W tym artykule dowiesz się o:
[b]
MICHAEL PHELPS[/b]
Olimpijski dorobek: 23 złote medale, trzy srebrne, dwa brązowe
W Rio de Janerio Michael Phelps znakomicie przypieczętował swoją dominację w ostatnich latach. Amerykański pływak powiększył i tak pokaźny dorobek olimpijski o kolejne medale: pięć złotych i jeden srebrny, dzięki czemu został najbardziej utytułowanym sportowcem w historii igrzysk.
Niemniej jeszcze przed igrzyskami zapowiedział, że to jego ostatnia tak duża impreza. Zresztą - karierę kończył już w 2012 roku, po igrzyskach w Londynie. Tym razem jednak wygląda na to, że wybitny sportowiec zdania już nie zmieni. - Byłem w stanie dokonać w sporcie wszystkiego, co sobie wymyśliłem. Po 24 latach cieszę się z tego, jak to się skończyło - przyznał jakby potwierdzając, że w Tokio już go nie zobaczymy.
[b]
USAIN BOLT[/b]
Olimpijski dorobek: dziewięć złotych medali
Najszybszy człowiek na Ziemi zrobił to po raz trzeci. Znów przyjechał na igrzyska olimpijskie, znów zostawił konkurencję daleko za plecami. Podobnie jak w Pekinie i Londynie, tak i w Rio de Janeiro, Usain Bolt zdobył trzy złote medale: w biegu na 100 metrów, w rywalizacji na 200 metrów i w sztafecie 4x100 m.
ZOBACZ WIDEO Tomasz Majewski: Dwadzieścia lat wystarczy (źródło TVP)
{"id":"","title":"","signature":""}
Tym samym legendarny sprinter skompletował "triple-tripe". Mało powiedziane. Dziewięć złotych medali olimpijskich zdobył z wielką łatwością. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że ścigał się w wyższej lidze niż rywale, ale w tej wyższej lidze nie miał żadnych przeciwników. Choć jeszcze będziemy go oglądać na bieżni, zapowiedział, że igrzyska w Rio były ostatnimi w jego karierze. Lepszego zakończenia nie mógł sobie napisać.
[b]
MO FARAH[/b]
Olimpijski dorobek: cztery złote medale Kolejny wybitny człowiek na bieżni, tym razem długodystansowiec. Jeśli mówimy, że Bolt osiągnął "triple-triple", to Mo Farah skompletował "double-double". Reprezentant Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed czterema laty, nie miał sobie równych w biegu na 5000 i 10000 metrów, czym zapracował sobie na ksywkę "Mo-Bot" oraz miejsce wśród najlepszych lekkoatletów w historii.
- Myślę, że to moje ostatnie igrzyska - mówił jeszcze przed rozpoczęciem wielkiej imprezy. 33-latek niejednokrotnie podkreślał, że kiedyś będzie chciał poświęcić się wyłącznie bieganiu maratonów. Niewykluczone, że ten czas właśnie nadchodzi.
TOMASZ MAJEWSKI
Olimpijski dorobek: dwa złote medale
Pierwszy polski akcent w tym zestawieniu. Tomasz Majewski co prawda nie zdołał przygotować olimpijskiej formy w tym sezonie, ale i tak zakończył konkurs pchnięcia kulą na wysokim, szóstym miejscu - najlepszym spośród europejczyków. W kole - zgodnie z wcześniejszym planem - pojawi się już tylko kilka razy w tym roku, po czym pożegna się z zawodową karierą.
- To, co robiłem, robiłem zawsze dla Was. Pora na nowe wyzwania i przygody... Zapraszam Was serdecznie na Memoriał Kamili Skolimowskiej, który odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie 28 sierpnia. To będzie mój ostatni konkurs w Polsce, a zarazem pożegnanie z polskimi kibicami - napisał po konkursie dwukrotny złoty medalista olimpijski.
[b]
BARTŁOMIEJ BONK[/b]
Olimpijski dorobek: brązowy medal
Sztangista bardzo szybko wyciągnął wnioski z nieudanego występu w Rio de Janerio. Na brazylijskim pomoście spalił wszystkie trzy próby po czym obwieści zakończenie kariery. Choć na koniec zabrakło pozytywnego akcentu, Bartłomieja Bonka zapamiętamy głównie jako brązowego medalistę igrzysk w Londynie.
Co dalej? Bonk przyznał, że teraz zamierza odpocząć i w pełni skupić się na normalnym życiu. Chce spędzać więcej czasu z rodziną - żoną oraz dziećmi.