Rio 2016: Joanna Jóźwik z drugim wynikiem w karierze. Polka w medalowej formie?

Joanna Jóźwik wprost wyśmienicie spisała się w półfinale biegu na 800 m na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Polka wygrała i awansowała do finału. Co ważne, nasza reprezentantka udowodniła, że jest w świetnej formie.

Patryk Kurkowski
PAP/EPA / PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Takiego występu nie spodziewała się nawet Joanna Jóźwik. 25-letnia zawodniczka w eliminacjach też triumfowała w swoim biegu, ale jej rezultat był raczej kiepski (2:01.58). W każdym razie daleko odstawał od najlepszych rezultatów.

Tymczasem w półfinale Polka spisała się rewelacyjnie, zwłaszcza na finiszu, kiedy to znalazła w sobie jeszcze sporo sił. Nasza reprezentantka w swoim półfinale była najszybsza. Jeszcze większe wrażenie robi rezultat Jóźwik, która pokonała 800 metrów w czasie 1:58.93.

Tylko raz w życiu 25-letnia zawodniczka pobiegła szybciej. Miało to miejsce przed rokiem na mistrzostwach świata w Pekinie. Wówczas - również w półfinale - uzyskała rezultat 1:58.35. To dało jej awans do finału, w którym jednak wypadła nieco gorzej (1:59.09) i zajęła siódme miejsce.

W tym sezonie Jóźwik nie zdołała się ani zbliżyć do rekordu życiowego, ani też do wyniku z finału w Pekinie. W najlepszych występach schodziła poniżej 2:01. Nieco ponad miesiąc temu na mistrzostwach Europy w Amsterdamie uzyskała 2:00.57 i zajęła szóstą pozycję. To był jej najlepszy bieg.

Aż do teraz. W półfinale Polka pokazała, że drzemie w niej ogromny potencjał. Dość powiedzieć, że do finału igrzysk awansowała z piątym rezultatem, który rozbudził apetyty. O medal będzie jednak niezwykle trudno, choć niewykluczone, że nasza reprezentantka sprawi niespodziankę. Zresztą już zapowiedziała, że jeśli stanie na podium w Rio, to... zatańczy sambę.

ZOBACZ WIDEO Niesamowity start Joanny Jóźwik w półfinale biegu na 800 m. Co za finisz! Niesamowity start Joanny Jóźwik w półfinale biegu na 800 m. Co za finisz!
Czy Joanna Jóźwik zdobędzie medal w Rio?