Po zgrupowaniach w Metz (Francja), Radomiu i Nowym Dworze, serii udanych sparingów z Brazylijczykami (3:2 i 2:3), Argentyńczykami (3:1 i 3:0) i przed kilkoma dniami z Holandią (4:1 i 4:0) reprezentacja Polski siatkarzy U-21 zakończyła przygotowania do najważniejszego turnieju w sezonie. W piątek podopieczni Mateusza Grabdy starciem z Indiami rozpoczną zmagania na mistrzostwach świata. Przed dwoma laty Biało-Czerwoni okazali się bezkonkurencyjni w swojej kategorii wiekowej. Rok później w mistrzostwach Europy U-20 zdobyli srebro, przegrywając finał z Włochami. Tym razem również znajdują się w gronie faworytów do zdobycia złotego medalu.
O sukces teoretycznie powinno być nieco łatwiej, bowiem wśród rywali zabraknie Rosjan, którzy od 2011 roku nie schodzili z podium mundialu w kategorii U-21, a przed dwoma laty w Teheranie na MŚ U-19 zajęli czwarte miejsce. Złoto wywalczyli wówczas nasi siatkarze, pokonując w finale Bułgarów. Właśnie z tym przeciwnikiem oraz z Indiami i Kanadą, Polakom przyjdzie rywalizować w fazie grupowej.
- Na pewno nasza grupa nie jest najmocniejsza, ale ranga mistrzostw świata jest tak duża, że trzeba być cały czas mocno skoncentrowanym. Rywale z pewnością zechcą wywierać na nas presję. Każdy będzie chciał wygrać z mistrzem świata. My chcemy stworzyć mega kolektyw, który będzie zdolny powalczyć o jak najwyższe cele – przyznał Mateusz Grabda w rozmowie z portalem "Polska siatkówka".
Nasz zespół wydaje się dobrze przygotowany do turnieju, o czym świadczyć mogą wyniki meczów sparingowych z Holandią. Pierwsze starcie nasi gracze rozstrzygnęli na swoją korzyść 4:1 (25:21, 25:22, 24:26, 25:16, 25:22), drugie 4:0 (25:23, 25:19, 25:23, 25:17). W obu z dobrej strony pokazał się Aliaksei Nasevich. Białoruski atakujący w ostatnich dniach odebrał dokument, który pozwala mu na oficjalne występy w barwach reprezentacji Polski. O miejsce na prawym skrzydle 20-latek rywalizował będzie z Tytusem Nowikiem.
- To jest grupa graczy, która ma w swoich szeregach zawodników z poziomu PlusLigi. Jest to reprezentacja, która w poprzednich latach wracała z mistrzowskich imprez z medalem. Na pewno ma ogromne szanse na sukces - przyznaje Dyrektor Sportu i Szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej Krzysztof Felczak, cytowany przez portal "Polska siatkówka".
Mistrzostwa Świata U21 mężczyzn Bahrajn 2023:
Grupa A: Bahrajn, Iran, Tajlandia, Tunezja
Grupa B: Włochy, Brazylia, Egipt, Meksyk
Grupa C: Polska, Bułgaria, Kanada, Indie
Grupa D: Argentyna, Belgia, Czechy, USA
Turniej w Manamie (Bahrajn) potrwa w dniach 7-16 lipca 2023. Awans do kolejnej rundy wywalczą po dwie najlepsze drużyny, które zmierzą się ponownie w systemie "każdy z każdym" w grupach E i F. Awans do strefy medalowej wywalczą zespoły z pierwszych dwóch miejsc.
Druga część fazy grupowej odbędzie się 11, 12 i 13 lipca. Półfinały zaplanowano na 15 lipca, mecze o medale dzień później.
Program meczów I rundy MŚ U21 w "polskiej grupie":
7 lipca
Indie - Polska 10:00
Kanada - Bułgaria 13:00
8 lipca
Kanada - Polska 10:00
Bułgaria - Indie 13:00
9 lipca
Bułgaria - Polska 10:00
Indie - Kanada 13:00
Reprezentacja Polski na MŚ U21:
Rozgrywający: Damian Biliński, Kajetan Kubicki
Atakujący: Tytus Nowik, Aliaksiei Nasevich
Środkowi: Jakub Majchrzak, Mateusz Kufka, Mateusz Nowak
Przyjmujący: Kamil Szymendera, Piotr Śliwka, Jakub Olszewski, Marcel Hendzelwski
Libero: Kuba Hawryluk
Sztab szkoleniowo-medyczny:
Mateusz Grabda - I trener
Marcin Ogonowski - asystent trenera
Maciej Kołodziejczyk - asystent trenera
Mateusz Zimoch - trener przygotowania motorycznego
Maciej Etgens - statystyk
Michał Kusiński - fizjoterapeuta
Mateusz Brela - psycholog
Czytaj także:
Będą zmiany. Tak mają wyglądać kwalifikacje do igrzysk
Polskie siatkarki na szczycie rankingów indywidualnych Ligi Narodów!