanii złotą medalistką w taekwondo

Zakończył się turniej taekwondo kobiet w kategorii do 57 kilogramów. Złoto olimpijskie w tej dywizji zdobyła Jade Jones z Wielkiej Brytanii.

Jakub Madej
Jakub Madej

Obiecująco turniej rozpoczęły reprezentantki Europy - przegrała jedynie Ana Zaninovic z Chorwacji. Pięć zawodniczek z Europy zwyciężyły swoje starcia i awansowały do następnego etapu.

Hedaya Wahba (Egipt) pokonała Doris Esmid Patino Marin (Kolumbia) 13:0

Na nietykalną zawodniczkę wyrosła Hedaya Wahba z Egiptu, która w 1/8 finału oraz w ćwierćfinale nie straciła ani jednego punktu. Sama zdobyła łącznie 16 punktów i wszystko wskazywało na to, że może być ona jedną z kandydatek do zdobycia złotego medalu.

ZOBACZ WIDEO Rio 2016 - starty Polaków. Taekwondo: Karol Robak przegrał w ćwierćfinale Rio 2016 - starty Polaków. Taekwondo: Karol Robak przegrał w ćwierćfinale

1/4 finału:

Nikita Glasnovic (Szwecja) pokonała Suvi Mikkonen (Finlandia) 7:4
Jade Jones (Wielka Brytania) pokonała Raheleh Asemani (Belgia) 7:2
Eva Calvo Gomez (Hiszpania) pokonała Kimię Alizadeh Zenoorin (Iran) 8:7
Hedaya Wahba (Egipt) pokonała Mayu Hamadę (Japonia) 3:0

Pierwszą przegraną i utratę jakiegokolwiek punktu odnotowała Wahba w półfinale turnieju. Eva Calvo Gomez okazała się zbyt mocna dla reprezentantki Egiptu. 1/2 finału zwyciężyły zawodniczki z Europy.

1/2 finału:

Jade Jones (Wielka Brytania) pokonała Nikitę Glasnovic (Szwecja) 9:4
Eva Calvo Gomez (Hiszpania) pokonała Hedayę Wahbę (Egipt) 1:0

Szansę na zdobycie brązowych medali otrzymały reprezentantki Belgii oraz Iranu.

Repasaże:

Raheleh Asemani (Belgia) pokonała Naimę Bakkal (Maroko) 12:0
Kimia Alizadeh Zenoorin (Iran) pokonał Phannapę Harnsujin (Tajlandia) 14:10

Ostatecznie Wahba zaprezentowała po raz kolejny wysoki poziom i pokonała Raheleh Asemani, nie tracąc punktu oraz zdobywając brązowy medal. Drugi krążek zdobyła Kimia Alizadeh Zenoorin z Iranu.

Mecze o brązowy medal:

Hedaya Wahba (Egipt) pokonała Raheleh Asemani (Belgia) 1:0
Kimia Alizadeh Zenoorin (Iran) pokonała Nikitę Glasnovic (Szwecja) 5:1

Bardzo interesujący finał zobaczyliśmy w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Jade Jones z Wielkiej Brytanii pokonała Evę Calvo Gomez z Hiszpanii i zdobyła złoty medal olimpijski w kategorii do 57 kilogramów.