Reprezentacja Korei w swoim kraju nie cieszy się takim zainteresowaniem jak żeńska kadra. Fani siatkówki bardziej wspierają i dopingują drużynę kobiecą, bo gra w niej Yeong-Koung Kim. W tegorocznych rozgrywkach Ligi Światowej Koreańczycy znaleźli się w II dywizji w grupie E, w której udało im się wygrać 3 spotkania.
[ad=rectangle]
Pomimo braku sukcesów na arenie międzynarodowej, Azjatom udało się znaleźć w grupie 24 zespołów, które będą walczyć o trofeum mistrzów świata. Na polskim mundialu będą grać w katowickim Spodku z drużynami z Brazylii, Kuby, Niemiec, Tunezji i Finlandii.
Historia występów w mistrzostwach świata
Koreańczycy siedmiokrotnie występowali na mistrzostwach świata. Najlepszą uzyskaną przez nich pozycją było 4. i dwukrotnie 8. miejsce.
W 1956 roku, kiedy Azjaci po raz pierwszy zagrali na światowym czempionacie znaleźli się w grupie z drużyną Związku Radzieckiego i Turcji. O ile z pokonaniem Turków nie było większych problemów to w starciu z ekipą ZSRR nie mieli nic do powiedzenia. W żadnym z trzech setów nie udało im się przekroczyć granicy 10 punktów. Jedno odniesione zwycięstwo pozwoliło debiutantom na wejście do finału B, w którym po zwycięstwach nad Austrią oraz Belgią zajęli 8. lokatę. W meczach z innymi przeciwnikami nie sprostali wymaganiom. W spotkaniach z Izraelczykami i Kubańczykami walczyli aż do piątego seta, ale w nim nie starczało im już energii na efektywne przeciwstawianie się rywalom.
Najlepszy występ czterokrotni mistrzowie Azji zanotowali w 1978 roku. Po pokonaniu w fazie grupowej ekip Stanów Zjednoczonych, Czechosłowacji i Rumunii awansowali do kolejnej rundy rozgrywek. Wtedy zajęli drugie miejsce w grupie zapisując na swoim koncie porażki z Japończykami i Kubańczykami. Wystarczyło to jednak na zakwalifikowanie się do czwórki finalistów. Po gładko przegranym spotkaniu z siatkarzami Związku Radzieckiego w pojedynku o 3. miejsce czekała na Azjatów drużyna Kuby. Pomimo walki i gry na przewagi w setach zespołowi ze wschodu globu nie udało się uplasować na podium.
Droga do MŚ 2014
O tym, która z azjatyckich drużyn zagra na tegorocznym mundialu decydowały kwalifikacje strefy AVC, czyli Azji i Oceanii. Ostatecznie w grupie 24 ekip, które od września będą walczyć w Polsce o tytuł najlepszej drużyny świata znalazły się zespoły Korei Południowej, Iranu, Chin i Australii.
Wszystkie te reprezentacje uzyskały pierwsze miejsca w tabelach grup A, B, C i D. W każdej z nich były po 4 drużyny. Koreańczycy na swojej drodze do pierwszego miejsca spotkali się z Japończykami, Nowozelandczykami i siatkarzami z Kataru. W czasie turnieju rozgrywanego w japońskim Komaki, żadna z przeciwnych drużyn nie stanowiła problemu dla dobrze dysponowanego teamu Kiwona Parka.
Skład drużyny
Rozgrywający:
Przyjmujący: Myung-Geun Song, Seung-Suk Kwak, Kwang-In Jeon , Chul-woo Park, Jae-Duck Seo
Środkowi: Yung-Suk Shin, Sang-Ha Park, Min-Ho Choi
Libero: Yong-Chan Bu, Minsu Jeong
Trener: Kiwon Park
Największa gwiazda
Najlepszym zawodnikiem w szeregach Koreańczyków jest na pewno Sung-min Moon. Siatkarz w swojej karierze grał poza granicami kraju. Był zawodnikiem niemieckiego VfB Friedrichshafen oraz tureckiego Halkbanku Ankara. Przyjmujący ze swoją reprezentacją zdobył dwa medale Igrzysk Azjatyckich i mistrzostw Azji. Jest ogromnym wsparciem w ofensywie dla swoich kolegów, ale kontuzja przekreśliła jego występ na polskim czempionacie. W tym wypadku ciężar zdobywania punktów będzie spoczywał na parze parze skrzydłowych, Kwang-In Jeonie i Jae-Duck Seo, którzy już w Lidze Światowej pokazali, że prezentują bardzo wysoki poziom gry.
Postać trenera również jest bardzo znana i szanowana zarówno w Korei, jak i poza nią. Kiwon Park był reprezentantem kraju. Grał podczas dwóch igrzyskach olimpijskich w 1972 i w 1976 roku. Był także członkiem drużyny, która w 1978 roku zajęła 4. miejsce na mistrzostwach świata rozgrywanych we Włoszech. Po zakończeniu kariery zawodniczej poświęcił się szkoleniu innych zespołów i prowadzeniu ich do sukcesów. Z włoską Perugią Sirio Volley wygrał żeńską ligę w 1987 roku. Z reprezentacją Korei udało mu się wywalczyć srebrny medal mistrzostw Azji w 2013.
Szanse
Koreańczycy będą mierzyć się w Spodku z zespołami o wiele lepszymi od siebie. W starciu z tegorocznymi zdobywcami drugiego miejsca Ligi Światowej, Brazylijczykami nie mają zbyt wielkich szans. Optymizmem nie napawa również starcie z Niemcami, którzy od lat są bardzo silną reprezentacją. Kubańczycy i Tunezyjczycy są zawsze nieobliczalni i mogą zaskoczyć swoich kibiców w czasie nadchodzących rozgrywek. Jedyną szansą na wywalczenie chociaż jakichś punktów jest mecz z niżej notowaną w rankingu Finlandią, ale Finowie stanowią waleczny zespół i pokonanie ich będzie wymagało dużego sprytu.