Co za zwrot akcji w meczu PlusLigi. Niespodzianka w stolicy

W meczu 11. kolejki PlusLigi Projekt Warszawa uległ LUK Lublin 1:3. Pierwszy set zupełnie nie zwiastował takiego rozwoju wypadków.

Anna Bagińska
siatkarze LUK Lublin PAP / Jan Dzban / Na zdjęciu: siatkarze LUK Lublin
W zespole warszawskim w starciu z LUK Lublin nie mógł zagrać Linus Weber z powodu choroby. W jego miejsce od początku spotkania wystąpił Niels Klapwijk. Zabrakło też w składzie Jakuba Kowalczyka. Pomimo osłabienia, to warszawianie nadal byli faworytem tej konfrontacji. I na początku to udowadniali. Najpierw w zbudowaniu przewagi pomogła dobra zagrywka Piotra Nowakowskiego, potem jego koledzy dołożyli kilka skutecznych ataków. Po akcji zakończonej przez Kevina Tillie miejscowi prowadzili już 9:4.

Goście walczyli o zmniejszenie straty, ale bezskutecznie. Zwłaszcza, że po drugiej stronie siatki często wyrastał im skuteczny blok. Pierwsza odsłona meczu zakończyła się wygraną Projektu.

Drugi set też początkowo przebiegał po myśli podopiecznych Roberto Santilliego. Znów dużo dobrego zrobiła zagrywka Piotra Nowakowskiego i po asie jego autorstwa było 6:2. Warszawianie prowadzili już 18:14 po ataku Kevina Tillie, ale potem stanęli. Goście poprawili skuteczność i doprowadzili do remisu 21:21 po skutecznym bloku. W końcówce mieli aż cztery piłki setowe, zanim wykorzystali tą ostatnią i doprowadzili do remisu w meczu.

Trzecia partia przyniosła odmienny scenariusz. To lublinianie od początku byli na prowadzeniu. Sporo punktów w tej części spotkania zdobył Jeffrey Jendryk Ii. Teraz to miejscowi gonili wynik. Doprowadzili do remisu raz na 14:14, potem na 17:17. Goście znów odjechali. Szymon Romać skończył kolejne dwa ataki, potem Wojciech Włodarczyk dołożył skuteczny blok. Gra stołecznych się posypała i przegrali tę odsłonę do 18.

Mało osób zakładało, że targany problemami zdrowotnymi LUK Lublin tak odwróci losy meczu po pierwszym secie. Oczywiście pomogli w tym sami gospodarze, ale takie szanse trzeba umieć wykorzystać. Dość szybko na tablicy wyników pojawiło się 11:6 po kolejnym skutecznym bloku Wojciecha Włodarczyka. Dystans punktowy między zespołami się utrzymywał. Podsumowaniem tego meczu była ostatnia akcja, w której Jan Nowakowski zablokował atak Nielsa Klapwijka. Tym samym LUK odniósł bardzo cenne zwycięstwo.

Projekt Warszawa - LUK Lublin 1:3 (25:19, 27:29, 18:25, 17:25)

Projekt: Firlej, Klapwijk, Wrona, Nowakowski P., Tillie, Szalpuk, Wojtaszek (libero) oraz Janikowski, Semeniuk, Grobelny, Pawlun, Baranek

LUK: Komenda, Romać, Nowakowski J., Jendryk, Włodarczyk, Szerszeń, Gregorowicz (libero) oraz Torelli, Stajer, Jóźwik

MVP: Szymon Romać (LUK Lublin)