Świetna gra Polaków. Jest półfinał

W ostatnim meczu grupowym mistrzostw Europy U-22 Polacy wygrali z Austrią 3:0. To oznacza, że awansowali do półfinału, w którym zmierzą się z reprezentacją Włoch.

Anna Bagińska
siatkarze reprezentacji Polski Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
Polacy przystępując do ostatniego meczu grupowego mistrzostw Europy U-22 przeciwko ostatniemu zespołowi w tabeli, Austrii, wiedzieli już, że awans do półfinału mają praktycznie na wyciągnięcie ręki. W rozegranym bowiem kilka godzin wcześniej spotkaniu Francja-Serbia, Trójkolorowi wygrali 3:2. Wystarczyła wygrana w jakimkolwiek stosunku setów, gdyż w klasyfikacji to liczba zwycięstw jest decydująca. Ewentualnie wygrane dwa sety, bo w dalszej kolejności liczą się punkty.

Początek spotkania wcale nie był łatwy. Po początkowym prowadzeniu rywale doprowadzili do remisu po skutecznym bloku 7:7. Po serii dobrych zagrywek Karola Urbanowicza Biało-Czerwoni odskoczyli na 13:9. W dalszej części przewaga podopiecznych Daniela Plińskiego zmalała do jednego punktu 18:17. W końcówce znów dobrą serię w polu serwisowym zaprezentował Karol Urbanowicz i zrobiło się 23:19. Gospodarze nie zmarnowali takiej zaliczki i wygrali pierwszą partię.
Drugi set był początkowo bardzo zacięty. Ale szybko Polacy odskoczyli. Po ataku Dawida Dulskiego było 6:3, w chwilę później Austriacy zepsuli atak i o czas poprosił ich trener. Nie udało się jednak utrzymać tego prowadzenia. W drugiej części tej odsłony meczu zrobiło się 15:15. W końcówce zrobiło się niebezpiecznie, bo to goście wyszli na prowadzenie 23:21. Nasi siatkarze jednak w decydującym momencie wrócili do skuteczniejszej gry. Po kiwce Dawida Pawluna zrobił się remis 23:23, potem po ataku Dawida Dulskiego Biało-Czerwoni mieli pierwszą piłkę setową. Nie wykorzystali jej. Dopiero posłany kilka minut później przez Karola Urbanowicza as zakończył tę partię.

W trzecim secie Daniel Pliński zmienił trochę skład, bo awans już został zapewniony. I od początku Polacy byli na prowadzeniu. Po serii dobrych ataków Bartosza Gomułki, a potem zagraniu Antoniego Kwasigrocha było już 13:7. Tym razem już obyło się bez przestojów. Nasi siatkarze dowieźli kilkupunktową przewagę do końca. Mecz zakończył as serwisowy Piotra Szlęzaka.

Austria U-22 - Polska U-22  0:3 (19:25, 26:28, 17:25)

Austria: Sablatnig S., Krassnig, Alagic, Czerwinski, Glatz, Nusterer, Zehner (libero) oraz Muller, Mulleder, Sablatnig B., Glatz, Nusterer, Bruchmann (libero)

Polska: Pawlun, Dulski, Urbanowicz, Markiewicz, Kraut, Gierżor, Pruszkowski (libero) oraz Sławiński, Szlęzak, Gomułka, Kwasigroch, Jankowski, Sławiński, Lipiński

Francja U-22 - Serbia U-22 3:2 (27:29, 25:18, 25:19, 16:25, 15:12)

-> Reprezentant Polski ujawnia, jaki jest Grbić. "Bardzo rzadko to robi"
-> Galaktyczny transfer polskiego siatkarza. "Wystarczyły dwie rozmowy"