Rio 2016: zwycięstwo Gwen Jorgensen w triathlonie, Agnieszka Jerzyk 22.

Agnieszka Jerzyk zajęła dwudzieste drugie miejsce w olimpijskim triathlonie w Rio de Janeiro. Złoty medal wywalczyła Gwen Jorgensen z USA.

Daniel Ludwiński
PAP/EPA / MIKE STURK

W ramach triathlonu zawodniczki musiały przepłynąć 1,5 km, przejechać rowerem 38,48 km, a na koniec przebiec 10 km, co najlepszym zajęło mniej niż dwie godziny.

Agnieszka Jerzyk, jedyna startująca Polka, rozpoczęła swój występ nie najlepiej, gdyż po pływaniu zajmowała dopiero czterdzieste drugie miejsce. W jeździe rowerem nasza reprezentantka była w stanie odrobić czternaście lokat, a na koniec poprawiła się jeszcze o kolejnych sześć pozycji w biegu. Na mecie zameldowała się jako dwudziesta druga ze stratą blisko pięciu minut do triumfatorki.

Złoty medal wywalczyła Gwen Jorgensen z USA, która cały czas plasowała się w szerokiej czołówce, a na trasie 10 km bez problemu zostawiła za swoimi plecami najgroźniejsze rywalki. Jorgensen finiszowała z dokładnie czterdziestoma sekundami przewagi nad Szwajcarką Nicolą Spirig Hug, która zdobyła srebro. Czołową trójkę uzupełniła Vicky Holland z Wielkiej Brytanii.

Zawody nie były pozbawione dramaturgii - prowadząca po pływaniu Carolina Routier wkrótce po rozpoczęciu wyścigi kolarskiego zmuszona była zmieniać koło w rowerze. Hiszpanka straciła tak dużo czasu, że nie tylko straciła prowadzenie, ale w końcu została zdublowana przez rywalki sędziowie zdjęli ją z trasy.