Major Series w Stavanger: Świetne wyniki Polaków

Grzegorz Fijałek / Mariusz Prudel oraz Piotr Kantor / Bartosz Łosiak awansowali do półfinału i w niedzielę staną przed szansą wygrania zawodów w Norwegii.

Szymon Łożyński
Po bardzo udanej fazie grupowej w wykonaniu Biało-Czerwonych duety znad Wisły realnie mogły myśleć o znalezieniu się w czołowej czwórce norweskiego turnieju.
Dzięki wygraniu swoich grup zarówno Grzegorz Fijałek / Mariusz Prudel jak i Bartosz Łosiak / Piotr Kantor rywalizację w fazie pucharowej rozpoczęli od 1/8 finału. Ku uciesze głównych zainteresowanych jak i ich sympatyków duety znad Wisły podtrzymały swoją zwycięską passę i awansowały do ćwierćfinału imprezy.

Trudniejszą przeprawę w walce o najlepszą ósemkę zawodów miała para Fijałek/Prudel. Piąty duet Igrzysk Olimpijskich w Londynie pokonał Austriaków Clemensa Dopplera / Alexandra Horsta dzięki zwycięstwu w tie-breaku. Tym samym Polacy upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze awansowali do ćwierćfinału, a po drugie zrewanżowali się Austriakom za porażkę w tej samej fazie zawodów w ubiegłym tygodniu w chorwackim Porec.

Z kolei triumf w 1/8 finału Bartosza Łosiaka i Piotra Kantora oznaczał dla nich już najlepszy wynik w sezonie. Biało-Czerwoni w dwóch partiach uporali się z duetem z USA Ryan Doherty / John Mayer. Kluczowy dla przebiegu rywalizacji okazał się pierwszy set. Polacy triumfowali w nim po walce na przewagi, co zaowocowało łatwiejszą przeprawą w drugiej odsłonie spotkania.

1/8 finału: Fijałek/Prudel (Polska, 2) - Doppler/Horst (Austria, 10) 2:1 (21:15, 17:21, 15:12) Łosiak/Kantor (Polska, 25) - Doherty/Mayer (USA, 27) 2:0 (22:20, 21:17)
Grzegorz Fijałek Grzegorz Fijałek
Rozstrzygnięcia ćwierćfinałów przyniosły polskim kibicom jeszcze więcej radości. Obie pary stoczyły ciężkie, trzysetowe boje o przepustki do półfinału. Ciut szybciej z awansu do najlepszej czwórki mogli cieszyć się Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Byli mistrzowie świata do lat 23 łatwiej niż ich rodacy uporali się z rywalami w tie-breaku. Scenariusz obu spotkań był jednak bardzo podobny. Biało-Czerwoni przegrali pierwsze sety i musieli gonić przeciwników. 1/4 finału: Fijałek/Prudel (Polska, 2) - Erdmann/Matysik (Niemcy, 6) 2:1 (18:21, 21:19, 15:13) Kantor/Łosiak (Polska, 25) - Krou/Rowlandson (Francja, 18) 2:1 (16:21, 21:18, 15:9)
Bartosz Łosiak Bartosz Łosiak
W niedzielnych półfinałach jako pierwsi na kort centralny wybiegną Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel. O godzinie 11:00 Biało-Czerwoni zmierzą się z brazylijskim duetem Evandro Goncalves Oliveira Junior / Pedro Henrique Cunha. 90 minut później przewidziano rozpoczęcie drugiego starcia w ramach 1/2 finału, w którym Piotr Kantor i Bartosz Łosiak rywalizować będą z włoskimi braćmi Ingrosso.
Czy polski duet wygra zawody w Stavanger?