ME: Słowenia nieuchwytna dla rywali. Cenne zwycięstwa Turcji i Belgii

Reprezentacja Słowenii z kompletem zwycięstw zakończyła zmagania w fazie grupowej mistrzostw Europy siatkarzy. W ostatnim meczu ograła bez straty seta Bułgarię. Cenne zwycięstwa odniosły Turcja i Belgia.

Jakub Fordon
Reprezentacja Słowenii mężczyzn Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Słowenii mężczyzn
Od samego początku jasne było, że reprezentacja Słowenii ma największe szanse na zajęcie pierwszego miejsca w grupie B na ME 2023. I po czterech spotkaniach stało się jasne, że nikt jej nie wyprzedzi.

Na zakończenie fazy grupowej Słoweńcy zmierzyli się z Bułgarią. Nie był to jednostronny mecz, mimo że na taki wskazuje wynik 3:0. Zarówno w pierwszym, jak i w trzecim secie rywalizowano na przewagi. Bułgarzy mają czego żałować, bo w ostatniej odsłonie nie wykorzystali aż siedmiu setboli. To się zemściło i ostatecznie nie udało im się urwać żadnej partii. Jednak najważniejsze jest dla nich, że i tak wystąpią w 1/8 finału.

W niej zameldowała się także rywalizująca w grupie A Belgia. Zespół ten potrzebował czterech setów, aby ograć Estonię. W efekcie odniósł pierwsze zwycięstwo na ME 2023 i wyprzedził rywali w tabeli, meldując się na czwartym miejscu.

Na zakończenie fazy grupowej Belgowie zmierzą się z zamykającą tabelę Szwajcarią, która nie wygrała jeszcze żadnego meczu. Jednak nawet w przypadku zwycięstwa 3:0 zespół ten nie wyprzedzi czwartej w tabeli Belgii.

Rzutem na taśmę do 1/8 finału awansowała Turcja. Zespół ten był pod ścianą i potrzebował zwycięstwa z Izraelem, aby zająć czwarte miejsce w grupie D. Rywal ten powalczył jedynie w premierowej odsłonie, której i tak nie udało mu się wygrać. W kolejnych był tłem dla przeciwników.