Spacerek Polaków w meczu z Australią

Polacy w piątym dniu turnieju Ligi Narodów rozgrywanego w Sofii pokonali 3:0 Australię. W żadnym momencie spotkania wynik nie był zagrożony.

Anna Bagińska
Paweł Zatorski i Aleksander Śliwka WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Paweł Zatorski i Aleksander Śliwka
Do konfrontacji z jedną z najsłabszych drużyn Ligi Narodów trener Nikola Grbić mógł desygnować dosyć wymieszany skład. Polacy od początku spotkania z Australią utrzymywali stały odstęp punktowy. Po błędzie rywali na przerwie technicznej prowadzili czterema punktami. Dwa błędy naszych zawodników pozwoliły Australijczykom przybliżyć się na dwa punkty 14:12. Ale to był ostatni moment, kiedy byli tak blisko. Po udanym zbiciu Bartosza Kurka Biało-Czerwoni prowadzili w końcówce 23:17. Chwilę później wygrana przez atakującego akcja na siatce dała Polakom zwycięstwo w pierwszej partii.

Obraz gry w drugim secie był bardzo podobny. Przez większą jego część utrzymywała się trzypunktowa przewaga Biało-Czerwonych. Dużo piłek Grzegorz Łomacz posyłał do swoich środkowych, a Karol Kłos i Mateusz Bieniek większość z nich kończyli. W pewnym momencie po skończonej przez Bartosza Kwolka kontrze było już 20:15. Ale wtedy wkradł się przestój w polskie szeregi. Po skutecznym bloku Australijczyków 20:18 o pierwszy czas w meczu poprosił Nikola Grbić. Jego podopieczni wrócili do dobrej gry i wygrali także tę odsłonę.

W trzecim secie Polacy od początku mieli dwa, trzy punkty zapasu. Nikola Grbić mieszał składem i obok Mateusza Poręby, który pojawił się już w poprzedniej partii, zagrał też Tomasz Fornal. Biało-Czerwoni stopniowo powiększali przewagę. Przy stanie 15:8 o czas poprosił David Preston. Ale ta przerwa nie mogła przynieść rezultatu. Owszem, pojedyncze punkty padały łupem siatkarzy z drugiej półkuli. Mistrzowie świata byli już zbyt rozpędzeni. Po udanym ataku Tomasza Fornala z drugiej linii od wygranej dzieliły już tylko cztery punkty 21:13. Kilka minut później jego kiwka zakończyła mecz. Dzięki tej wygranej polska reprezentacja mocno zbliżyła się do awansu do turnieju finałowego.

Polska - Australia 3:0 (25:17, 25:19, 25:14)

Polska: Łomacz, Kaczmarek, Kłos, Bieniek, Śliwka, Kwolek, Zatorski (libero) oraz Kurek, Janusz, Poręba, Fornal

Australia: Butler, Heptinstall, Graham, O'dea, Garrett, Senica,  Perry (libero) oraz Weir, Flowerday, Holland (libero)