Spokojna przeprawa warszawian w Krakowie. Przyjęcie największym mankamentem Barkom

Tym razem lwowsko-warszawskie starcie nie miało swojego finału w tie-breaku. W 18. kolejce PlusLigi Projekt Warszawa ograł Barkom Każany Lwów 3:0 czym pożegnał rok 2022. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Artur Szalpuk.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
siatkarze Projektu Warszawa WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: siatkarze Projektu Warszawa
Już pierwszą partię całkowicie zdominowała ekipa przyjezdnych, mimo tego, że pierwsze minuty tego nie sugerowały. Dwa ataki Jonasa Kvalena oraz jeden Shchurova dały nawet pierwsze prowadzenie w meczu gospodarzom (8:6), jednak gdy lwowianom przyszło zmierzyć się z serwisem Kevina Tillie, stracili 6 punktów z rzędu (9:7, 9:13).

Podobnie jak w poprzednich meczach przyjęcie okazało się ich największą bolączką, bowiem straconych punktów nie udało im się odrobić do końca seta. Błędy w defensywie jedynie ich pogrążały. Im dłużej trwały akcje, tym lepiej wychodziły przyjezdnym, a na boisku miał okazję zaprezentować się Linus Weber wracający do regularnej gry (25:17).

Na drugiego seta Barkom wyszedł w innym składzie. Trener Ugis Krastins zmienił linię przyjęcia desygnując do walki Ołeha Szewczenko i Witalija Kuchera czym podniósł poziom defensywy (45 proc. w stosunku do 16 proc. pierwszego seta), jednak nie na tyle, aby wytrącić rywali z uderzenia. Tak jak Tillie w pierwszym secie, tak Jurij Semeniuk w drugim okazał się katem gospodarzy. Środkowy zrobił 5 punktów z rzędu serwisem (15:11), co przy bezbłędnie funkcjonującym lewym skrzydle z Tillie i Arturem Szalpukiem ponownie okazało się wystarczające. Najwięcej złego warszawianom na przestrzeni całego seta zrobił turecki rozgrywający Murat Yenipazar zza linii 9. metra (21:25).

W ostatnim secie Szalpuk od samego początku pracował na statuetkę MVP. Dobre ataki z sytuacyjnych piłek, dobre wybory w defensywie oraz punktowa zagrywka, sprawiły, że grał pierwszoplanową postać. Jego serwisy wyprowadziły na pierwsze znaczące prowadzenie jego drużynę (14:10) i utrzymały inicjatywę po stronie warszawian.

Uśpiło to czujność przyjezdnych, co doskonale wykorzystał lider Barkom - Vasyl Tupchii. Zaserwował dwa asy w samej końcówce czym pobudził kolegów z zespołu do walki (22:23). A gdy sam zepsuł swój trzeci serwis przez co warszawianie odetchnęli z ulgą, po nim na linii 9. metra zameldował się Szewczenko, który poszedł w jego ślady (24:24). Ostatecznie z nerwowej końcówki Barkom nie udało się wyjść obronną ręką, ponieważ ponownie pogrążył ich błąd własny (24:26). Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Artur Szalpuk.

Kolejne ligowe starcie oba zespoły rozegrają już w nowym roku. Projekt Warszawa zagra u siebie ze Ślepskiem Malow Suwałki 7 stycznia, natomiast Barkom dwa dni później również u siebie zagra z GKS-em Katowice.