ME siatkarek: Nowy zespół, nowa jakość - podsumowanie występu reprezentacji Polski w statystykach

Polskie siatkarki przygotowały się do turnieju Mistrzostw Europy zaledwie przez cztery miesiące! Mimo to zdołały osiągnąć olbrzymi sukces pokonując teoretycznie mocniejsze zespoły. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie sztab trenerski, czyli Jerzy Matlak i Piotr Makowski. Nie byłoby jednak medalu, gdyby nie ciężka praca samych siatkarek, które zagrały kto wie, czy nie najlepszy turniej w swojej dotychczasowej karierze. Potwierdzają to również statystyki, które są najlepszym dowodem na to, że brązowy medal został zdobyty przez biało-czerwone całkowicie zasłużenie.

W tym artykule dowiesz się o:

Analizując składy reprezentacji Polski z ostatnich trzech turniejów łatwo można zauważyć, że zaledwie siedem zawodniczek już brało udział w tej imprezie. Faktycznie jednak tylko cztery z nich, jeżeli wziąć pod uwagę pierwszy skład reprezentacji miało okazje posmakować na własnej skórze atmosfery towarzyszącej mistrzostwom Starego Kontynentu. Mowa oczywiście o Milenie Sadurek, Agnieszce Bednarek, Marioli Zenik, oraz Aleksandrze Jagieło. Wspomniane siatkarki wcześniej pełniły rolę zmienniczek, dlatego też zdobycie przez nie medalu można uznać za sygnał, że zmiana warty w kadrze została zakończona i rozpoczyna się kolejny marsz w kierunku medali.

Kadra Polski na ME 2005: Magdalena Śliwa, Izabela Bełcik, Natalia Bamber, Katarzyna Skowrońska, Sylwia Pycia, Mariola Zenik, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Glinka, Aleksandra Przybysz, Milena Rosner, Agata Mróz-Olszewska, Joanna Mirek

Kadra Polski na ME 2007: Milena Sadurek, Izabela Bełcik, Eleonora Dziękiewicz, Katarzyna Skowrońska, Maria Liktoras, Mariola Zenik, Agnieszka Bednarek, Małgorzata Glinka, Joanna Mirek, Milena Rosner, Dorota Świeniewicz, Anna Podolec

Kadra Polski na ME 2009 (wytłuszczono zawodniczki, które wcześniej grały na ME): Milena Sadurek-Mikołajczyk, Izabela Bełcik, Eleonora Dziękiewicz, Agnieszka Bednarek-Kasza, Katarzyna Gajgał, Dorota Pykosz, Anna Woźniakowska, Anna Barańska, Aleksandra Jagieło, Klaudia Kaczorowska, Joanna Kaczor, Natalia Bamber, Mariola Zenik, Paulina Maj

Skuteczność w ataku:

Polska:

1 runda: 41 proc.

2 runda: 41 proc.

3 runda: 43 proc.

Polski zespół nieco niemrawo rozpoczął udział w turnieju. Z pewnością wpływ na to miała presja ze strony kibiców i mediów. Z czasem jednak biało-czerwone oswoiły się z atmosferą panującą wokół tak wielkiej imprezy. Kto wie, być może wynik osiągnięty przez podopieczne trenera Matlaka byłby jeszcze lepszy, gdyby nie kiepski start. W starciach z Holandią można było bowiem zaobserwować dwa różne oblicza naszych siatkarek. Na zakończenie pierwszej rundy bezradne, grające kompletnie bez pomysłu na pokonanie rywalek. W półfinale natomiast była to drużyna wierząca w końcowy sukces i możliwość odniesienia zwycięstwa. Do pełni szczęścia zabrakło niewiele, jednak statystyki z obu spotkań w ataku pokazują, że odpowiednie wnioski zostały wyciągnięte. Spory w tym udział Joanny Kaczor nowej liderki zespołu. Kto wie, być może na turnieju w Polsce narodziła się następczyni Małgorzaty Glinki, która kilka lat temu poprowadziła swoje koleżanki na podium Mistrzostw Europy. Godne następczynie znalazły również Dorota Świeniewicz, oraz Maria Liktoras. Brak tych zawodniczek skutecznie zrekompensowała obecność w kadrze Anny Barańskiej, Joanny Jagieło, oraz Agnieszki Bednarek, które stanowiły solidne wsparcie dla naszej liderki.

statystyki indywidualne:

Anna Barańska - 214 at./ 20 bł./ 18 zabl./ 82 pkt / 38 proc.

Aleksandra Jagieło - 193 at./ 12 bł./ 15 bl./ 69 pkt./ 36 proc.

Joanna Kaczor - 286 at./ 25 bł./ 24 zabl./ 112 pkt/ 39 proc.

Katarzyna Gajgał - 93 at./ 8 bł./ 4 zabl./ 47 pkt/ 50 proc.

Agnieszka Bednarek-Kasza - 89 at./ 8 bł./ 8 bl./ 41 pkt/ 46 proc.

Milena Sadurek - 20 at./ 0 bł./ 1 zabl./ 10 pkt/ 50 proc.

Anna Witczak - 26 at./ 3 bł./ 5 zabl./ 6 pkt/ 23 proc.

Dorota Pykosz - 6 at./ 1bł./ 0 zabl./ 2 pkt/ 33 proc.

Natalia Bamber - 8 at./ 0 bł./ 2 zabl./ 3 pkt/ 37 proc.

Zdobyte punkty:

Joanna Kaczor - 134 pkt

Anna Barańska - 109 pkt

Aleksandra Jagieło - 88 pkt

Agnieszka Bednarek-Kasza - 73 pkt

Katarzyna Gajgał - 74 pkt

Milena Sadurek - 26 pkt

Anna Witczak - 7 pkt

Natalia Bamber - 3 pkt

Dorota Pykosz - 2 pkt

Izabela Bełcik - 1 pkt

Najlepiej serwujące:

Polska:

1 runda: 16 pkt

2 runda: 21 pkt

3 runda: 18 pkt

Serwis zdecydowanie był najmocniejszą stroną naszej drużyny. Również w tym elemencie podopieczne trenera Matlaka zdecydowanie rozkręcały się z meczu na mecz. Szczególnie udane było starcie z Rosją. W tym arcyważnym meczu na wysokości zadanie stanęła zwłaszcza Agnieszka Bednarek. Polska środkowa zdobyła dla swojego zespołu aż 6 punktów. Cała drużyna natomiast na koncie zanotowała jedenaście oczek. Równie skuteczne nasze siatkarki były w potyczce z Niemkami. W meczu o brązowy medal również jedenaście razy biało-czerwone zdołały zapunktować. Właśnie dobrego serwisu zabrakło w pojedynku z Holandią, który zdecydował o pierwszym miejscu po pierwszej rundzie rozgrywek. Wówczas nasze zawodniczki tylko raz zdołały zapunktować i w efekcie gładko poległy.

statystyki indywidualne:

Anna Barańska - 88 zagr./ 25 bł./ 6 pkt/ 7 proc.

Anna Witczak - 12 zagr./0 bł./1 pkt/ 8 proc.

Natalia Bamber - 4 zagr./0 bł./0 pkt/ 0 proc.

Agnieszka Bednarek-Kasza - 115 zagr./ 10 bł./ 14 pkt/ 12 proc.

Izabela Bełcik - 11 zagr./ 1 bł./1 pkt/ 9 proc.

Milena Sadurek - 120 zagr./ 12 bł./ 6 pkt/ 5 proc.

Katarzyna Gajgał - 88 zagr./ 9 bł./ 8 pkt/ 9 proc.

Aleksandra Jagieło - 120 zagr./ 15 bł./ 13 pkt/ 11 proc.

Joanna Kaczor - 107 zagr./ 9 bł./ 4 pkt/ 4 proc.

Najlepiej przyjmujące:

Polska:

1 runda: 49 proc. pozytywnego, 8 proc. doskonałego

2 runda: 69 proc. pozytywnego, 23 proc. doskonałego

3 runda: 39 proc. pozytywnego, 14 proc. doskonałego

W naszym zespole zdecydowanie najczęściej przyjmującymi były Anna Barańska, Aleksandra Jagieło, oraz co oczywiste libero Mariola Zenik. Co ciekawe właśnie ta ostatnia była najsłabsza w tym elemencie z grona wspomnianej trójki. Mimo to nasza drużyna nie miała powodów do narzekań. Tym bardziej, że w razie konieczności można było liczyć na wsparcie ze strony Pauliny Maj, oraz Katarzyny Witczak. Ciekawostką jest fakt, że rywalkom kilkakrotnie udało się upolować zawodniczki, które zazwyczaj zwolnione były z odbioru. Milena Sadurek podobnie jak Katarzyna Gajgał została zatrudniona w tym elemencie przez Belgijki. Agnieszka Bednarek odbierać natomiast musiała w meczu z Hiszpanią. Czyniła to jednak z niezłym skutkiem.

statystyki indywidualne:

Anna Barańska 191odb./ 6 bł./ 62 proc. pozytywnego/ 15 proc. doskonałego

Mariola Zenik 186 odb./ 15 bł./ 61 proc. pozytywnego/ 25 proc. doskonałego

Anna Witczak 26 odb./ 5 bł./ 28 proc. pozytywnego/

Agnieszka Bednarek-Kasza 3 odb./0 bł./67 proc. pozytywnego

Milena Sadurek 1 odb./ 0 bł./0 proc.

Paulina Maj 15 odb./ 0 bł./ 32 proc. pozytywnego/ 18 proc. doskonałego

Katarzyna Gajgał 1 odb./1 bł./0 proc.

Aleksandra Jagieło 168 odb./ 7 bł./ 63 proc. pozytywnego/ 20 proc. doskonałego

Najlepiej blokujące:

Polska:

1 runda: 27 pkt

2 runda: 49 pkt

3 runda: 8 pkt

Blok to obok zagrywki chyba najmocniejszy punkt naszej drużyny. Właśnie tym elementem udało powstrzymać się rywalki w najważniejszym momencie rozgrywek. Najpierw 17 punktów w starciu z Rosją, a dzień później 18 punktów przeciwko Bułgarii pozwoliły na zgarnięcie kompletu oczek i awans do dalszych gier z drugiej pozycji. W kolejnych spotkaniach nie było już tak dobrze, jednak trzeba uczciwie przyznać, że poziom prezentowany przez rywalki był znacznie wyższy. Mimo to należy się cieszyć, że swoja rolę bezbłędnie zrealizowały środkowe Katarzyna Gajgał i Agnieszka Bednarek. Niespodzianką jest natomiast wysoka lokata w rankingu blokujących Joanny Kaczor. Nasza atakująca często rewanżowała się swoim przeciwniczkom za to, że wcześniej same skutecznie zatrzymywały ją w ofensywie.

statystyki indywidualne:

Katarzyna Gajgał - 19 pkt

Agnieszka Bednarek-Kasza - 18 pkt

Joanna Kaczor - 18 pkt

Anna Barańska - 13 pkt

Milena Sadurek - 10 pkt

Aleksandra Jagieło - 6 pkt

Źródło artykułu: