Na przełomie wieków AZS Częstochowa był jednym z czołowych polskich klubów siatkarskich. Regularnie walczył o medale mistrzostw Polski. O "wojnach" z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle pamięta wielu kibiców i to nie tylko w Częstochowie. Gdzie dziś jest Grupa Azoty ZAKSA każdy wie. Gdzie jest AZS?
Sześciokrotny mistrz Polski formalnie jeszcze istnieje, ale z siatkówką ma wspólne tylko wspomnienia kibiców. Kontynuatora tradycji wielkiego AZS-u w mieście nie ma, ale nie oznacza to, że zapomniano o siatkówce. Exact Systems Norwid Częstochowa rywalizuje w Tauron 1. lidze i nie ukrywa aspiracji sięgających awansu do PlusLigi. Świetną pracę wykonują również w II-ligowym Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa.
To tylko zbieżność nazw
W nazwie klubu znajduje się skrót AZS, ale klub nie jest prawnym kontynuatorem tradycji jednego z najlepszych polskich zespołów siatkarskich. Oba były jednak ze sobą powiązane. Klub został założony w 2013 roku, aby wypełnić lukę zaplecza młodzieżowego przy seniorskim AZS Częstochowa SSA. Nazwa brzmiała wtedy AZS2020, co wyznaczało cel na rok 2020, w którym wychowankowie klubu przechodząc w nim pełny 6-letni system szkolenia, trafią do drużyny seniorów.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co tam się wydarzyło? Szalone sceny po meczu Polaków!
- Klub został założony jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Częstochowska Siatkówka" w kwietniu 2013 roku przez grono ludzi, którym AZS był bliski i którzy wierzyli, że inwestując we własną młodzież, klub będzie w stanie kontynuować swoje tradycje mimo problemów z budowaniem konkurencyjnego do innych klubów plusligowych budżetu - mówi nam Wojciech Pudo, prezes Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa.
Po czterech latach działalności AZS2020 zdobył pierwsze mistrzostwo Polski w kategorii kadetów. Tego samego dnia "dorosły" AZS przegrał rywalizację w barażu z Wartą Zawiercie i spadł z PlusLigi.
Plany były piękne i ambitne, ale nie zostały zrealizowane z powodu finansowych problemów AZS-u. - Nie jesteśmy prawnym kontynuatorem AZS SSA ani KŚ AZS Częstochowa, który z powodów formalnych na potrzeby PLS musiał się przekształcić w SSA. Nie ma takiego w Częstochowie po pierwsze dlatego że AZS Częstochowa SSA nie ogłosiła upadłości i formalnie jeszcze istnieje. Po drugie każdy kto będzie chciał kontynuować lub podszyć się pod kontynuatora, powinien w pierwszej kolejności rozliczyć się z wierzycielami klubu - stwierdził Pudo.
- Ideą naszego klubu jest nawiązać do bogatych historii AZS-u w Częstochowie, ale pisząc tę historię od nowa. Obecnie mamy w swoim dorobku trzy złote medale MP Kadetów, srebrny medal MP Juniorów i dwa IV miejsca MP Juniorów - dodał.
Długa lista sukcesów
Klub swój pierwszy medal wywalczył w sezonie 2015/2016 i to od razu złoty w mistrzostwach Śląska młodzików. W tym roku ta sama drużyna wzięła udział w turnieju finałowym mistrzostw Polski, który ukończyła na wysokim 6. miejscu. Od sezonu 2016/2017 do dziś młodzieżowe drużyny AZS-u regularnie stają na podium wojewódzkich rozgrywek, będąc także coraz silniejszym klubem na młodzieżowej mapie Polski. Mimo krótkiej historii drużyny Eco-Team AZS-u Stoelzle Częstochowa już sześciokrotnie meldowały się w turniejach finałowych mistrzostw kraju.
W niedawno zakończonym sezonie częstochowska drużyna sięgnęła po mistrzostwo Polski juniorów młodszych. Trenerem tego zespołu był Paweł Tomaszewski, który z AZS-em sięgał po historyczne pierwsze mistrzostwo Polski w 1990 roku. Lista sukcesów "młodego" AZS-u jest długa i jak zapewniają w klubie: ma być jeszcze dłuższa.
- Celem jest stały rozwój na wielu płaszczyznach. Opierając klub na silnych fundamentach w szkoleniu młodzieży, udowodniliśmy w tym i ubiegłym sezonie, że ze skromniejszym budżetem możemy skutecznie walczyć o najwyższej cele w II lidze - powiedział Pudo. Dodajmy, że rok temu AZS grał w turnieju finałowym o awans do I ligi.
Wychowanek w kadrze
AZS kiedyś był kuźnią talentów. Zawodnicy grający w tym klubie trafiali później do reprezentacji Polski i stanowili o sile klubu. Część z nich to mistrzowie świata. Eco-Team AZS Stoelzle tez doczekał się pierwszego swego siatkarza w kadrze. To Kamil Szymura, obecny libero Cuprum Lubin.
Najbardziej znanymi wychowankami i absolwentami klubu są Remigiusz Kapica (Cuprum), Przemysław Kupka (PGE Skra Bełchatów), Dominik Teklak (MKS Będzin), Igor Gniecki (LUK Lublin) czy grający w I lidze Jan Pogłodziński i Damian Czetowicz.
Najważniejsze w tej historii jest to, że Eco-Team AZS Stoelzle może liczyć na wsparcie sponsorów. Zaufania przedsiębiorców odbudować nie było łatwo, ale udało się to zrobić.
- Część środowiska częstochowskich przedsiębiorców zraziła się do sponsoringu klubów pod szyldem AZS. Jednak duże grono sponsorów widząc efekty naszej pracy i przejrzystość w prowadzeniu klubu nie waha się wspierać nasz projekt - zakończył Pudo.
Łukasz Witczyk, WP SportoweFakty
Czytaj także:
Siatkarze wracają do gry w Lidze Narodów. Sprawdź, kiedy i z kim zmierzą się Polacy
Co ze zdrowiem Bartosza Bednorza? Nikola Grbić podał nowe informacje