"Mistrzowska" obsada XX edycji Memoriału Wagnera. Organizatorzy odkryli karty

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Tauron Arena Kraków podczas meczu reprezentacji Polski siatkarzy
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Tauron Arena Kraków podczas meczu reprezentacji Polski siatkarzy
zdjęcie autora artykułu

Do sezonu reprezentacyjnego wprawdzie jeszcze daleko, ale praca przy organizacji już wre. Poznaliśmy uczestników 20. edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Wiemy też, gdzie odbędzie się coroczny turniej na cześć legendarnego polskiego trenera.

Ta impreza na stałe zapisała się już w siatkarskim kalendarzu w naszym kraju. Memoriał Huberta Jerzego Wagnera to turniej z udziałem czterech reprezentacji stanowiący często próbę generalną przed najważniejszą imprezą międzynarodową w sezonie. W roku 2023 będą to mistrzostwa Europy organizowane przez Włochy, Bułgarię, Macedonię Północną i Izrael.

Pierwsza edycja tego turnieju odbyła się w 2003 roku w Olsztynie. To właśnie w tym mieście (czasem z pomocą okolicznych, jak Iława, Elbląg, Ostróda) rozgrywane były mecze w jego ramach do 2008 roku.

Później memoriał odbywał się w różnych miastach Polski - m.in. w Łodzi, Bydgoszczy, Zielonej Górze czy Toruniu. W roku 2014 zawody te po raz pierwszy odbyły się w Tauron Arenie Kraków, a od 2016 są tam organizowane już regularnie. Nie inaczej będzie w tym roku.

ZOBACZ WIDEO: Ten kibic oszalał. Zobacz, co zrobił w trakcie meczu

Podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w stolicy Małopolski poznaliśmy uczestników 20. edycji imprezy. Tym razem skład będzie ściśle europejski, co oczywiste, biorąc pod uwagę, że tydzień później drużyny już będą rywalizować na europejskim czempionacie.

W Krakowie, obok oczywiście reprezentacji Polski, zobaczymy mistrzów olimpijskich z Tokio - reprezentację Francji. Trójkolorowych od 2022 roku prowadzi Andrea Giani. Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata Les Bleus dotarli do ćwierćfinału.

A w tym ćwierćfinale zostali wyeliminowani przez późniejszych triumfatorów - Włochów, którzy także zostali zaproszeni do udziału w tegorocznym Memoriale Wagnera. Przypomnijmy, że kraj mistrzów świata będzie współgospodarzem mistrzostw Europy. To właśnie na Półwyspie Apenińskim odbędą się decydujące spotkania Eurovolley.

Stawkę uczestników uzupełni Słowenia, która także w ubiegłym roku znalazła się w najlepszej czwórce mistrzostw świata. Zespół ten jednak udział w mundialu zakończył bez medalu. Pamiętamy jednak, że Słoweńcy trzy z czterech ostatnich mistrzostw Europy zakończyli ze srebrnymi medalami.

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera rozegrany zostanie w dniach 18-20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj także: Chce przyprawić selekcjonera Polaków o ból głowy. W końcu zaistnieje w kadrze?

Źródło artykułu: WP SportoweFakty